Navigace

Sága Řecko stále pokračuje

Zasedání centrálních bank a situace v Řecku. To nyní velmi bedlivě sledují analytici, aby vypozorovali jakékoliv změny v rétorice klíčových bank směrem k potenciální změně úrokových sazeb nebo predikovali dohodu s věřiteli.

Květen přinesl nová historická maxima na některých amerických akciových indexech – měsíční výkonnost amerických indexů se pohybovala v rozmezí 1,6 až 3,2 %. Podporou pro růst byla výsledková sezona, která pozitivně překvapila očekávání především na úrovni čistého zisku (72 %). Naopak úroveň tržeb vůči očekávání byla mírným zklamáním, nicméně zde se již projevoval silný dolar. Meziroční pokles tržeb –3,3 % byl víceméně dle očekávání a hlavním důvodem byl ropný sektor po poklesu cen černého zlata. Mírným překvapením byl kladný meziroční vývoj u čistého zisku (+0,3 %) vzhledem k tomu, že očekávání byla nastavena více pesimisticky a předpokládal se první meziroční pokles od roku 2009.

Evropské indexy měřené německým DAXem (+1,3 %) tentokrát pozitivně korelovaly s Amerikou. Podporou bylo prohlášení členů ECB o potenciální úpravě evropského QE dle situace na trhu. Japonský Nikkei přidal 5,3 %, u něho podpora přicházela z makroekonomických dat. Domácí index PX zakončil měsíc téměř beze změny (+0,1 %).

Situace kolem Řecka je stále velmi volatilní. Ke konci měsíce se objevily informace, že by mohla být nalezena dohoda s věřiteli, nicméně tyto zprávy přišly pouze z řecké strany, zatímco strana věřitelů dané informace popřela. „Tedy sága Řecko stále pokračuje a riziko Grexitu je pořád nutné brát v potaz,“ upozorňuje hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Americká makroekonomická data z počátku měsíce byla ještě nepříznivá, nicméně ke konci měsíce se začaly objevovat první kladné vlaštovky a v případě objednávek zboží dlouhodobé spotřeby například došlo k rozsáhlejší kladné revizi dřívějších dat. „Nicméně stále nepřicházejí jasné informace o tom, jak se americká ekonomika vyvíjela v posledních týdnech, tedy data jsou smíšená. Tento fakt často mění úvahy nad budoucí měnovou politikou FEDu. Současně samotní zástupci FEDu přinášejí na trh nejednoznačné informace vzhledem k uvažované změně úrokových sazeb,“ říká Petr Sklenář.

DOLAR DOSTÁVÁ KOMODITY POD TLAK

Po dubnovém růstu prošly komoditní trhy v květnu opět korekcí, široké indexy ztratily kolem 4 % meziměsíčně, přitom od začátku roku jsou v průměru ve ztrátě kolem 4 %. Výrazným faktorem byl obrat u kurzu dolaru v polovině května, následné posílení dolaru pak dostalo komodity pod prodejní tlak. Ropa se v první polovině května ještě dostala na 5měsíční maxima (Brent 69 USD, WTI 62 USD), ale korekce v posledních dvou týdnech způsobila, že ropa skončila nakonec květen ve ztrátě: Brent (–5 %; 63 USD), WTI (–2 %; 58 USD). Korekce se nevyhnula ani technickým kovům (–6 %), které fakticky odmazaly předchozí růst z dubna a od začátku roku jsou v průměru ve ztrátě kolem 4 %. Mírně ztrácely i zemědělské plodiny (–3 %). Pouze drahé kovy (+1 %) zaznamenaly mírné zisky, což byl paradoxní výsledek vzhledem ke globálnímu růstu výnosů u dluhopisů.

„Smíšená data z ekonomiky, zejména z Číny a USA, a vysoký stav zásob nedávají komoditám prostor pro růst. Výrazným faktorem je vývoj kurzu dolaru,“ konstatuje Petr Sklenář.

O2 SE UŽ ROZDĚLIL

Z akcií obchodovaných na pražské burze se tentokrát zaměříme na O2. Květen byl posledním měsícem, kdy se titul obchodoval v nerozdělené podobě. Akcie O2 CR se ve dnech 28. a 29. 5. neobchodovaly z důvodu rozdělení. Ke konci měsíce (27. 5.) došlo rovněž k vyřazení titulu z MSCI indexů.

Dne 13. 5. byly vydány poslední výsledky za 1. kvartál letošního roku za nerozdělenou společnost. Analytici J&T banky výsledky hodnotili pozitivně vzhledem k tomu, že se managementu povedlo stabilizovat tržby v ČR a současně striktně kontrolovat náklady. Nicméně stále nebyly poskytnuty dostatečné informace o rozdělených entitách.

