Navigace

Kulturní tipy na říjen 2013

PRAHA:

Z fotografického archivu

UMĚLECKOPRŮMYSLOVÉ MUZEUM V PRAZE

Termín: 5. 9. - 24. 11. 2013

Adresa: Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze,17. Listopadu, Praha 1

František Drtikol je jedním z nejrespektovanějších českých fotografů ve světě. Ve své práci rád využíval motiv ženského těla, ne všechna díla však byla prezentována- právě tyto práce jsou k vidění v pražském UMPRUM muzeu. A to je rozhodně neopominetulná událost.

Výstava Františka Drtikola čerpá z autorova daru, který byl předán do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze roku 1942. Výběr je sestaven z fotografií, většinou pracovních studií a variací, které ve své době nebyly určeny k veřejnému prezentování.

BRNO:

Wilhelm Lehmbruck (1881–1919): Retrospektiva

DŮM UMĚNÍ MĚSTA BRNA

Termín: 11. 9. – 10. 11. 2013

Adresa: Dům umění města Brna, Malinovského náměstí, Brno

Předčasně zesnulý umělec stačil vytvořit zajímavé sochařské práce, ale i malby nebo grafiky. Výstava pro milovníky „klasického“ přístupu a elegantních tvarů.

Wilhelm Lehmbruck, sochař, malíř a grafik německé klasické moderny, se poprvé představuje na výstavě v Brně, které je s jeho sochařským dílem úzce spjato prostřednictvím vily Tugendhat. Lehmbruckovo umění je v Domě umění reprezentováno nejen výběrem skulptur z let 1898– 1918, ale i malbami, kresbami a grafikami.

PLZEŇ:

Časový optimista

ZÁPADOČESKÁ GALERIE V PLZNI: VÝSTAVNÍ SÍŇ 13

Termín: 27. 8. – 28. 10. 2013

Adresa: Výstavní síň 13, Pražská - Vnitřní Město, Plzeň

Pokud se jen trochu pohybujete v prostředí výtvarného umění, museli jste se s jeho prací již setkat. Novák je autorem grafického zpracování řady významných publikací, plakátů a katalogů. Můžete hádat, kdo dělal pozvánku na výstavu Jakea & Dinose Chapmanových v Rudolfinu.

Grafické dílo Roberta V. Nováka reprezentuje příklad české knižní grafiky v její porevoluční historii, jejíž vývoj významně formovalo. Knihy, katalogy a plakáty, které Robert V. Novák v posledních dvaceti letech upravil, získaly řadu ocenění (Nejkrásnější kniha roku, Czech Grand Design, Český lev).