Navigace

Akcie pokračují v růstu

V průběhu února akciové trhy nadále posilovaly. Zvláště ty evropské zažily jeden z nejlepších měsíců v historii a posunuly se tak na několikaletá maxima. Nabízí se tedy otázka, jestli alespoň částečně nevzít na některých titulech profit – co je doma, se prostě počítá, žádného holuba na střeše si nikdy neupečete.

Pojďme se podívat nejdříve do Česka. Komerční banka pozitivně překvapila čísly za rok 2014 a nadchla investory dividendou na úrovni 310 Kč za akcii i tím, že silnou dividendu chce vyplácet i v dalších letech. Akcie posílily až nad úroveň 5 500Kč za akcii, nyní po korekci drží úroveň okolo 5 300 Kč, což s blížící se dividendou pro růst nechává podle mého názoru ještě prostor o 300–400 korun na akcii nahoru! 

Erste svými výsledky také nezklamala, ale nijak výrazně nepřekvapila výhledem na rok 2015. Čekal jsem nějaké výraznější oživení, nynější cena na 640 korunách je takové plácání od ničeho k ničemu. Fundamentálně nemám důvod si to koupit, pokud bude sentiment nadále pozitivní, může se to svézt výše. Poredukoval jsem ale pozici na tomto titulu výrazněji a čekám. 

Peníze z Erste jsem hodil do ČEZu. Dnešní výsledky mi nejdříve málem způsobily srdeční arytmii, ale očištěný zisk byl nakonec lepší než očekávaný, takže dividenda 40 Kč by mohla být. Výhledem na 2015 ČEZ spíše pozitivně překvapil. Cena se pohybuje okolo 634 korun, do dividendy neřekly akcie ČEZu poslední slovo, ale můžeme být v nejbližších dnech o 20 korun výše i níže, ČEZ je v tomto dost nepredikovatelný. Ale kvůli dividendě podle mě stojí za to být long.

POHLED DO EVROPY

Německo nahoru brutálně táhnou automobilky, Volkswagen na 225 eurech +22 % YTD, Daimler 87 eur +26 % YTD, to samé BMW. Daimler čísly za rok 2014 příjemně překvapil, to samé čekám od Volkswagenu a BMW, proto obě automobilky mohou ještě ve svém růstu přidat, ale zamknutí kusu zisku je zde na pořadu dnů. Zdá se mi, že ze zatím podceněných titulů by mohl letos přidat ještě Siemens, zřejmě ani Adidas neřekl poslední slovo, ale navézt se nyní do německých akcií vyžaduje zavření očí a skok, těžko se kupuje po tak rychlém růstu…

To samé platí o Francii. Peugeot na 15 eurech už s fundamentem nemá nic společného, to paradoxně lépe je na tom ziskový Renault, ale obě automobilky už ulítly. Velmi pěkně se po číslech rozjela i Post NL, Airbus čísly nakonec také překvapil, ale u tohoto titulu jsem nějaký nervózní, jsem sice pořád long, ale klíčový bude úspěch nové A350ky. Snad ji nebudou provázet potíže jako Dreamliner při vstupu tohoto stroje do provozu. A kdyby nebyl Emirates, moc A380ek by Airbus nevyrobil.

Bankovní tituly v únoru také zabraly, v podstatě všechny mnou sledované banky rostly (Erste, KB, DBK, BBVA), částečně jsem poredukoval, ale třeba Deutsche Bank má stále co dohánět. Po mírném obratu na komoditním trhu jsem se navezl do Glencoru, dnešní čísla byla podle mého názoru dobrá, ale bude to chtít na tento sektor pevné nervy. Přesto chci mít něco nakoupeno.

TRHY ZA VELKOU LOUŽÍ

Trhy za velkou louží v únoru také doháněly, co se jim v lednu nepodařilo, silně rostl Apple a táhl tak Nasdaq nahoru k 5 000 bodů. Čísla za rok 2014, hlavně poslední kvartál, katapultovala tento titul oprávněně výše, já jsem zde však nyní titul zcela odprodal z portfolia. Držím dále Facebook, pěkně se zadařilo Twitteru kvůli číslům, zde jsem pozici nadále podržel.

Výsledky v Americe přinesly i možnost vrátit se např. do Microsoftu jako zajímavého dividendového titulu, když podle mě trh přepálil negativní reakci po číslech Microsoftu. Proto jsem tento titul opět zařadil do portfolia. Držím dále také General Motors, kde spekuluji na lepší letošní čísla a oživenou poptávku na americkém trhu díky nižším cenám ropy. Velmi mile překvapily akcie Salesforcu svými čísly, následující upgrady pak přinesly růst k hranici 70 dolarů. Vzal jsem profit na necelé půlce pozice, zbytek držím dál.

V RUSKU JE MNOHO NEZNÁMÝCH

Akcie otočily svůj vývoj i v Rusku do pozitivna, musím říci, že zatím mimo mě. Nemám odvahu si něco koupit, i když sleduji nadále Mail.ru nebo Rosneft. Přes zajímavé valuace je pro mě nadále risk obrovský, konflikt na Ukrajině stále vyhrocený (co když bude boj o Mariupol), cena ropy nadále také krátkodobě nepredikovatelná, a tím pádem i kurz rublu. Prostě příliš mnoho neznámých, abych se tam hned pustil do nákupu akcií. Takže zatím sleduju opodál, možná mě to bude mrzet…

KORUNA MOŽNÁ POSÍLÍ

Vrátím se i ke kurzu české koruny. K dolaru je nadále trend poměrně jasný, dolarová aktiva si chci nechat a nehedgovat, spíše přes možné korekce může dolar dále posilovat vůči euru. Ale u české koruny proti euru mám obavu z posílení koruny. ČNB to drží na křeč, proti fundamentu a proti ostatním. Musím říci, že zvažuji, že nyní long eurové pozice forwardově prodám do CZK. S možným nástupem proeurově orientovaných lidí do ČNB (ano, je to daleko) není možné vyloučit posílení koruny. Singer bude v budoucnu tahat za kratší provázek, těžko se mu bude nadále korunu oslabovat a bude rád, když udrží hranici 27 Kč za euro, a to se říká, kdo ví jestli… Je to jen můj osobní názor, žádné doporučení, ale já se kloním k tomu jít do Kč proti euru.

Celkově tedy nadále pozitivní nálada téměř všude (ne v Řecku), ale zdá se mi, že trochu „take profit“ stojí za úvahu. Člověk by neměl být nenažraný, to už mě trh naučil. Jak se říká, „trh dal, trh vzal“, tak proč si nevzít dříve, než to vezme trh, alespoň trochu… To neznamená, že bych přestal být optimistou. I nadále si myslím, že ceny akcií v roce 2015 se v Evropě mohou posunout výše, ale teď spíše uprodávám s vidinou, že koupím níže.

Michal Semotan
Portfolio manažer J&T Banky