Navigace

ŘECKO STÁLE POD DROBNOHLEDEM

Dění kolem Řecka a zasedání centrálních bank Evropy a USA se staly hlavním tématem uplynulého měsíce. Netrpělivě očekávané zasedání ECB však nepřineslo žádné nové informace. ECB i nadále bude akceptovat vyšší volatilitu, kterou očekává s příchodem letních měsíců a plně podporuje současný status svého QE a nehodlá jej prozatím měnit.

Ani zasedání FED v polovině června nepřineslo trhu žádnou překvapivou novinku a odpověď, zda dojde ke změně v úrokových sazbách do konce roku (potenciálně září). FED sice slovně zlepšil výhled ekonomiky na tento rok, ale zhoršil kvantitativní předpověď pro rok následující. Trh je tak nadále ponechán sledování makroekonomického vývoje, které determinuje spekulace nad budoucím vývojem monetární politiky.

Hlavním hýbacím motorem finančních trhů se ke konci měsíce opětovně stalo Řecko. Zemi ke konci června vypršel v pořadí druhý záchranný balíček bez dalšího prodloužení a Řecko nezaplatilo splátku do MMF. „Do teď není jasné, zda nesplacení financí do MMF bude klasifikováno jako bankrot. Ale domníváme se, že tomu tak nebude a zemi bude ponechán čas do ohlášeného referenda o přístupu k současným požadavkům věřitelů,“ komentuje situaci Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky a dodává: „Pokud občané schválí aktuální podmínky, budou pravděpodobně obnoveny rozhovory mezi věřiteli a Řeckem. Otázkou je, zda bude s kým jednat, protože premiér i ministr financí uvedli, že v případě kladného rozhodnutí občanů odstoupí ze svých postů. Situace v zemi není jednoduchá. Jsou uvaleny kontroly o přesunu kapitálu a banky jsou uzavřeny. Zemi tak rychle dochází prostředky na vlastní chod. I přes to jsou zástupci Řecka neoblomní a tlačí na věřitele, aby jim snížili dluh bez patřičných ekonomických opatření, která by alespoň měla šanci zemi v budoucnu vyvést z krize.“

V řeči čísel byl červen měsícem ústupu z pozic a americké index odepsaly 1,6 - 2,2 %. Německý DAX v návaznosti na dění kolem Řecka odepsal 4,1 % a v závěsu byla i domácí burza, kde index PX odepsal 4,0 %. Japonský Nikkei klesl o 1,6 %.

ROZDĚLENÉ O2 ZAŽILO RUŠNÝ MĚSÍC

Červen byl již pro obě společnosti „pokračující“ O2 CR a CETIN velmi rušným měsícem. Od počátku června se obchodují obě společnosti odděleně, navíc CETIN byl uveden na tzv. volný trh DCPP, což umožnilo jeho další obchodovatelnost. Dle očekávání uveřejnil CETIN nabídku na své akcie za 164,7 Kč na akcii. V zápětí svou dobrovolnou nabídku na obě části (O2 i CETIN) oznámila i PPF, která od 15. 6. do 13. 7. nabízí 176 Kč na akcii CETINu a 78 Kč na akcii O2 CR. Vzhledem k současné ceně O2 na trhu (100 Kč) a vzhledem k relativnímu ocenění ((94,6-114,9 Kč) se nepředpokládá, že tato nabídka bude investory využita. Pokud bude PPF zachován alespoň dosavadní přístup k dividendám, tak by aktuální cena mohla odpovídat relativně hodnotě společnosti. Nicméně na bližší ocenění a údaje si musíme počkat až do oznámení výsledků na konci července, které by měly být poprvé reportovány jen za O2 CR. Zároveň jsou přislíbeny údaje potřebné k fundamentálnímu ocenění. V případě CETINu máme za to, že nabídnutá cena (176 Kč) zhruba odpovídá relativnímu ocenění (172,7-203,2 Kč) bez zadlužení. Vnímat lze vysokou pravděpodobnost, že dojde k vytěsnění minorit a použití stejné ceny, což vede k myšlence aktuální dobrovolnou nabídku využít vzhledem k dřívějšímu datu realizace investice.

