Navigace

Kulturní tipy na listopad 2013

V listopadu můžete shlédnout tyto výstavy:

 

Jan Kotík 1916–2002

NG, Veletržní palác
Termín: 18. 10. – 23. 3. 2014
Adresa: Dukelských hrdinů 47, Praha 7

kt-1.jpg

Jan Kotík byl výjimečný malíř, který po celý život hledal nové formy výtvarného výrazu a zároveň pečlivě sledoval vývoj světové malby. I proto můžete narazit na jeho práce jako člena Skupiny 42 nebo jako tvůrce expresivní abstrakce na konci padesátých let. Máte dost času, výstava potrvá půl roku, určitě na ni však zajděte.

 

Život Galerie hlavního města Prahy (50)

Galerie hlavního města Prahy
Termín: 25. 9. – 5. 4. 2014
Adresa: Týnská 6, Praha 1

kt-2.jpg

Padesátka je pěkné výročí, které se má oslavit. Způsob, jakým to udělala GHMP, je hodný pozornosti: odmítla představit své nejvýznamnější akvizice a místo toho dala nahlédnout do své (naší) komplikované minulosti. Galerie vznikla na začátku šedesátých let, prošla obdobím normalizace i velkorysými „devadesátkami“. Jak se její podoba, dramaturgie výstav nebo právě akvizice měnily, můžete vidět na nečekaně aktuálním „ohlédnutí“.

 

Pán much

WANNIECK GALLERY
Termín: 16. 10. – 26. 1. 2014
Adresa: Ve Vaňkovce 2, Brno

kt-3.jpg

To, že výstavu připravila skupina Rafani, je vlastně dostatečným důvodem na ni zajít. Skupina tvořená respektovanými umělci se nebojí kombinovat výtvarná média v cestě za hledanou otázkou nebo odpovědí. Tentokrát se věnují kresbě a ilustraci, prostor galerie proměnily v knihu, kterou může každý „listovat“.

 

Fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka

Moravská galerie v Brně
Uměleckoprůmyslové muzeum
Termín: 11. 10. – 5. 1. 2014
Adresa: Husova 14, Brno

„Přestože spolu Martin Polák a Lukáš Jasanský pracují již od konce 80. let a dnes patří mezi nejvlivnější umělce své generace, bylo jejich dílo dosud představováno pouze fragmentárně, izolovanými fotografickými cykly. Ani výstava v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně si neklade za cíl být autorskou retrospektivou této dvojice.“ K této informaci stačí jen dodat, že v chystané expozici najdete také zcela nové práce. Práci těchto fotografů určitě nesmíte propásnout, kromě jiného se budete také dobře bavit.