Navigace

Týdenní přehled - 31. týden

Uplynulý týden byl na vyspělých akciových trzích relativně klidný, přičemž makrodata ani zasedání centrálních bank nepřinesla výrazná překvapení.

Nejpodstatnější událostí bylo zasedání americké centrální banky Fed, která ve středu večer naznačila, že je o krok blíže k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od r. 2006. Fed chce nicméně vidět ještě další pokrok na trhu práce a rostoucí trend inflace, než by takový krok učinil. Následná čtvrteční makrodata mohla dát Fedu částečně za pravdu, když se vykázaná inflace přiblížila cíli 2 % a původní pokles HDP v 1Q byl revidován na mírný růst. Nicméně toto bylo v pátek ochlazeno nejnižším růstem nákladů na práci v USA za více než 30 let. Nad zvýšením sazeb v září tak visí nadále otazník. Naproti tomu události spojené s Řeckem tento týden značně ustoupily do pozadí.

Americké akciové trhy se tento týden vrátily k růstu, když S&P 500 a Dow Jones rostly okolo 1 % t/t. Indexům pomohly relativně dobré výsledky firem za 2. kvartál. Naopak některá zklamání na firemní úrovni vedla k horší výkonnosti indexů v Evropě, např. německý DAX -1,3 % t/t. Pražský index PX zakončil prakticky beze změny, -0,1 %.

Domácí trh sledoval výsledky za 2Q u dvou společností. O2 CR prezentovala meziročně nezměněné tržby 9,3 mld. Kč, avšak pozitivně překvapila růstem zisku EBITDA o 16 % r/r a čistého zisku o 25 %. Tomu pomohl pokles odpisů a vytváří se tak potenciální prostor pro výplaty dividend v budoucnu. Management však dividendu ani na konferenčním hovoru nijak nekomentoval, bude se odvíjet od celoročních výsledků. Akcie zakončily týden silným růstem na 143,6 Kč (+11,1 % t/t).

CME zveřejnila výsledky celkově v souladu s očekáváním, kde byly nižší tržby kompenzovány lepšími maržemi, hlavně v ČR. EBITDA dosáhla v souladu s oček. cca 47 mil. USD. Management firmy mírně zvýšil výhled na celoroční zisk před odpisy EBITDA. CME uzavřelo týden na 56,9 Kč (+14,5 %).

Na pražské burze tak byla nejvíce rostoucí společností právě mediální CME (56,9 kč,+14,5 %), kterou podpořily výsledky za 2. kvartál. Firmě se podařilo zvýšit marži v České republice a mírně zvýšila výhled na celoroční zisk EBITDA. Naopak nejvíce klesajícím titulem bylo již tradičně volatilní NWR (0,22 Kč, -4,4 %), a to bez významné zprávy. Kromě NWR klesla rovněž Fortuna (78 Kč, -3,2 %), která nadále pociťuje nezájem investorů po zrušení výplaty dividendy.

V příštím týdnu se mohou do popřední zájmu vrátit Řecko a makroekonomická data. Po celý týden by měl řecký premiér Tsipras vést jednání s věřiteli o podobě nového záchranného programu. Podstatnější však může být úspěch Tsiprase při udržení podpory vlastní strany. Pro zámořské trhy pak bude podstatná série makrodat, z nichž nejdůležitější budou měsíční data z trhu práce v pátek. Kromě počtu vytvořených míst se bude sledovat trend mezd. Pokračovat bude výsledková sezóna v zámoří i v Evropě, a to bankami (Commerzbank, Credit Agricole, Soc. Générale), automobilkami (BMW) či telekomy. Na příští týden máme neutrální výhled.

Tento týden budou na domácím trhu sledovány výsledky bank. Komerční banka zveřejní výsledky za 2Q ve středu 5.8. Očekáváme mírný růst čistého zisku o 1 % na 3,304 mld. Kč, když by stagnace úrokových výnosů a pokles výnosů z poplatků měly být kompenzovány meziročně nižšími opravnými položkami. Od výsledků neočekáváme výrazné překvapení a změnu trendů oproti 1. kvartálu.

Erste Group pak zveřejní výsledky v pátek 7.8., přičemž investoři budou sledovat, zda se bance podaří reportovat relativně nízké opravné položky jako v 1Q. Ty by se měly za celý rok pohybovat v rozmezí 1 – 1,2 mld. EUR. Výhled firmy pak dále počítá s poklesem provozního zisku o cca 5 % a nízkým jednociferným růstem úvěrů.

V oblasti domácí makroekonomiky se bude rovněž sledovat zasedání České národní banky ve čtvrtek. Ta by měla ponechat svoji repo sazbu beze změny na 0,05 % a neměla by změnit výhled na délku trvání intervenčního závazku proti koruně.

Z pohledu makrodat otevře týden index nákupních manažerů v průmyslu v Číně, který by měl nadále balancovat na hraně stagance (oček. 50,1 b.). V USA týden otevře pondělní osobní spotřeba (oček. +0,2 % m/m po 0,9 %) a data o inflaci, dále pak index nákupních manažerů (ISM) v průmyslu (oček. 53,5 b., beze změny). V úterý by pak průmyslové zakázky měly ukázat oživení (+1,7 %) po předchozím poklesu (-1 %). Index nákupních manažerů ve službách bude zveřejněn ve středu (oček. 56,2 b. po 56,0 b.). Čtvrtek přinese tradiční týdenní poč. žádostí o podporu v nezaměstnanosti (oček. 271 tis. po 267 tis.), nicméně údajem týdne budou páteční data z trhu práce za červenec. Zde se čeká přírůstek 225 tis. prac. míst, téměř beze změny oproti červnovému údaji (+223 tis.), a růst hodinových výdělků. V Evropě budeme sledovat především německé průmyslové zakázky ve čtvrtek (oček. +5,2 % r/r po 4,7 %) a průmyslovou výrobu v pátek (+2,2 % po 2,1 %) a v pátek také maloobch. tržby v eurozóně (oček. +2 % r/r).