SNÍŽENÝ RATING U ČEZU

Agentura Moody´s snížila energetickému gigantovi rating na A3. Důvodem jsou trvale nízké ceny elektřiny a očekávání, že společnost nezlepší zadlužení v následujících dvou až třech letech. „ČEZ má jedno z nejnižších zadlužení v sektoru. Podle nás by navíc při schopnosti generovat hotovost, absenci akvizičních cílů spolu s limitovanou investiční činností, měl být schopen zadlužení snižovat,“ komentuje snížení Bohumil Trampota, analytik J&T Banky. Akcie ČEZu se od 17. 6. 2015 obchodují bez nároku na hrubou dividendu 40 Kč. Očekává se, že příští rok ČEZ vyplatí stejnou dividendu (40 Kč) jako v posledních letech, což by bylo na horním konci nového výplatního poměru. Cíl vedení ČEZu na čistý zisk za 2015 (27,0 mld. Kč) a výplatní poměr (60-80 %) indikuje dividendu ve výši 30-40 Kč na akcii. „ČEZ vnímáme jako dividendový titul a dividenda je v prostředí nízkých cen elektřiny důvod, proč je ČEZ pro investory atraktivní,“ uzavírá Trampota. Zisky společnosti v letech 2015 a 2016 poklesnou, tak jak klesala cena předprodané elektřiny. Společnost se snaží chránit své marže přísnou kontrolou nákladů, ale kompenzovat cenu elektřiny to nemůže. Pozitivním impulsem by mohl být růst cen emisních povolenek. Ten by mohla odstartovat reforma systému obchodování, která se očekává v průběhu tohoto roku. To by mělo za následek růst ceny elektřiny, což se pozitivně projeví na číslech ČEZu.

OZNÁMENÝ ODKUP AKCIÍ POZITIVNĚ ZAPŮSOBIL

Akcie pivovaru Lobkowicz v červnu poskočily o 5,3 % na základě zprávy o odkupu majoritního podílu ze strany generálního ředitele. Společnost oznámila, že dva hlavní akcionáři Palace Capital a GO Solar, kteří vlastní 79,4% podíl podepsali smlouvu o prodeji akcií společnosti Lobkowiczký pivovar, který je vlastněn současným generálním ředitelem, Zdeňkem Radilem. Uvedená částka za 79,4% podíl je 1,9 mld. Kč, což oceňuje celou společnost na 2,39 mld. Kč. Cena na akcii pak vychází na přibližně 205 Kč. Uskutečnění obchodu je podmíněno tím, že celá cena transakce bude uhrazena do konce srpna 2015. Pokud se transakce uskuteční, bude následně zahájena povinná nabídka odkupu akcií všem akcionářům. Pan Radil dále pro média uvedl, že má již zajištěno financování transakce a dokončení by mohlo proběhnout ještě před uvedeným termínem. Jeho záměrem pak je ponechání akcií na burze a v horizontu několika let část svého podílu prodat prostřednictvím SPO (secondary public offering).

Zpráva byla pro akcie pivovaru pozitivní, jelikož uvedená cena byla 15 % nad závěrečnou cenou z předchozího dne. Současná tržní cena (189 Kč) je přibližně 8 % pod cenou, kolem které se bude pohybovat povinná nabídka odkupu. Dokončení nabídky (vypořádání) by mělo proběhnout nejpozději v listopadu. Zmíněný diskont tak oceňuje zřejmě riziko, že z celé transakce nakonec sejde, což je velmi nepravděpodobné. 

RŮST CEN OBILOVIN

Široké komoditní indexy skončily za červen s minimálními růsty do 1%, a to hlavně díky prudkému růstu cen obilovin v posledním týdnu. Jinak většina komodit v červnu mírně ztrácela. Ceny pšenice (+29 %) zaznamenaly největší nárůst za posledních 5 let, přitom většina celkového růstu připadá na posledních 7 obchodních dní. Impulzem se stávají zprávy, že letošní počasí ohrožuje globální sklizeň - v USA (vlhko), Evropě a Austrálii (sucho). Vysoký růst cen zaznamenala také kukuřice (+18 %).

