Navigace

Týdenní přehled - 12. týden

V uplynulém týdnu bylo výraznou událostí středeční zasedání Fedu. Čekalo se, zda Fed vypustí ze svého prohlášení slova o trpělivosti a tím naznačí zvyšování sazeb od června.

Na jednu stranu sice Fed zmiňovaný termín vypustil, celkové vyznění však bylo natolik holubičí, že ve skutečnosti Fed naznačil, že se zvyšováním sazeb nebude spěchat a pokud k němu letos dojde, tak to nebude dříve než na konci roku. Tržní reakce byla pozitivní, americké akcie poskočily vzhůru, výnosy dluhopisů naopak klesly a oslabil kurz amerického dolaru.

ŘECKO

Eurozóna opět začala řešit problémy kolem Řecka, včetně (ne)plnění potřebných reforem a stability bankovního systému, nicméně trhy zatím tento faktor přecházely bez reakce. Za celý týden akciové indexy v západní Evropě přidaly v průměru kolem 1-2 % t/t, v USA akciové trhy rostly do 2-3 % t/t především díky vývoji v druhé polovině týdne. Domácí index PX zakončil týden na 1 043 bodech, což znamenalo růst o 0,7 % t/t.

PRAŽSKÁ BURZA

Z pohledu pražské burzy investoři reagovali na změny ve složení a nastavení vah regionálních CECE indexů, které budou platit od pondělí 23. března. Titulů obchodovaných na pražské burze se týká několik změn. Z indexu budou vyřazeny akcie NWR a Unipetrolu, naopak do indexu budou nově zařazeny akcie VIG (váha 3,02 %). Vedle toho doje ke zvýšení váhy akcií Erste Group (na 5,09 % z 3,10 %), Komerční banky (na 4,94 % ze 3,23 %) a ČEZ (na 4,77 % z 2,73 %). Následně celková váha ČR v regionálním CECE indexu radikálně vzroste na 19,9 % ze 11,7 %.

PEGAS

V rámci výsledkové sezóny zveřejnil svá čísla za rok 2014 Pegas. Celoroční provozní zisk EBITDA vzrostl meziročně o 22,4 % na 47,2 mil. EUR, což je dokonce mírně nad výhledem společnosti (růst o 12 – 22 %). Číslům pomohly nižší provozní náklady (materiál). Pro tento rok pak management očekává EBITDA 44 – 48,5 mil. EUR, víceméně v souladu s očekáváním trhu. Pegas dále plánuje navrhnout dividendu 1,15 EUR na akcii (hrubý dividendový výnos 4,5 %) a uvažuje o zpětném odkupu akcií. Pegas výsledky pozitivně překvapil. Rekordní čísla jsou podpořena vysokou dividendou a tvorbou volného peněžního toku. Akcie společnosti zakončily týden růstem o 2 % na 701 Kč.

FITCH

Ratingová agentura Fitch upravila metodiku stanovování ratingů bank. V rámci této změny odstranila faktor implicitní státní podpory, což má výrazný dopad především na rakouské banky. Výsledkem tak bude snížení ratingu všech rakouských bank. U Erste (-1,3 % t/t na 629 Kč) očekává Fitch snížení z A na BBB+, tj. o dva stupně.

SŽDC

Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má podle Vrchního soudu v Praze zaplatit ČEZu celkem 1,07 mld. Kč (cca 2 Kč na akcii) za neodebranou elektřinu za r. 2010. SŽDC může podat dovolání, to ale nemá odkladný účinek. Obě společnosti se soudí o podobnou částku také za r. 2011. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš v rozhovoru pro tisk uvedl, že akcionáři očekávají vysokou dividendu, na kterou bude spolehnutí. Hospodaření společnosti by pak mělo začít růst od r. 2017. Vyjádření o vysoké stabilní dividendě vnímáme pozitivně. Samotné akcie ČEZu byly v uplynulém týdnu nejvíce rostoucím titulem na pražské burze (+3,7 % na 632 Kč).

