Navigace

Ropa, rizikové dluhopisy a Hemingway

Poslední propad cen ropy má zatím dvě fáze. Během léta a fakticky až do poloviny října cena ropy pozvolna klesala ze 115 dolarů za barel až na 90 dolarů v polovině října, tedy asi o 25 dolarů za čtyři měsíce. Od listopadu se vývoj ceny zvrátil v neřízený pád, za čtyři týdny ropa propadla o dalších 25 dolarů a po 5 letech dolarová cena ropy začíná číslicí 5.

Vedle radosti spotřebitele z poklesu cen pohonných hmot začínají rychle rostoucí ztráty počítat těžaři ropy a investoři do ropného sektoru. Rekordní propady drtí „ropné“ měny, jako třeba ruský rubl či norskou korunu. Kolabují ceny akcií a dluhopisů ropných společností. Tikající bombou jsou rizikové dluhopisy financující těžbu ropy z břidlic v USA. V létě objem takových vydaných dluhopisů dosahoval kolem 240 mld. dolarů, což je čtyřikrát tolik, než kolik jich bylo před třemi roky.

Zlomovou cenou z hlediska ziskovosti je pro tento obor cena kolem 60 dolarů. Ovšem cena ropy teď začíná číslicí 5. Výsledkem je propad cen zmíněných dluhopisů, růst výnosů a rizikových přirážek, z hlediska tržní kapitalizace se od léta „vypařilo“ skoro 50 mld. dolarů, a to při zrychlujícím se tempu.

Trochu to připomíná vtipnou poznámku Ernsta Hemingwaye, že zbankrotovat můžete dvěma způsoby. Napřed pozvolna, ale pak náhle.

Pro Hospodářské noviny Petr Sklenář, hlavní ekonom J&TBanky.