Navigace

Týdenní přehled - 47. týden

Investoři se v uplynulém týdnu zaměřili na makroekonomická data a na další vystoupení zástupců Fedu a ECB. Draghi z ECB dále podpořil myšlenku rozšíření monetárního uvolnění v EU na dalším zasedání, které se bude konat 3. prosince. Současně zástupci Fedu, včetně Yellenové, nadále podpořili jestřábí pohled na vývoj měnové politiky v USA. Další zasedání Fedu se bude konat 16.12. Makroekonomická data za uplynulý týden v USA můžeme hodnotit jako mírně horší než očekávání. Nicméně minulý týden nebyl příliš hutný na makroekonomická zveřejnění. Domácí index PX zakončil týden na 981 bodech, což znamenalo pokles o 0,7 % t/t.

Z domácích zpráv jsme se zaměřili na výsledkovou sezónu. V úterý zveřejnil výsledky ČEZ. Společnost zveřejnila provozní zisk EBITDA na úrovni 12,9 (-13,5 % r/r) vs. oček. 13,5 mld. Kč, čímž zaostala za očekáváním. Současně ČEZ dále snížil výhled hospodaření do konce roku především díky pokračujícím odstávkám na jaderných blocích. Titul zakončil týden na 477 Kč (-2,2 % t/t).

 

PLG

Ve čtvrtek PLG zveřejnilo své tržby za 9M15. Tržby společnosti za 9M dosáhly na 941mil. Kč (+1,9 % r/r), což bylo mírně méně, než naše projekce (+3,0 % r/r). Dobrá výkonnost na domácím trhu byla výrazně tlumena pokračujícím poklesem exportu. V případě PLG se však čeká na povinný odkup ze strany majoritního akcionáře na úrovni 208 Kč/akcii. Titul zakončil týden na 205 Kč (beze změny % t/t).

 

MSCI

MSCI uveřejnilo připravované změny ve svých indexech. Do indexu zaměřeného na Českou republiku byla přidána O2 CR a naopak z něj byl po jednom čtvrtletí vyřazen Pegas Nonwovens. Tyto změny se projeví po obchodování dne 30.11. (pondělí). Akcie O2 CR zakončily páteční seanci na 248 Kč (+8,6 % t/t) a naopak akcie Pegasu v pátek zavřely na 710 Kč (-5,5 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl Pegas Nonwovens (-5,5 %; 710 Kč). Plánované úpravy ve složení indexů MSCI znamenají nahrazení Pegasu společností O2 CR s platností od 1.12.2015. Tato informace výrazně ovlivnila páteční obchodování a tím i celý týden. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla opětovně Fortuna (+12,3 %; 86,5 Kč). Fortuna zveřejnila již předminulý týden lepší než očekávaná čísla za 3Q15. Výrazně konzervativní výhled (pokles EBITDA o 20-30 % r/r) byl sice potvrzen, ale očekáváme, že investoři věří v jeho překonání.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden bude opětovně relativně chudý na makroekonomická data, a tak se investoři zaměří na zveřejnění středečního zápisu z posledního zasedání Fedu. Očekáváme další jestřábí vyznění, které se prozatím prolíná ze všech posledních akcí amerických centrálních bankéřů od říjnového zasedání. Pro příští týden neočekáváme žádný výrazný trend. Zvýšená volatilita by mohla být znát kolem středečního zveřejnění zmíněného zápisu.

Z domácí výsledkové sezóny se bude sledovat čtvrteční NWR a provozní data u PMČR. U NWR očekáváme provozní zisk EBITDA na úrovni 10,6 mil. EUR (vloni -15,3 mil. EUR). Investoři se zaměří na hotovostní pozici, která je považována za stěžejní.

Philip Morris ČR by mělo zveřejnit konsolidovaná data za 3Q15. Očekáváme pokračování solidního trendu v ČR a na Slovensku. Další zlepšení by mělo přijít i na provozní úrovni, kde je aktuálně rovnou vykazován ostatní export po změně provozního modelu. Nečekáme výraznější reakci trhu.

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v USA zaměříme na úterní spotřebitelskou inflaci (oček. +0,2 % po -0,2 % m/m) a průmyslovou produkci (oček. +0,1 po -0,2 % m/m) a středeční zápis z posledního zasedání Fedu. V Německu se zaměříme na úterní zveřejnění indexů ZEW. Očekává se zlepšení v očekávání (oček. 6 z 1,9 bodu), ale mírné zhoršení v současné situaci (oček. 55 po 55,2 bodech).