Navigace

Výsledková sezona je v plném proudu

Na trhu opětovně pokračovala vysoká volatilita, mírný výprodej ze září vystřídal v říjnu růstový skok. Hlavními tématy byly opětovně centrální banky a výsledková sezona.

Pokud začneme od konce, tak výsledková sezona (v rámci S&P 500) prozatím ukázala 75% pozitivní překvapení vůči odhadům na úrovni čistého zisku. Nicméně na úrovni tržeb zaznamenáváme 55% zklamání vůči odhadům. Navíc meziročně tržby padají o 5,2 % a zisky o 16,9 %. Zveřejněno bylo prozatím 363 z 499 společností indexu S&P 500. Prozatím je celkově hodnocena výsledková sezona neutrálně s odkazem na negativní vliv silného dolaru.

ECB pro nás překvapivě výrazně holubičím tónem okořenila poslední zasedání.

„ECB pro nás překvapivě výrazně holubičím tónem okořenila poslední zasedání. Po zmíněném zasedání a komentáři Draghiho trh očekává, že v prosinci dojde k dalšímu měnovému uvolnění. Reakce trhu byla patrná – akcie a dluhopisy rostly, a euro naopak ztrácelo vůči dolaru na hranici 1,09 UDS/EUR,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Překvapivě jestřábím tónem vyznělo následné zasedání amerického Fedu. Fed naznačil, že stále nevylučuje potenciální prosincové zvýšení sazeb. Současně vynechal ve svém prohlášení větu o tlaku negativního globálního vývoje na domácí (US) ekonomiku, což je rovněž bráno jako jestřábí signál. Akcie si nakonec vyhodnotily signály z Fedu jako pozitivní, protože očekávají, že ekonomika je natolik silná, že si může zvýšení sazeb dovolit. Avšak dolar to již tak jednoznačně neviděl a vrátil něco ze svého posílení vůči euru k hranici 1,105 USD/EUR.

V Číně tamní centrální banka přistoupila ke snižování sazeb. Nicméně podobná stimulace se čekala. Naopak někteří komentátoři daný krok vnímají spíše nepříznivě vzhledem k tomu, že zřejmě může potvrzovat zhoršující se stav čínské ekonomiky.

Celkově za říjen hlavní akciové indexy v USA rostly meziměsíčně o 8,3–9,4 %, v Evropě ziskydosáhly 8–12 % a Japonsko vykázalo 9,8% růst prostřednictvím indexu Nikkei.

Čína přetrhla sérií čtyř měsíců ztrát a šanghajský index vykázal růst 10,8 %. Globální vývoj sledovala i pražská burza, avšak PX index vzrostl „jen“ o 1,2 %.

 

Pro dluhopisy je Fed nečitelný

I když bylo zasedání Fedu na konci října nečekaně jestřábí, reakce dluhopisů byla mírná. Fed se stal pro trh nečitelným. Výnosy se zvýšily o 10–15 bazických bodů a trh šance na prosincové zvýšení sazeb stále hodnotí maximálně na 50 %, tedy jako nejistý krok. Jinak se říjen nesl v duchu návratu k riziku a došlo ke snižování rizikových přirážek u korporátních dluhopisů. I přes naznačení zvýšení QE ze strany ECB zůstaly výnosy u německých dluhopisů beze změny, v jižní Evropě (Španělsko, Itálie) výnosy klesly o 10–15 bazických bodů. V regionu výnosy zůstaly bez větší změny či mírně klesly. Česká výnosová křivka do 6 let je záporná.

 

U komodit není prostor pro růst

Po předchozích propadech se vývoj komodit začíná pozvolna stabilizovat a široké indexy skončily za říjen bez výraznější změny. Navíc i během měsíce se široké indexy tentokrát vyhnuly velkým výkyvům. Ropa se dál stabilizovala v pásmu 45–50 USD, kde se většinou držely oba hlavní typy – Brent (3 %; 50 USD), WTI (3 %; 47 USD). Spekulace, že Fed nebude rychle zvyšovat sazby, a naopak, že ECB bude rozšiřovat svoje QE, podpořilo drahé kovy (+3 %). Na závěr října Fed překvapivě podpořil spekulace o růstu sazeb v prosinci, zlato rychle propadlo o 30 dolarů na 1 140 USD, ale stále za celý měsíc skončilo s mírným růstem. Naopak obavy ze zpomalení čínské ekonomiky a posílení dolaru dál pozvolna srážely technické kovy (-3 %), např. cena hliníku (-3 %) se dostala na nové 6leté minimum (1 475 USD/t). Zemědělské plodiny mírně rostly, když vývoj z hlediska jednotlivých plodin byl velmi smíšený.

