Navigace

Týdenní přehled - 39. týden

Uplynulý týden byl o zasedání amerického Fedu a sledování vývoje v Číně. Netradičně čtvrteční rozhodnutí a tisková konference Fedu nepřinesla zvýšení sazeb, což byl náš základní scénář. Nicméně Fed přišel se snížením výhledu na vývoj ekonomiky v dalších obdobích.

Uplynulý týden byl o zasedání amerického Fedu a sledování vývoje v Číně. Netradičně čtvrteční rozhodnutí a tisková konference Fedu nepřinesla zvýšení sazeb, což byl náš základní scénář. Nicméně Fed přišel se snížením výhledu na vývoj ekonomiky v dalších obdobích. Současně trh neuspokojily odpovědi šéfky Fedu Yellenové, která investory spíše více znejistěla nad budoucí měnovou politikou. Čína v uplynulém týdnu byla sledována s menší intenzitou, než tomu bylo v předešlých týdnech vzhledem k zasedání americké centrální banky, ale i tak bylo tamní dění v hledáčku investorů. Výraznější výkyvy na čínské burze mají stále odezvu ve zbytku finančního světa. Domácí index PX zakončil týden na 983 bodech, což znamenalo pokles o 1,8 % t/t.

 

PLG

Dle očekávání v úterý PLG v tiskové zprávě oznámilo dokončení transakce změny majitele majoritního podílu ve společnosti. Společnost Lapasan, v níž drží mimo jiné 70 % čínská CEFC, dokončila nákup 79,4 % ve společnosti PLG. Mírným pozitivním překvapením byla hodnota transakce, která přesahuje 1,9 mld. Kč, a tedy znamená 208 Kč/akcii oproti dříve zmiňovaným 204,7 Kč/akcii. Jen opakujeme, že do 30 dní musí Lapasan učinit povinnou nabídku minoritám. Očekáváme, že nabídková cena se bude shodovat s cenou transakce (nově tedy 208 Kč/akcii). Titul zakončil týden na 205,1 Kč (+2,6 % t/t).

 

Fortuna 

Fortuna oznámila, že uzavřela licenční smlouvu na poskytnutí ochranné známky společnostem Bet Active Concept a Bet Zone operujícím na rumunském trhu. Obě zmíněné společnosti vlastní skupina Penta, která je majoritním akcionářem také ve Fortuně. Podmínky dohody nebyly zveřejněny. Pro Fortunu to může znamenat zisk ve formě poplatků za licenci a z dlouhodobého pohledu také postupné budování jména na novém trhu. Titul zakončil páteční seanci na 68,1 Kč (-2,2 % t/t).

 

ČEZ 

ČEZ oznámil, že jeho větrný park v Rumunsku začal opět dostávat zelený certifikát za vyrobenou elektřinu. Obnovení zelených certifikátů bylo avizováno při zveřejnění 3Q15 v srpnu. Z dalších zpráv ČEZ oznámil další neplánovanou odstávku tentokrát v Dukovanech, která by měla trvat asi týden. Samozřejmě výroba z dražších zdrojů se negativně promítne do hospodaření. Akcie zakončila páteční seanci na 514,7 Kč (-2,5 % t/t).

 

O2 

Po pátečním (18.9.) závěru obchodování bylo O2 CR začleněno do indexů CECE s účinností od 21.9. V indexu CTX (podindex CECE) bude mít 5.6% podíl a v CECE bude mít 1.0% podíl. Titul zakončil týden na 222,7 Kč (-0,4 % t/t).

 

PROPADÁK A SKOKAN

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu, kromě technického NWR (0,18 Kč či -14,3 % t/t), byla Erste Group (-3,5 %; 695,1 Kč). V průběhu týdne byly s Erste spojeny menší zprávy, ale především páteční obchodování mělo významný vliv na celotýdenní negativní výkonnost. Důvodem je pokles finančního sektoru jako celku po snížení ekonomického výhledu ze strany amerického Fedu a dále technický faktor konce derivátových obchodů k pátečnímu datu. Naopak nejvíce rostoucí akcií bylo PLG (+2,6 % na 205,1 Kč). Titul reagoval pozitivně na potvrzení transakce změny majoritního vlastníka a z našeho pohledu překvapivou cenu tohoto obchodu za 208 Kč/akcie z původně oznámených 204,7 Kč/akcie.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

O víkendu se v Řecku konají předčasné parlamentní volby, což může být opětovně sledovaná událost. Hlavním kandidátem na vítěze je dřívější premiér Tsipras. Pro již dosažené dohody mezi věřiteli a Řeckem je důležité, aby nově vzniklá vláda tyto dohody ctila a začala naplňovat důležité kroky vedoucí k restrukturalizaci a ekonomické obnově země. Jinak by měl být nadcházející týden spíše slabší, co se významnějších událostí týče. Z tohoto důvodu očekáváme neutrální obchodování pro příští týden s potenciálem kladného začátku po pátečních výprodejích, které dle našeho názoru byly víceméně způsobeny vypršením opčních kontraktů.

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na středeční index PMI průmyslu z dílny Caixinu (oček. 47,6 po 47,3 bodech). V USA se zaměříme na čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -2,1 po +2,2 % m/m) a páteční finální revizi HDP za 2Q (oček. žádná změna 2,7 % q/q) a spotřebitelský sentiment univerzity v Michiganu (oček. 86,9 po 85,7 bodech). V Německu se zaměříme na čtvrteční indexy IFO, kde se očekává relativně mírný pokles na všech úrovních.