Navigace

Střídání strachu a naděje

Září nebylo pro finanční trhy příznivé. Docházelo k odlivu kapitálu z rozvíjejících se ekonomik, dalšímu pádu komodit a v druhé polovině měsíce na veřejnost pronikl skandál automobilky VW. I výhled pro říjen zůstává spíše defenzivní.

Pokud na konci srpna finanční trhy zachvátila panika kvůli problémům čínské ekonomiky, tak v září je provázelo střídání dvou emocí strachu a naděje. Obchodování provázely výrazné výkyvy na obě strany, ale postupně v druhé polovině měsíce převážil strach a akciové indexy skončily ve ztrátě.

 

Obavy vyvolávalo snižování výhledu a rostoucí odliv kapitálu z rozvíjejících se ekonomik, tedy nejen zpomalení Číny, ale také zhoršení situace v Latinské Americe (Brazílie). Pokračující pád cen komodit nutí firmy v sektoru k tvrdé restrukturalizaci včetně prodejů aktiv, vydávání akcií a rozdělování společností. Finanční stres u těchto aktiv byl v srpnu a září nejvyšší od roku 2009. Akcie firem zaměřené na západní trhy drželo na vysokých úrovních očekávání, že růst v USA a v Evropě je relativně izolován od problémů komodit a rozvíjejících se ekonomik.

 

„Fed v září, i přes předchozí očekávání, sazby nezvýšil, navíc zasedání doplnil holubičím komentářem. Nečitelnost Fedu ale zvýšily pozdější komentáře čelních představitelů, že do konce roku ještě může dojít ke zvýšení sazeb. Pokračování uvolněné měnové politiky tedy nepřineslo pozitivní impuls, ale dále podpořilo nejistotu a nervozitu,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. Bez většího dopadu skončily i náznaky ECB, že je připravena zvýšit svůj program QE.

 

Negativní sentiment v druhé polovině září podpořil skandál automobilky VW, která podváděla s emisemi u svých naftových motorů. Obavy z vysokých pokut a ztráty reputace vedly nejen k odstoupení vedení koncernu, ale i panickému výprodeji akcií o 42 % na 4leté minimum. Tento sentiment se odrazil i u akcií dalších německých automobilek – Daimler (–10 %), BMW (–4 %).

 

Za září hlavní akciové indexy v USA poklesly o 2–3 %, v Japonsku o 8 % a v Evropě ztráty dosáhly 3–7 %. Globální vývoj sledovala i pražská burza, PX index klesl o 5,2 %. Jelikož pro většinu trhů šlo o druhý razantní měsíční propad v řadě, byl 3. kvartál pro akcie nejhorší kvartální výsledek od roku 2011. V USA akcie ztratily v průměru 7 % čtvrtletně a v Evropě za totéž období 7–12 %. Akciové indexy v rozvíjejících se ekonomikách v průměru propadly o 19 % q/q.

 

Negativní sentiment v druhé polovině září podpořil skandál automobilky VW, která podváděla s emisemi u svých naftových motorů.

 

Došlo na dluhopisy se záporným výnosem

Dluhopisy Fed navzdory předchozímu očekávání v září úrokové sazby nezvýšil. Ovšem celkový dopad na dluhopisové trhy byl mírný a výnosová křivka spíše kvůli nárůstu averzí k riziku klesla o 10–15 bazických bodů (bps). V eurozóně výnosy státních dluhopisů klesly o 15–30 bps, když se vedle nervozity u akcií projevily i spekulace o zvýšení QE ze strany ECB. Výnosy státních dluhopisů ve střední Evropě klesly o 20–30 bps. Kratší konec české výnosové křivky (do 5Y) se ponořil do záporných hodnot, intervence ČNB zvyšovaly objem korunové likvidity, což pak na začátku září vedlo k velkému poklesu výnosu na peněžním a dluhopisovém trhu do záporných hodnot. Dokonce stát upsal 2leté dluhopisy se záporným výnosem (–0,2 %).

 

„Nervozita se rozlila i na korporátní dluhopisy, kde došlo k zvýšení rizikových prémií na čtyřletá maxima u těžebních firem dokonce na úrovně z roku 2009,“ popisuje Petr Sklenář.

