Navigace

Švýcarské referendum o zlatě mohlo zahýbat s trhy

Poslední listopadový den proběhlo ve Švýcarsku unikátní referendum. Švýcaři byli vyzváni, aby hlasovali o třech krocích, které by musela učinit švýcarská centrální banka ve vztahu ke zlatým rezervám: už nikdy neprodat žádné zlato ze své bilance, vrátit veškeré zlato uložené v zahraničí zpět do Bernu a zvýšit podíl zlata na aktivech banky na 20 % ze současných 8 %.

Centrální bankéři se vůči referendu silně ohradili, jelikož by znamenalo omezení dosud neomezené moci centrální banky tisknout nové peníze a devalvovat frank. Politikům také nebylo po vůli, jelikož uvolněná politika centrální banky stlačila úroky k nule a umožnila vládě levně financovat dluh. 

Ale tradičně obezřetní Švýcaři vidí i jiné roviny věci. Politika centrální banky uměle oslabila frank na poměr 1,20 za euro a svázání franku s věčně problematickým eurem není populární. Zatímco zlato dříve tvořilo 30 % aktiv centrální banky, dnes je nahrazeno dluhopisy USA a zemí EU, jejichž mizivý výnos zdaleka nepokrývá riziko. Pokud by referendum řeklo na návrhy „ano“, centrální banka by buď musela nechat frank prudce posílit (prodejem eur a dolarů), anebo by jej musela krýt dokoupením cca 1000 tun zlata. Dopad na trh se zlatem, ale i na měnové trhy by byl zásadní.

Nakonec se však Švýcaři k tomuto kroku nerozhoupali. Proti návrhu v referendu bylo 78 % hlasujících.