Navigace

Týdenní přehled - 40. týden

Akciové trhy v uplynulém týdnu ztrácely, když od výraznějších propadů je zachránila pozitivní nálada v průběhu pátečního obchodování. Víkendové volby v Řecku nepřinesly výraznější překvapení a po vítězství Syrizy a potvrzení Tsiprase ve funkci premiéra se ve vztahu k mezinárodním věřitelům nic zásadního nemění. Z makroekonomických dat stojí za zmínku Index nákupních manažerů v Číně, který se dostal na nejnižší úroveň od března 2009 (47 bodu oproti oček. 47,5) a 2. revize HDP v USA, podle které americká ekonomika ve 2Q rostla rychleji, než trh očekával (3,9 % anualizovaně oproti oček. 3,7 %).

Z pohledu zájmu investorů a médií však byly všechny zmíněné události zastíněny obřím skandálem okolo manipulace emisí automobilkou Volkswagen. Akcie společnosti propadly o více jak 30 %, což mělo negativní vliv jak na akcie ostatních automobilek (riziko podobného problému), tak na evropské akciové indexy. Z tohoto důvodu byl pokles akciových indexů v zámoří (do 1 %) o něco nižší než v Evropě (1-3 %). U nás zasedala bankovní rada České národní banky, která ponechala sazby beze změny (0,05 %) a zároveň potvrdila závazek bránit posílení koruny pod úroveň 27 CZK/EUR do 2. poloviny roku 2016. Index pražské burzy (PX) zakončil týden na úrovni 962 b. (-2 % t/t).

 

Převod úvěrů v CHF do EUR

V uplynulém týdnu schválil chorvatský parlament zákon umožňující převod úvěrů v CHF do EUR a to za podmínek zvýhodňujících dlužníky. Očekáváme, že by to na Erste mohlo mít negativní vliv ve vysokých desítkách milionů EUR. PPF dosáhla hranice 90 % akcií CETINu a bude zvažovat vytěsnění minoritních akcionářů. Náš odhad je, že PPF nabídne nejméně 176 Kč/akcii, jak bylo nabídnuto v dobrovolné nabídce.

 

ČEZ

Prodloužení neplánované odstávky jaderných bloků ČEZu, oznámené v uplynulém týdnu, by mohlo ohrozit celoroční cíle ČEZu.
Společnost Kofola se bude s největší pravděpodobností obchodovat také v Praze. Mělo by dojít k tzv. duálnímu listingu. Nicméně je třeba říci, že free float (podíl volně obchodovaných akcií na celkovém počtu) je velmi malý (0,4 %), nelze proto očekávat velkou aktivitu.

 

Pegas

Členové managementu Pegasu prodali všechny akcie, které drželi (0,7 %). Pozitivním faktorem je ale pokračující zpětný odkup vlastních akcií. Pegas nakoupil dalších 63 tis. ks (29 % celkového týdenního objemu). Celkem již Pegas nakoupil 41,2 % plánovaného zpětného odkupu a 2,1 % všech vydaných akcií.
TMR oznámilo výsledky, které byly podstatně lepší v meziročním srovnání.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Mezi vítěze uplynulého týdne můžeme zařadit méně likvidní tituly. TMR po 3Q15 výsledcích přidalo 9,2 % (640 Kč), slušný výkon +1,6 % (50,9 Kč) předvedlo beze zpráv CME a Fortuna (+1,1 %, 68,9 Kč). Negativní zprávy o konverzi chorvatských úvěrů do EUR zcela eliminovala Erste, když posílila o +0,9 % (701,3 Kč).
Nejhorší výkon po vyhlášení stávkové pohotovosti odbory a nejistotě ohledně neplánované odstávky ukázal Unipetrol (-4,8 %, 154,2 Kč). V těsném závěsu se držela Komerční banka (-4,3 %, 5160 Kč) a ČEZ (-3,4 %, 497 Kč), který padá s cenou elektřiny a prodlužováním neplánovaných odstávek jaderných bloků, které mohou ohrozit celoroční cíle.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden budou investoři čekat především na údaje o zaměstnanosti v USA, které by měly vnést více jistoty do dalších plánů Fedu. Přesto, že Fed před dvěma týdny proti očekávání trhu nezvýšil úrokové sazby, výroky jeho představitelů (včetně šéfky Yellenové) od té doby naznačují, že vůle zvýšit sazby do konce roku přecejen ve Fedu je. Ta je však velmi citlivá na makrodata a pokud by přírůstek zaměstnanosti příští pátek ukázal číslo výrazně nižší než 200 tis., trh by pravděpodobně již začal pochybovat o síle americké ekonomiky a negativní sentiment by se pouze zesílil. Druhým, byť méně podstatným tématem se může stát činnost federální vlády, která by musela být pozastavena v řadě sektorů, pokud Kongres do 30.9. neschválí financování do nového fiskálního roku. Konečně, výrazným faktorem pro západoevropské burzy se ukázala být aféra Volkswagenu a potenciálně i celého automobilového sektoru. Negativní by pro trhy byla indikace, že problém se týká více výrobců a že následná přísnější regulace povede k eskalaci nákladů. Celkově máme na příští týden neutrální výhled.

Pro domácí investory bude příští týden zkrácený – v pondělí 28.9. bude Burza cenných papírů Praha z důvodu státního svátku zavřená.

Z makrozpráv začne týden daty o osobních příjmech a výdajích v USA, kde se čeká nezměněný růst o 0,4, resp. 0,3 % m/m. Rovněž se bude sledovat prodej domů (oček. +7,8 % po 7,2 %). V úterý bude zveřejněna spotřebitelská důvěra v USA (oček. pokles na 96,5 b. po 101,5 b.) a ve středu chicagský index nákupních manažerů, který by měl odrážet pokračující slabost průmyslu (oček. 53,1 b. po 54,4 b.). Podstatnějším údajem ve středu však mohou být zpřesněné indexy nák. manažerů v Číně za září: oficiální (oček. 49,7 b.) a soukromý Caixin (oček. 47 b.). V Německu budou zveřejněny maloobchodní tržby (oček. +3,3 % r/r, beze změny). V USA bude týden pokračovat ve čtvrtek tradičními počátečními žádostmi o podporu v nezaměstnanosti (oček. 272 tis. po 267 tis.) a indexem nák. manažerů v průmyslu (oček. slabých 50,7 b. po 51,1) . Klíčový bude pátek: zveřejněn bude přírůstek zaměstnanosti v USA za září, kde se očekává údaj +200 tis. míst po spíše slabším srpnu (+173 tis.). Týden zakončí v pátek odpoledne podnikové objednávky v USA (oček. -1 % m/m po +0,4 %).