 

Komodity dále padají

Září přineslo pro komodity další ztráty a široké indexy poklesly o 4–6 %.Od začátku roku se ztráty komoditních indexů navýšily na téměř 20 %. V zářípropad táhla hlavně ropa (–10 %), která na začátku září korigovala mohutnýrůst z konce srpna, pak se po většinu měsíce relativně klidněji držela v bočnímtrendu, v případě ropy WTI kolem úrovně 45 USD a Brent kolem 48 USD.Drahé a technické kovy mírně ztrácely v průměru 1–2 %, přitom u technickýchkovů na konci září díky korekci došlo k výraznému snížení ztrát. Zlato(–2 %) výrazně nereagovalo na rozhodnutí Fedu nezvýšit sazby a kolísalov pásmu 1100–1140 USD. Jediným sektorem s růstem byly zemědělské plodiny(+3 %), kde se dařilo většině plodin, hlavně obilovinám – kukuřice (+7 %),pšenice (+6 %). „Smíšená data z ekonomiky a vysoký stav zásob nedávají komoditám, zejména kovům a ropě, prostor pro růst. Ceny komodit může ještě ovlivnit vývoj kurzu dolaru a očekávání na růst sazeb v USA,“ konstatuje Petr Sklenář.

 

Pohled do světa akcií

Z akcií se tentokrát podíváme na dva tituly ze sektoru „nápojů“ – Pivovary Lobkowicz a Kofolu. U pivovarů bylo hlavní událostí oznámení o prodeji majoritního podílu. Většinový podíl (79,4 %) od dvou hlavních akcionářů (Palace Capital a GO Solar) koupí společnost Lapasan, která byla založena pro tento účel a v níž 70% podíl vlastní čínská skupina CEFC, 20 % J&T Private Equity a 10 % současný generální ředitel Zdeněk Radil. Radil má zároveň opci na nákup dalších 10 % od čínského investora. Konečná cena transakce byla 208 Kč na akcii, což je o něco více, než bylo původně očekáváno (204,7 Kč). Akcie v reakci na tyto zprávy přidaly téměř 5 %. Analytici J&T Banky očekávají, že v průběhu října bude oznámena povinná nabídka odkupu pro minoritní akcionáře, která bude za podobnou cenu jako zmíněný nákup majoritního podílu. Od začátku října se na pražské burze objevily akcie společnosti Kofola. Nejde o emisi nových akcií ani prodej akcionáři, ale o duální listing, tj. umožnění obchodování s akciemi firmy na dalším trhu vedle burzy ve Varšavě. Uvedení akcií na pražskou burzu jde ruku v ruce s přesunem sídla společnosti z Polska do ČR. Jak uvedl management, cílem je postupně opustit varšavskou burzu a ponechat akcie pouze v Praze či uvést je kromě Prahy i na jiné trhy. Analytici očekávají, že likvidita titulu bude zatím zanedbatelná. Free float (podíl volně obchodovaných akcií na všech akciích) je nyní pouze 0,4 % a denní likvidita ve Varšavě byla za poslední rok cca 100 tis. Kč. „Firma uvedla, že počítá s výplatou dividendy ve výši asi 30 % ročního čistého zisku, nicméně za rok 2015 může být dividenda nižší. Dividenda vyplacená za rok 2014 dnes činí pouze 0,3 % ceny akcie a je tedy z pohledu investora rovněž zanedbatelná,“ dodává Petr Sklenář.

 

Kofola zatím nebyla zařazena do pokrývaných společností analytiky J&T Banky.

 

Říjnové výhledy

V říjnu lze očekávat, že finanční trhy budou sledovat tři faktory. Téměř nekončícím příběhem letošního roku jsou spekulace, zda data z ekonomiky naznačí zvyšování sazeb v USA. Navíc na konci října bude o sazbách hlasovat Fed (28. října). Trh se zatím přiklání k názoru, že Fed letos sazby nezvýší. Druhým faktorem bude vývoj situace v Číně a v celé skupině zemí označovaných jako rozvíjející se ekonomiky. Kromě zhoršování ekonomického výhledu a odlivu kapitálu může být klíčová reakce tvůrců hospodářské politiky, především v Číně. Nakolik se propady cen komodit a makroekonomický vývoj přenáší do hospodaření firem, jasněji ukáže výsledková sezona. Kromě samotných výsledků za 3. čtvrtletí bude důležité, zda firmy potvrdí své celoroční výhledy. Sezonu odstartuje 8. října po zavření trhu Alcoa, do poloviny října zveřejní své výsledky hlavní banky a v druhé polovině října se výsledková sezona rozjede i v Evropě. „Kvůli nárůstu nejistot na jedné straně a averze k riziku na druhé straně je výhled pro říjen spíše defenzivní. Lze očekávat volatilnější obchodování na finančních trzích se střídáním fáze strachu a naděje. Jasnější trend do tohoto vývoje by mohl přinést zásah tvůrce hospodářské politiky nebo jednoznačné vyznění výsledkové sezony,“ říká Petr Sklenář.