Rotace v rámci sektorů může pokračovat

4-minutové čtení
J&T specialista
sdílení

Milan Vaníček vede a koordinuje oddělení Research (výzkum finančních trhů), které se zamýšlí nad investičním výhledem a sestavuje investiční strategii, resp. zasazuje ji do očekávaného ekonomického a politického vývoje.



Pro srpen zůstávají investoři obezřetní. Bohaté valuace technologií a zdražování japonského jenu totiž mohou vést k pokračování v započaté rotaci v rámci sektorů.


V červenci začala výraznější rotace mezi sektory, resp. odchod od technologického sektoru, která byla podpořena výhledem na měnovou politiku a vlažně přijatou výsledkovou sezónou za druhý kvartál. Opětovně zjitřená geopolitika na Blízkém východě přiměla investory k celkově větší obezřetnosti.

Realizace zisků u technologických titulů, riziko recese v USA a Japonsko

Vysoká očekávání a silná čísla s dalším navyšováním výhledů především směrem k AI tržbám vedlo k relativně bohatému nacenění firem spojených s AI segmentem. Toto spojení se v červenci postupně rozplétalo na pozadí možného zhoršení americké ekonomiky a potažmo zhoršení čísel v rámci sektoru. „Část trhu dle našeho názoru podlehla i mírně vyhrocenému okamžiku a začala spekulovat nad urychleným snižováním sazeb v USA právě na popud blížící se potenciální recesi v zemi,“ říká Milan Vaníček, ředitel odboru analýz finančního trhu.

Zmíněné segmentové rotaci napomáhá i zahájení cyklu zvyšování sazeb v Japonsku, kdy je japonský jen, jakožto měna s nízkými úroky, využíván jako financující měna pro rizikové obchody. Tyto faktory budou pravděpodobně přetrvávat i v srpnu a nelze vyloučit, že zahájená rotace i přes značné propady některých technologických firem (i o více než 50 % od maxim) budou pokračovat. „Z našeho pohledu bude vhodné úzce sledovat tento vývoj, který může vést k vytváření zajímavých příležitostí,“ konstatuje Vaníček. V rámci technologického sektoru zřejmě více napoví až výsledky NVIDIA (28. 8.), které i v prvním kvartále letošního roku pomohly nastavit trend pro další týdny.

„Naším základním scénářem pro USA je stále dosažení tzv. hladkého přistání v rámci vývoje ekonomiky a s tím spojené postupné snižování základní úrokové sazby. Tento vývoj se může mírně nepříznivě projevit na budoucím vývoji ziskovosti v rámci firem, ale snižující sazby by měly uvolnit prostor ve valuacích,“ popisuje Milan Vaníček. Tento scénář vyznívá ve prospěch tradičním segmentům (farmacie, síťová odvětví, energetika či telekomunikace), které stály doposud v pozadí zmíněného technologického sektoru.

Výsledková sezóna za 2Q24

Výsledková sezóna za druhý kvartál 2024 se v srpnu bude nacházet ve své poslední třetině, ale stále může přinést výrazné překvapení na obě strany. Dosavadní sice lepší výsledky byly/jsou přijaty trhem poměrně vlažně a silnější reakce je více patrná na negativním překvapení. Propady především technologických akcií o více než 10–20 či 30 % d/d nejsou výjimkou a podobný scénář nás zřejmě bude provázet i po zbytek srpna.

Největším tržním hybatelem mohou být výsledky společnosti NVIDIA (28. 8.), které budou důležité nejen pro samotnou společnost, ale i pro celý sektor. Prozatím firma dokázala v posledních kvartálech ve svých zveřejněních výrazně pozitivně překvapit trh. Očekávání jsou proto vysoká a jakékoliv zaváhání může mít výrazně nepříznivou reakci, a to i přes znatelný (−25 %) pokles akcií od svých letošních historických maxim. „Tento naznačený scénář nás nutí zůstat v obezřetném módu ve smyslu reakce trhu na výsledkovou sezónu,“ uvádí Vaníček.

Geopolitické riziko

Na přelomu měsíce se opětovně zvýšilo geopolitické riziko mezi Íránem a Izraelem mimo jiné v návaznosti na zabití šéfa vojenského křídla Hamásu v Teheránu. Zostřené komentáře Íránu vedou ke stahování vojenské techniky do regionu od spřátelených zemí včetně USA. Diplomacie většiny zemí nabádá k nevyhrocení konfliktu, ale to se nedá vyloučit. Trh již vnímá zvýšené napětí, ale výraznější vojenská operace v regionu či otevřený konflikt by zvýšil rizikovou přirážku a přiměl investory k větší ostražitosti vůči rizikovým aktivům.

Srpnový výhled

Červenec přinesl v USA zahájení rotace v rámci sektorů (ústup zájmu o technologie) na pozadí spekulací ohledně možné recese v USA a rychlejšímu snižování základních úrokových sazeb, zvyšování sazeb v Japonsku a tím prodražování financující měny pro velké expozice, zjitřené geopolitiky na Blízkém východě a vlažně přijaté aktuálně probíhající výsledkové sezóny za druhý kvartál.

„Pro srpen zůstáváme obezřetní vzhledem k tomu, že sice stále věříme v základní scénář pro USA, tedy absenci výrazné recese a postupný pokles sazeb, ale bohaté valuace technologií a zdražování financující měny, japonského jenu, mohou vést k pokračování v započaté rotaci v rámci sektorů,“ vysvětluje Milan Vaníček.

Současně relativně ambiciózní očekávání u výsledků za druhý kvartál na základě minulé zkušenosti několika posledních kvartálů vytváří jen omezený prostor pro faktické pozitivní překvapení. Zmírňujícím aspektem mohou být již výrazné propady některých technologických titulů, které pak oslabují výtku bohatých valuací u dotčených titulů. „Naopak dodatečnými riziky, která nás utvrzují v obezřetnosti vůči rizikovým aktivům, jsou geopolitika či špatné výsledky ve zbytku výsledkové sezóny, např. u NVIDIA,“ dodává Vaníček.


Upozornění

Uvedené informace představují názor J&T Banka, a.s., který vychází z aktuálně dostupných informací v čase jeho zhotovení k výše uvedenému dni. Uvedené informace nepředstavují nabídku, investiční poradenství, investiční doporučení k nákupu či prodeji jakýchkoliv investičních nástrojů ani analýzu investičních příležitostí. Uvedené prognózy nejsou spolehlivým ukazatelem budoucí výkonnosti. J&T Banka, a.s., nenese žádnou odpovědnost, která by mohla vzniknout v důsledku použití informací uvedených v tomto materiálu. O případné vhodnosti investičních nástrojů se poraďte se svým bankéřem, investičním zprostředkovatelem nebo jeho vázaným zástupcem.