Navigace

Týdenní přehled - 24. týden

V uplynulém týdnu byly akciové indexy ve vleku vyhrocující se situace v Řecku. Zatímco v polovině týdne převládl názor, že se blíží smírná dohoda mezi Řeckem a jeho věřiteli a akciové indexy rostly, v pátek dalo několik evropských politiků v čele s A. Merkelovou najevo, že řecká strana se chová zcela nekonstruktivně a že šance na dohodu klesá.

Mezitím delegace Mezinárodního měnového fondu po neúspěchu opustila Brusel. V obavě, že by situace mohla skončit nekontrolovaným bankrotem Řecka a možná i opuštěním eurozóny, se akciové indexy otočily v pátek opět dolů. Z druhé strany oceánu přišla alespoň povzbudivější makrodata, když maloobchodní tržby v USA dle očekávání rostly v květnu o 1,2 % m/m. Evropský index Eurostoxx klesl za týden o 1,1 %, americké S&P bylo prakticky beze změny. Český index PX následoval evropské akcie a klesl o 1,34 % t/t na 991 b.

Z nejdůležitějších zpráv na pražské burze považujeme nabídku PPF na odkup O2 CR a CETINu a páteční valnou hromadu ČEZu, na které akcionáři schválili dividendu.

PPF

Hned na začátku týdne nabídlo PPF odkup O2 CR za 78 Kč/akcie a CETINu za 176 Kč/akcie. Zatímco nabídka pro O2 CR byla mírně pod páteční (5.6. 2015) tržní cenou 81,4 Kč, nabídka 176 Kč za akcii CETINu ve srovnání s tržní cenou (pátek 5. 6. 2015, cena 138 Kč) je velmi atraktivní.

Na páteční valné hromadě ČEZu se rozhodovalo mimo jiné také o dividendě ze zisku 2014. Akcionáři schválili návrh managementu i hlavního akcionáře (Ministerstvo financí cca 70 %) ve výši 40 Kč na akcii. 40 Kč na akcii znamená rel. vysoký hrubý dividendový výnos 6,5 %.

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Hvězdou týdne a titulem s nejlepší výkonem se bez překvapení stala společnost CETIN (+25,1 % t/t, 172,7 Kč). Důvodem skokového růstu byla nabídka odkupu od PPF. Posilovala i druhá telekomunikační společnost O2 CR (+10,8 % t/t, 90,1 Kč). ČEZ (+0,2 % t/t, 619 Kč) v závěru týdne, před schválením dividendy, mírně rostl a vymazal tak ztráty z počátku týdne. Erste (-3,4 % t/t, 687,5 Kč) oslabovala po snížení ratingu německým, rakouským a britským bankám agenturou S&P. Samotné Erste spadl rating na BBB+ s negativním výhledem. Na druhou stranu Komerční banka (+0,5 % t/t, 5114 Kč) dokázala za týden posílit. Za celý týden nejvíce zaostaly akcie Unipetrolu (-4,7 % t/t, 154,8 Kč) a VIGu (-4,7 % t/t, 876,5 Kč).

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

V nadcházejícím týdnu za nejpodstatnější považujeme poslední den obchodování s akciemi ČEZu s právem na dividendu (40 Kč) ze zisku r. 2014, který připadne na úterý 16. června. Od středy se budou akcie ČEZu obchodovat bez nároku na tuto dividendu a dá se čekat, že cena poklesne zhruba o velikost dividendy. V pátek by pak akcionáři Pegas Nonwovens měli schválit navrženou dividendu 1,15 EUR/akcie, rozhodná data jsou v polovině října.

Příští týden bude podle nás ze začátku ovlivněn tím, jak dopadne víkendové jednání mezi Řeckem a věřiteli. Ti stanovili Řecku jako neformální termín neděli, do kdy má být dosaženo dohody o dalším financování tak, aby mohla být schválena národními parlamenty do konce června. Tehdy totiž končí současná dohoda. Pokud by k nové úmluvě o víkendu nedošlo, trhy by podle nás mohly reagovat výrazně negativně. Druhým tématem příštího týdne bude zasedání amerického Fedu. Neočekává se, že by Fed ve středu rozhodl o prvním zvýšení úrokových sazeb za 9 let. Důvodem je hlavně slabý výkon americké ekonomiky v 1. kvartále tohoto roku. Sledovat se nicméně bude, zda Fed uvede, že při zlepšování dat je reálným termínem pro zvýšení sazeb září. Především vzhledem k napjaté situaci okolo Řecka máme na příští týden spíše opatrný výhled.

Z makroekonomických dat zahájí týden průmyslová výroba v USA (pondělí), kde se čeká za květen růst o 0,3 % m/m (předchozí -0,3 %). Počet započatých nových domů (úterý) zřejmě v květnu klesl o 3,1 % po prudkém předchozím růstu. Ve stejný den bude v Německu znám index ekonomického sentimentu ZEW, který by měl klesnout na 63b. z předchozích 65,7 b. Ve středu rozhodne o sazbách zmiňovaný Fed. Spotřebitelská inflace v USA bude zveřejněna ve čtvrtek (oček. +0,0 % r/r po -0,2 %), stejně jako počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti (oček. 275 tis. po 279 tis.).