SKOKAN A PROPADÁK

Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) má podle Vrchního soudu v Praze zaplatit ČEZu celkem 1,07 mld. Kč (cca 2 Kč na akcii) za neodebranou elektřinu za r. 2010. SŽDC může podat dovolání, to ale nemá odkladný účinek. Obě společnosti se soudí o podobnou částku také za r. 2011. Generální ředitel společnosti Daniel Beneš v rozhovoru pro tisk uvedl, že akcionáři očekávají vysokou dividendu, na kterou bude spolehnutí. Hospodaření společnosti by pak mělo začít růst od r. 2017. Vyjádření o vysoké stabilní dividendě vnímáme pozitivně. Samotné akcie ČEZu byly v uplynulém týdnu nejvíce rostoucím titulem na pražské burze (+3,7 % na 632 Kč).

Naopak největší propad zaznamenaly akcie NWR (-13,2 % na 0,33 Kč), které klesají již 4 týdny v řadě a neustále posouvají své historické minimum. Společnost oznámila, že Zdeněk Bakala odstoupí na valné hromadě (23. dubna) z představenstva. Zdeněk Bakala ovládá 50% společnosti CERCL, která vlastní 50,54 % v NWR. Kandidátem na nevýkonného ředitele, kterého musí akcionáři schválit na valné hromadě, je Charles Hermann.

Nedařilo se ani akciím Unipetolu (-7,5 % na 123 Kč), za čímž můžou být výše zmíněné změny v CECE indexech. Objevily se dvě zprávy o společnosti, nicméně podle našeho názoru ani jedna není důvodem zmíněného poklesu. Unipetrol splatí 20. března 2015 úvěr mateřské společnosti PKN Orlen (v Unipetrolu drží 62,99 %) 2 mld. Kč z celkových 4 mld. Kč. Unipetrol sníží již tak malé zadlužení, ukazatel č.dluh/EBITDA klesne na polovinu (0,3x). Další zprávou je, že podle tisku je společnost blíže k ovládnutí celé České rafinérské (ČR). Unipetrol koupil zbývají 32,5% podíl od italské ENI loni v létě. Od té doby rozhoduje antimonopolní úřad o schválení transakce, která byla napadena Unií nezávislých petrolejářů. Nyní Nejvyšší správní soud rozhodl v podobném případě kladně. Unipetrolu tak svitla naděje, že se dočká brzkého schválení akvizice.

VÝHLED NA DALŠÍ TÝDEN

V příštím týdnu neočekáváme žádné zásadní události kromě pokračujících jednání mezi představiteli eurozóny a Řeckem. V pondělí se v Berlíně sejde kancléřka Merkelová a řecký premiér Tsipras ve věci odvrácení bankrotu Řecka a požadovaných reforem. Strany se zatím nedokázaly dohodnout téměř na žádných změnách. Sledované může být v pondělí i vystoupení Maria Draghiho pro Evropský parlament, pokud by jakkoli komentoval nákupy aktiv Evropskou centrální bankou. Jako již téměř tradičně bude sledován vývoj cen ropy. V pátek by měly ratingové agentury vydat nová hodnocení úvěrové spolehlivosti států (v Evropě hlavně Rakouska a jihoevropských zemích), což by mohlo mít efekt na bankovní sektor. Pokud nedojde k průlomu v jednání s Řeckem, trhy budou podle nás bez větších impulzů a mohou se obchodovat spíše do strany.

Z makrodat bude začátek týdne ve znamení amerického trhu nemovitostí, kdy v pondělí budou zveřejněny prodeje stávajících domů v USA (oček. +2,1 % po -4,9 %) a v úterý prodeje nových domů (další oček. pokles -2,3 % po -0,2 %). V úterý ale může s trhy zahýbat více čínský index nákupních manažerů v průmyslu od HSBC za březen (oček. 50,4 po 50,7 ). Tentýž den bude v USA reportována inflace za únor (meziročně nadále -0,1 %). Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA budou sledovány ve středu (mírný růst +0,2 % po růstu 2,8 % v lednu) a ve čtvrtek pak pravidelné týdenní žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. beze změny na 290 tis.). V pátek bude v USA zveřejněna poslední revize amerického HDP za 4Q14, kde již nenastávají velké změny (úprava na 2,4 % z 2,2 %) a týden uzavře spotřebitelská důvěra od Univerzity v Michiganu (oček. finální údaj 92 b. po 91,2 b. v březnu).