„Smíšená data z globální ekonomiky a vysoký stav zásob nedávají komoditám, zejména kovům a ropě, prostor pro růst. Ceny komodit může ještě ovlivnit vývoj kurzu dolaru a očekávání na růst sazeb v USA,“ konstatuje Petr Sklenář.

 

Nejistota legislativních změn

Z akcií se tentokrát podíváme na Philip Morris a Fortunu, neboť jejich dalšísměřování může v dohledné době výrazně ovlivnit změna legislativy.

Akcie Philip Morris ČR v říjnu prodloužily růstovou šňůru na čtvrtý měsíc v řadě a zakončily říjen na 11741 Kč či +2,2 % m/m. V průběhu měsíce se akcie dokonce dostala na 11 947 Kč.

Zajímavou informací je, že s vysokou pravděpodobností dojde k odkladu účinnosti zákona o zákazu kouření v restauracích, který měl platit od ledna 2016. Důvod je čistě technický, a to nezařazení zákona na projednávání, které by bylo schopno uvést zákon v platnost do konce roku.

V listopadu PMČR zveřejní provozní data za 3. kvartál. „Očekáváme další solidní sled čísel za ČR a očekáváme udržení solidní provozní marže. Jen připomínáme, že PMČR již nereportuje ostatní export, ale v návaznosti na změnu provozního modelu jde ostatní export přímo do provozního zisku,“ říká Petr Sklenář a dodává: „Nadále se domníváme, že investice do PMČR je vhodná především pro dividendové investory vzhledem k solidnímu očekávanému dividendovému výnosu. Akcie je navíc v relativním srovnání v současné době oceněna s diskontem vůči ostatním společnostem v odvětví.“ Z pohledu Fortuny je nyní zajímavé sledovat dění okolo schvalování loterijního zákona, který upravuje zdanění hazardu. V současné době je ve hře varianta, podle které by příští rok Fortuna platila 23 % z hrubých výher (nyní 20 %). Původní návrh počítal s růstem až na 25 %. Nicméně vzhledem k dosavadnímu průběhu legislativního procesu je možné, že se zákon do ledna příštího roku nepodaří schválit.

Na začátku listopadu by měla společnost zveřejnit výsledky za 3. kvartál. Kromě samotných čísel budou investoři sledovat informace k případným akvizicím, konkrétně k vývoji na rumunském trhu, kam společnost prostřednictvím poskytnutí licencí vstoupila a kde analytici J&T Banky očekávají, že Fortuna dříve či později od majoritního vlastníka (Penta) koupí dvě místní malé společnosti. „Celkově by výsledky za 3. kvartál mohly investory trochu uklidnit po extrémně špatném prvním pololetí a mohly by akciím, které nadále zůstávají pod tlakem, pomoci trochu výše,“ říká Petr Sklenář.

 

Listopadové výhledy

V listopadu budou investoři sledovat výsledkovou sezonu. V USA se bude jednat o její konec, ale Evropa včetně ČR bude naopak vrcholit. Na významu po posledním Fedu opětovně vzrostou jednotlivá makroekonomická data, a to ať už z USA, či z Číny. Nejbližší je páteční americká zaměstnanost za říjen.

Domníváme se, že se investoři budou v případě Evropy připravovat na prosincové uvolnění ze strany ECB, a proto by měly být evropské akcie v pozitivním módu.

Celkově se v listopadu neočekávají významnější politické či lépe měnově-politické události. Makroekonomická data a výsledky jednotlivých firem mohou přinášet na trh zvýšenou volatilitu. „Domníváme se, že se investoři budou v případě Evropy připravovat na prosincové uvolnění ze strany ECB, a proto by měly být evropské akcie v pozitivním módu. Naopak americké akcie by měly spíše přešlapovat v důsledku nejistoty, která je aktuálně na trhu v návaznosti na poslední zasedání Fedu,“ hodnotí situaci Petr Sklenář.