Navigace

Týdenní přehled - 11. týden

Uplynulý týden byl dle očekávání relativně poklidný, respektive bez výraznějších tržních impulzů. Investoři sledovali americká makroekonomická data v návaznosti na spekulace ohledně dalšího zasedání FEDu. V hledáčku investorů byl rovněž vývoj zásob ropy v USA, které opětovně vykázaly značný růst, což dostalo ropu pod tlak. Americká WTI se dostala pod 46 USD/bbl a Brent k úrovním 56 USD/bbl. Abychom neopomněli v pondělí 9.3. bylo fakticky spuštěno evropské QE, což mělo za následek další růst cen evropských státních dluhopisů. Domácí index PX zakončil týden na 1036 bodech, což znamenalo pokles o 0,1 % t/t.

CME

Na domácím trhu pokračovala výsledková sezóna, kde CME ve čtvrtek zveřejnila lepší provozní data EBITDA za 4Q14 než trh očekával (55,1 vs. oček. 52 mil. USD). Překvapením pro nás byly především české aktivity. Nicméně dodatečné náklady pod provozní úrovní znamenaly výraznou ztrátu na úrovni čistého zisku, což bylo negativní překvapení. Výhled dle očekávání poskytnut nebyl, ale výrazná opatrnost vzhledem k vývoji směnného kurzu je znát. Negativně jsme vnímali neposkytnutí ujištění o kladném finančním toku za rok 2015. Titul zakončil týden na 67,8 Kč (-0,4 % t/t).

PLG

Ve čtvrtek poskytlo předběžná data i PLG. Výsledky byly v rámci očekávání. Tržby za rok 2014 byly 1,2 mld. Kč (+3,0 % r/r) vs. oček. 1,21 mld. Kč. Bohužel další informace například o pokračování rozhovorů s Enterprise Investors dle očekávání nebyly zveřejněny. Titul zakončil páteční seanci na 186 Kč (+1,0 % t/t).

STOCK SPIRITS

Poslední společností, která reportovala ve čtvrtek čísla, byl Stock Spirits. Ten po dvou varováních před svými výsledky oznámil provozní zisk EBITDA na spodním okraji revidovaného odhadu. Negativní vliv spojovaný s cenovou konkurencí v Polsku byl patrný i v 4Q14. Společnost navrhla dividendu 0,025 EUR a údajně uvažuje o dalších akvizicích. Negativním překvapením byl pro nás slabší než očekávaný vývoj tržeb (293 vs. oček. 308 mil. EUR). Akcie zakončila týden na 83 Kč (+8,3 % t/t).

O2 CR

Nepochybně zajímavou informací uplynulého týdne bylo oznámení O2 CR o návrhu hrubé dividendy ve výši 13 Kč/akcii s posledním obchodním dnem nároku na ni 24.4.2015. Daná dividenda představuje 6,3% hrubý dividendový výnos. Návrh dividendy byl pro nás pozitivním překvapením, ale výrazněji nezviklal náš relativně defenzivní postoj vůči titulu. Samozřejmě výše dividendy dále posouvá teoretickou spodní hranici v úvahách o budoucnosti pokračující O2 CR. Akcie zakončila týden na 207 Kč (+8,7 % t/t).

PROPADÁK A SKOKAN

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu bylo NWR (-5,0 %; 0,38 Kč). Nicméně vzhledem k ceně akcie považujeme danou výchylku jen za technický pohyb. Naopak největší růst zaznamenaly akcie O2 CR (+8,7 % na 207 Kč). Titulu pomohlo k růstu oznámení společnosti o návrhu managementu o hrubé dividendě 13 Kč/akcii (6,3% hrubý div. výnos). Toto oznámení bylo pro nás překvapivé a pomůže nadále stanovit potenciální minimální cenu, kterou případně získá investor, který nebude souhlasit s oddělením infrastrukturní části a odprodá akcie CETINu v nabídnutém odkupu. Pozitivní informací bylo i datum do kdy bude dividenda vyplacena (28.5.2015), protože toto datum bude pravděpodobně dříve než dojde k rozdělení společnosti. Jen připomínáme, že praxí posledních let byla výplata dividendy v září.

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden budou investoři upínat svou pozornost především na středeční zasedání FEDu. Zde se očekává opětovné zintenzivnění jestřábí rétoriky a to prostřednictvím vynechání označení „trpělivost“ z komentáře. Naopak zmírňující by mohl být komentář k současné úrovni dolaru a k externímu ekonomickému vývoji. Nelze vyloučit ani zmínku ohledně současného spíše ekonomicky nepříznivého začátku roku. Pokud bude FED více jestřábí, pak se dá očekávat další posílení dolaru a pravděpodobně negativní reakce akciového trhu. Naším základním scénářem je však nadále velmi uvolněný komentář, který by mohl podpořit akcie a způsobit zřejmě krátkodobou korekci na dolaru.

Na domácí scéně bude pokračovat výsledková sezóna. Ve čtvrtek zveřejní své výsledky Pegas Nonwovens. Očekáváme, že za 4Q14 provozní zisk EBITDA vykáže 11,8 mil. EUR (+11 % r/r) čímž by měl být naplněn celoroční cíl. Investoři se zaměří na poznámky ohledně výhledu na rok 2015 a na vliv výkyvu cen polymerů na hospodaření společnosti. Očekáváme pozitivní dopad. 

Z makroekonomického výhledu na příští týden se v USA zaměříme na pondělní průmyslovou produkci (oček. +0,2 po +0,2% m/m) a středeční rozhodování FEDu o sazbách. V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW, které by měly opětovně vykázat růstový charakter.