Navigace

Týdenní přehled - 43. týden

Uplynulý týden byl o výsledkové sezóně v USA a průběžných makroekonomických datech. Výsledky bank byly pro trh relativně zklamáním vůči odhadům a rovněž výhledy především na obchodní divize nebyly zrovna optimistické. Ani některé technologie nebyly zrovna pozitivním překvapením především se svými výhledy (např. Micron). Makroekonomická data především v USA jsme vnímali jako slabá. Domácí index PX zakončil týden na 970 bodech, což znamenalo pokles o 1,1 % t/t.

 

NWR 

NWR vytěžilo v 3Q15 2,1mt uhlí a prodalo 2mt. Podíl koksovatelného uhlí byl 53 %. Cena dosažená pro k. uhlí byla v 3Q15 90 EUR/t a 49 EUR/t pro elektrárenské uhlí. Od začátku roku vytěžilo NWR 5,7mt uhlí a prodalo 5,4mt za ceny 92 a 51 EUR/t. Podíl koksovatelného uhlí na celkovém prodeji je 58,9 %. Cíl NWR pro r. 2015 je těžba a prodej 7,5-8,0mt uhlí s podílem 60 % koksovatelného. Zveřejněná data jsme považovali za smíšená, kdy 3Q vypadá mírně lépe než 2Q, co se těžby týče, ale nepříznivý byl mix. Titul zakončil obchodování na 0,19 Kč (+5,6 % t/t).

 

ERSTE FOUNDATION

Erste Foundation, největší akcionář Erste Group prodala 3,2 mil. kusů akcií (0,7 % podíl) kvůli potřebě financování splátky dluhopisů, další prodej akcií již neplánuje. Její podíl na Erste Group poklesl tímto prodejem pod 30% hranici (na 29,6 %). Titul zakončil páteční seanci na 713,4 Kč (+0,8 % t/t).

 

ČEZ 

Podle očekávání zaslal ČEZ vyjádření zájmu o německá aktiva Vattenfallu. Jedná se o 4 hnědouhelné elektrárny, 5 povrchových dolů a 10 vodních elektráren. Vítěz tendru by měl být znám do konce roku. Případná akvizice by zřejmě zvýšila zadlužení ČEZu. To je nyní na úrovni 2x č.dluh/EBITDA. Management společnosti několikrát zopakoval, že optimální vidí zadluženost na hranici 2,3x, a na to, aby si zachoval stávající rating, může zadlužení dosáhnout 2,5x. Největší neznámou zůstává případná regulace německé energetiky a probíhající odklon Německa od konvenčních zdrojů výroby elektřiny. Titul zakončil týden na 488,2 Kč (-1,7 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií v uplynulém týdnu byl Pegas Nonwovens (-7,7 %; 766,0 Kč). I přes probíhající odkup vlastních akcií je patrné, že investoři využívají vyšší ceny pro realizaci své investice. Titul byl dříve ovlivněn několika faktory (například přeřazení v rámci indexů MSCI), které způsobily zvýšený zájem o titul a růst ceny nad, z našeho pohledu, fundamentální hodnotu. Současně je vhodné připomenout, že se titul v průběhu týdne již začal obchodovat bez nároku na dividendu 1,15 EUR/akcii. Nicméně i bez tohoto vlivu by se jednalo o nejvíce klesající titul týdne.

Naopak nejvíce rostoucí akcií, kromě technického NWR (0,19 Kč či +5,6 % t/t), byla O2 CR (+3,1 % na 232,5 Kč). Před pondělními výsledky titul přilákal investory, kteří zřejmě sází na silné výsledky a na potenciál případných informací k očekávané solidní dividendové politice.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden bude opětovně o výsledkové sezóně v USA za 3Q15 a o zasedání ECB. Zasedání ECB se pravděpodobně obejde bez většího překvapení. Respektive se nečeká žádné zásadní prohlášení směrem ke změně v dosavadním QE programu. V rámci výsledkové sezóny se již budou sledovat spíše konkrétní tituly vzhledem k velkému množství zveřejňovaných firem. Pro příští týden jsme nadále neutrální, kde zvýšenou volatilitu mohou u konkrétních firem přinést jejich výsledky. Z pohledu makroekonomických zveřejnění nás čeká spíše slabší týden.

Na domácím trhu začne výsledková sezóna pondělním O2 CR. Očekáváme růst čistého zisku o 29,8 % na 1,3 mld. Kč. Důvodem je stabilizace na úrovni tržeb, nákladová kontrola a přesun nákladů za značku do odpisů. Mimo solidních čísel se investoři zaměří na jakýkoliv komentář k dividendové politice. Očekáváme, že O2 CR neposkytne detailnější informaci k dividendě, jako tomu bylo v předešlých zveřejněních.

Ve čtvrtek zveřejní svá čísla Unipetrol. Zde očekáváme, že EBITDA bude 1,1 mld. Kč (-45 % r/r) především kvůli nehodě v polovině srpna, která zapříčinila odstávku petrochemie a minimální produkci v jedné z rafinérií. Investoři se zaměří především na informace kolem nákladů spojených právě s nehodou v Chemparku.

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme na pondělní průmyslovou produkci (oček. +6,0 po +6,1 % r/r) a HDP za 3Q15 (oček. +6,8 po +7,0 % r/r). V USA budou v průběhu týdne zveřejněny údaje o trhu nemovitostí (započaté stavby, stavební povolení či prodeje stávajících domů). V Evropě bude sledováno čtvrteční zasedání ECB.