Navigace

Týdenní přehled - 9. týden

Poslední únorový týden provázela na finančních trzích pozitivní nálada. Evropské trhy téměř soustavným optimismem naplňuje očekávané spouštění QE ze strany ECB, což se projevuje pozvolným růstem cen akcií a poklesem výnosů u dluhopisů. Pozitivní sentiment podporuje i pocit, že akutní problémy kolem Řecka jsou zažehnány.

V USA v úterý vystoupila v Kongresu šéfka Fedu Yellenová, která trhy uklidnila, že Fed nebude spěchat se zvyšování sazeb kvůli nízké inflace a utaženému vývoji mezd a k růstu sazeb v první polovině letošního roku asi nedojde. Na konci týdne bylo zveřejněno několik makrodat v USA, ale trhy se více soustředily na pozitivní překvapení a negativní zprávy spíše ignorovaly.

AKCIOVÉ INDEXY

Akciové indexy v západní Evropě přidaly za celý týden v průměru kolem 2-3 % t/t, německý index DAX se poprvé v historií přehoupl přes hranici 11 300 bodů. V USA akciové trhy rostly do 1 % t/t a indexy atakovaly nové rekordní úrovně. Domácí index PX zakončil týden na 1023 bodech, což znamenalo růst o 0,7 % t/t.

PRAŽSKÁ BURZA

Na pražské burze pokračovala výsledková sezóna. V úterý zveřejnilo svá čísla za 4Q NWR. Provozní zisk EBITDA skončil na úrovni 6,6 mil. EUR, zatímco trh očekával ztrátu kolem 5 mil. EUR. Výsledky byly dále zatíženy jednorázovou položkou ve výši 183 mil. EUR za odpis aktiv a podpořeny pozitivní položkou ve výši 366,5 mil. EUR za restrukturalizaci. Díky těmto položkám čistý zisk dosáhl +107 mil. EUR. Výhled na rok 2015 byl víceméně potvrzen s těžbou 7,5-8 mil. tun a prodeji kolem 8 mil. tun. Průměrné náklady by se měly udržet na 65 EUR/t. Celkově vnímáme výsledky jako neutrální s lehce pozitivním nádechem díky udržení nákladů a lehce klesající tendencí ve spalování finančních prostředků. Akcie na zveřejnění výsledků nereagovaly, titul zakončil na úrovni 0,44 Kč (-2,2 % t/t).

ERSTE GROUP

V pátek reportovala výsledky za 4Q/14 také Erste Group, čistý zisk 42 mil. EUR mírně překonal očekávání. Na provozní úrovni vyšší náklady kompenzovaly vyššími příjmy a provozní zisk tak zůstal meziročně téměř beze změny. V tomto roce management očekává pokles provozního zisku o 4-6 %, návratnost kapitálu (ROTE) by měla být na úrovni 8-10 %., objem úvěrů by měl dosáhnout nízkého jednociferného růstu a zároveň by výrazně měly poklesnout rizikové náklady. Samotná čísla jsou podle našeho názoru bez výraznějšího překvapení. Zklamáním je pouze snížení výhled na vývoj provozního zisku, kde jsme očekávali spíše stagnaci. Akcie v reakci na výsledky nejdříve rostly o 2 %, následně se dostavilo určité vybírání zisků. Za celý týden Erste ztratila 2,3 % t/t na 638 Kč.

ČEZ

V souvislosti s akciemi ČEZu důležitou zprávou bylo jednání o emisních povolenkách. Výbor životního prostředí EP schválil zavedení mechanismu, který podpoří cenu povolenky omezením nabídky od roku 2018 (původní návrh 2021, optimistické odhady na začátek již v 2017). Pozitivní je také převedení odložených 900mil. ks povolenek z trhu do MSR (market stability reserve). Začátek změny sice není podle optimistických představ, přesto se dle našeho návrhu jedná o pozitivní zprávu. Růst ceny povolenky by se měl projevit v cenách elektřina a ovlivnit výrobce elektřiny. Samotný ČEZ reagoval pozitivně a akcie přidaly 4,9 % na 621 Kč.

Dle tisku se údajně O2 CR (-1,8 % t/t na 208 Kč) již připravuje na oddělení veškeré infrastruktury do nové společnosti. I přes vyjádření managementu, že se stále vyhodnocuje studie proveditelnosti, tak komentáře pracovníků společnosti již hovoří o nových smlouvách do nově vznikající společnosti „Česká telekomunikační infrastruktura“. Již je údajně zaregistrováno i logo a nová společnost má i své vedení. Nadále však chybí dostatek informací o samotném průběhu oddělení od současné struktury, které by umožnilo zhodnocení takovéhoto kroku.

SKOKAN A PROPADÁK

Největší růst v uplynulém týdnu zaznamenaly akcie mediální společnosti CME (+6,8 % na 71,4 Kč). Za tímto pohybem není žádná fundamentální zpráva, a je to spíše důsledek relativně vysoké volatility, která obchodování s tímto titulem provází. Naopak největší ztrátu zaznamenalo PLG (-2,5 % na 179,5 Kč), což bylo způsobeno větší prodejní objednávkou v závěru pátečního obchodování.

VÝHLED NA 10. TÝDEN

Příští týden bude bohatý na informace z centrálních bank, makroekonomická data a geopolitiku. Ve středu bude zveřejněna Béžová kniha Fedu, v níž se bude sledovat především názor představitelů centr. banky na růst ekonomiky USA a na vývoj cen a mezd. Ve čtvrtek se pak sejde Evropská centrální banka, kde může zaznít více informací o provedení programu kvantitativního uvolňování, jenž má reálně začít v polovině března. Na závěr týdne proběhne schůzka ministrů zahraničí EU. Pokud bude závěrem, že Rusko nepřispívá k plnění dohod z Minsku, může se rozhodnout o potenciálních dalších sankcích. To by podle nás znamenalo další eskalaci napětí a mohlo vyvolat na trzích volatilitu. Událostí týdne by však mohla být data z amerického trhu v pátek. Očekává se, že americká ekonomika přidala v únoru 240 tis. pracovních míst a míra nezaměstnanosti klesla na 5,6 %. Pokud by číslo bylo znateleně vyšší, šlo by o nejlepší 3měsíční sérii od 90. let a mohlo by vyvolat očekávání zvyšování sazeb Fedem. Nižší číslo by naopak bylo chápáno jako potvrzení slabších makrodat z poslední doby a potenciální větší trpělivost Fedu. Celkově očekáváme obchodování bez trendu a hlavně v druhé polovině týdne vyšší volatilitu.

Z pohledu makrodat začne týden oficiálním indexem nákupních manažerů v průmyslu v Číně o víkendu (oček. 49,7 b. po 49,8). V pondělí bude s týmž indexem (ISM průmyslu) následovat USA (oček. 53,2 b. po 53,5), přidají se rovněž osobní výdaje v USA, inflace v eurozóně a index nák. manažerů v eurozóně. Maloobchodní tržby v eurozóně budou zveřejněny v úterý (+2,3 % v lednu). Ve středu bude následovat americké ISM ve službách (oček. 56,5 po 56,7 b.) a tentýž údaj z eurozóny. Ve čtvrtek budou nejvíce sledovány podnikové zakázky v USA (oček. stagnace v lednu po -3,4 % v prosinci). Číslem týdne bude výše zmíněná změna zaměstnanosti v USA za únor (oček. +240 tis. po +267 tis.).