Americká ropa WTI se celý měsíc obchodovala v těsné blízkosti hranice 60 USD, evropský Brent (-3 %; 63 USD) spíše pokračoval v pozvolném poklesu. Výrazněji ztrácely technické kovy (- 5 %), cena hliníku (-3 %) poprvé od roku 2009 klesla pod hranici 1700 USD za tunu. Negativní sentiment přinášely hlavně zprávy o zpomalení čínské ekonomiky. Zlato se obchodovalo těsně pod hranici 1200 USD, naopak stříbro (- 6 %; 15,7 USD) zůstalo pod prodejním tlakem.

Smíšená data z ekonomiky (Čína, USA) a vysoký stav zásob nedávají komoditám (kovy, ropa) prostor pro růst. Výrazným faktorem je vývoj kurzu dolaru.

KORUNA PŘEKVAPIVĚ POSÍLILA

Na rozdíl od akcií či dluhopisů, devizové trhy v červnu zůstaly překvapivě velmi klidné a výrazně nereagovaly na spekulace o růstu sazeb v USA či na nervozitu kolem Řecka. Euro k dolaru se drželo v pásmu 1,10-1,14 USD/EUR, po většinu dní dokonce v těsné blízkosti 1,12 USD/EUR.

Koruna k euru na začátku června překvapivě posílila z 27,4 k úrovni 27,2 CZK/EUR, krátce se dostala i 3měsíční maxima 27,17 CZK/EUR, tedy na dosah nejvyšších hodnot od intervence z listopadu 2013. Koruna nereagovala na žádné zprávy včetně zasedání ČNB, neovlivnilo ji ani oslabování ostatních měn v regionu. Mírný výprodej dluhopisů a rostoucí nervozita kvůli Řecku přinesla polskému zlotému i maďarskému forintu další ztráty kolem 2 %, obě měny tak klesly na nejnižší úroveň od konce ledna (315 HUF/EUR, 4,20 PLN/EUR).

CO PŘINESE ČERVENEC?

Přinejmenším začátek července bude ve znamení řecké krize a jejího řešení. Hned první víkend se rozhodne v řeckém referendu, jehož výsledek bude mít pro trhy zvýšený význam. „Z našeho pohledu je řecké ANO pro trhy krátkodobě pozitivní, pokud se nerozpadne tamní vláda a bude s kým vyjednávat, jinak se může komplikovaná situace prodloužit. V případě NE máme za to, že negativní přístup dodrží i strana věřitelů a ECB přiostří. To by mělo Řeky donutit ustoupit či k vystoupení z měnové unie. Tento krok by byl pro trhy dle našeho názoru krátkodobě velmi negativní, ale neočekáváme, že by to mělo významnější fundamentální dopad na samotnou evropskou ekonomiku. Z tohoto důvodu se domníváme, že z delšího pohledu by pak šlo o zajímavou investiční příležitost,“ představuje závěry a možné scénáře Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky a doplňuje: „Ještě jedna, pro nás relativně pravděpodobná, varianta je proaktivní přístup řecké strany a v případě jakéhokoliv výsledku referenda, dosažení dohody s jen mírně upravenými pravidly, aby byla zachována svrchovanost měnové unie.“

Červenec bude rovněž měsícem výsledkové sezony. Dle očekávání by však měl být druhý kvartál spíše mírný, i když k jistým zlepšením oproti tomu prvému by dojít mohlo - samotné výsledky by pak měly být lepší než očekávání na úrovni čistého zisku.

„Celkově jsme pro červenec výrazně opatrní vzhledem k dění v Řecku, které může determinovat vývoj celého měsíce. Nicméně základní scénář je stále ten pozitivní a tedy ten, že bude nalezena společná dohoda a trhy by to měly ocenit pozitivně. Zajímavé z evropského hlediska by pak měly být především sektory jako bankovnictví a pojišťovnictví. V případě negativního dopadu výsledku řeckého referenda bychom se zaměřili na příznivé ceny u akciových titulů, které mají solidní dividendovou politiku,“ uzavírá Milan Vaníček.