Od 1. 6. se separátně obchodují pokračující O2 CR a i CETIN, což je novinkou, protože BCPP se rozhodla přijmout CETIN na tzv. Free Market Pražské burzy. Dá se očekávat, že CETIN by měl pro akcionáře, kteří na valné hromadě hlasovali proti rozdělení, zveřejnit nabídku odkupu do 14 dní od rozdělení. „Očekáváme odkupní cenu okolo 150 Kč na akcii. Současně očekáváme, že by se CETIN měl obchodovat nejméně na úrovni 150 Kč, což by mělo odpovídat ocenění z konce roku 2014,“ uvádí Petr Sklenář.

„Rovněž se domníváme, že v dohledné budoucnosti by mohl být nabídnut odkup i ostatním akcionářům CETINu či by se mohlo uskutečnit vytěsnění minorit. V tomto případě bychom očekávali obdobnou cenu jako v nabídce společnosti. Nevidíme důvod, proč by PPF neměla chtít být 100% vlastníkem, když je ochotna nabídnout přes CETIN odkup minoritám, které nesouhlasí s rozdělením. Z pondělního (1. 6.) rána je zřejmé, že vedle CETINu bude na trhu i dobrovolná nabídka PPF na CETIN, cena zatím není zveřejněna,“ dodává.

Zajímavé bude obchodování s pokračující O2 CR, a to již od 1. 6. Není zcela jasné, jaká cena bude od otevření na trhu. Analytici odhadují, že hodnota pokračující O2 CR je vyšší než prostý dopočet poslední tržní ceny bez uvažované hodnoty CETINu (resp. očekávané nabídky na odkup). I bez přesných dat lze říci, že jen hodnota O2 Slovakia je dle relativního srovnání větší než zmíněný odpočet poslední tržní ceny od uvažované ceny odkupu CETINu. Z pondělního rána je zřejmé, že i zde bude zveřejněna nabídka k odkupu ze strany PPF. Cena není zveřejněna.

„Aktuálně považujeme investici do pokračující O2 CR za 27,6 Kč na akcii za zajímavou v návaznosti na to, že jen součet hodnoty jednotlivých částí, např. O2 CR a O2 SK, má dle relativního srovnání větší hodnotu,“ říká Sklenář.

ČERVNOVÉ VÝHLEDY

V červnu budou analytici opětovně sledovat centrální banky. Na zasedání ECB očekávají potvrzení dřívější rétoriky o zachování programu evropského QE. Právě silná slova ze strany ECB by mohla opětovně podpořit evropské akcie.

Americký FED bude zasedat 17. 6. a jednání bude doprovázeno tiskovou konferencí šéfky FEDu paní Yellen. V tomto zasedání budou investoři opětovně sledovat jakékoliv změny v rétorice směrem k potenciální změně úrokových sazeb. Většina trhu nadále očekává jedno zvýšení sazeb v září tohoto roku. Současně jen malá část trhu predikuje zvýšení sazeb již na nadcházejícím zasedání. Navíc díky relativně slabším makroekonomickým datům není vyloučen velmi liknavý přístup a zvýšená nejasnost ohledně budoucího rozhodování směrem k zářijovému zasedání. V případě naplnění zmíněného vyznění není vyloučen prodejní tlak na americkém dolaru.

Samozřejmě jedním ze sledovaných faktorů bude nadále Řecko. Čas se postupně nachyluje a Řecko má před sebou relativně velké splátky do MMF a ECB, které bez pomoci nedokáže splatit. Dohoda s věřiteli stále není a její nastolení je zřejmě ještě velmi vzdálené vzhledem k neochotě Řecka přistoupit na kompromis. To vše naznačuje, že riziko Grexitu bude na trhu i v červnu, což může udržet euro pod tlakem. Avšak v případě jakéhokoliv výsledku může přijít na euro dolaru výrazná volatilita.

„Celkově jsme na červen mírně pozitivní vzhledem k tomu, že očekáváme potvrzení stávajících trendů uvolněné měnové politiky z nadcházejících zasedání ECB a FEDu. Grexit je jistým rizikem především pro evropská riziková aktiva, ale i tak očekáváme, že by šlo o událost s relativně krátkodobým dopadem,“ uzavírá Petr Sklenář.

A ještě jedna poznámka na konec – v květnu jsme se zmínili, že domácí trh by měl být rozšířen o IPO Slovak Telekom. Avšak nestalo se tak vzhledem k tomu, že slovenský stát privatizaci prostřednictvím kapitálového trhu zrušil a podíl prodá stávajícímu majoritnímu vlastníku Deutsche Telekom.