Navigace

Po delší době veselá muzika

Kdo čekal od tiskovky ČEZ k výsledkům a výhledům obvyklou nudu, musel být překvapen. Hned po příchodu upoutala pozornost ochranka, která se na místě vyskytovala v nápadně hojném počtu. Ze zákulisních informací pak vyplynulo, že šlo o reakci na nespecifikovaný incident v centrále ČEZ.

Situaci pak vygradoval management ČEZ, který oznámil mírně lepší čísla za rok 2014 a hlavně překvapivě optimistický výhled na rok 2015. Kdo zná obvykle velmi konzervativní přístup současného managementu, musel být začátkem prezentace výsledků zaskočen. Směrem k novinářům a analytikům šéf ČEZ Daniel Beneš pronesl: „Dnes máme pro vás samé dobré zprávy.“ To nečekali ani ti největší optimisté včetně mne jako analytika a zároveň minoritního akcionáře.

Hospodářské výsledky za rok 2014 upravené o nepeněžní transakce potvrdily silnou provozní i ziskovou pozici ČEZ. To platí i přes trvalý pokles cen elektřiny na středoevropském trhu. Provozní zisk před odpisy 72,5 miliardy korun, silné cash flow, klesající investice do výrobních aktiv a upravený zisk ve výši 29,5 miliardy. To vše znamená potvrzení vysoké šance na udržení dividendy ČEZ minimálně stejné jako v loňském roce, tedy 40 korun na akcii. S tímto příjmem z dividendy ostatně počítá také schválený státní rozpočet na rok 2015.

Mnohem větším překvapením byl ale oznámený výhled na rok 2015, který lze interpretovat jako úspěch úsporných opatření a stabilizaci hospodaření ČEZ za nepříznivých externích podmínek. Velký podíl na pozitivním výhledu pro rok 2015 má i očekávání meziročního navýšení výroby v jaderných elektrárnách až o 1,5 terawatthodiny, stejně jako očekávaný rozjezd nové uhlené elektrárny Ledvice a modernizované uhelné elektrárny Prunéřov, který by mohl pomoci navýšit meziročně výrobu z uhlí až o 4,7 terawatthodiny. V očekávaném zisku za rok 2015 ve výši 27 miliard korun navíc není započítán ani možný jednorázový vliv vratky daně z emisních povolenek ve výši 5,3 miliardy ani zisk z potenciálního prodeje uhelné elektrárny Počerady za nějakých devět miliard. O prodeji skupině Czech Coal bude muset ČEZ rozhodnout do poloviny roku.

Suma sumárum byla to pro akcionáře ČEZ po delší době veselá muzika. Akcie také hned po začátku obchodování reagovaly růstem až k dlouho nevídaným hodnotám 638 korun. Závěrečný bleskový propad na 623 korun během jediné minuty ale vrátil všechny optimisty nohama na zem. Situace na trhu s elektřinou v našem regionu zůstává kritická. Regulace Evropské komise v tomto sektoru jsou nepřehledné a nejasné. Čerstvý plán energetické unie je po problémech unie měnové jen těžko pochopitelný. Bruselské zmatky a zmetky budou zřejmě v tomto sektoru pokračovat.

Pro E15: Michal Šnobr - analytik J&T Banky.