Navigace

Týdenní přehled - 49. týden

Investoři se v uplynulém, pro USA zkráceném, týdnu zaměřili na makroekonomická data a na další vystoupení zástupců ECB. Zástupci ECB dále potvrzovali názor na další zvýšení programu QE na nadcházejícím zasedání (3.12.). To pomohlo americkému dolaru se dále přiblížit k paritě. Hladina dolaru k euru se dostala pod 1,06 USD/EUR. Makroekonomická data byla spíše smíšená. Mírně pozitivně jsme četli lepší revizi amerického HDP za 3Q15, což však bylo zapříčiněno především většími zásobami. To na druhou stranu pozitivní vyznění lepšího výsledku snižuje. Domácí index PX zakončil týden na 978 bodech, což znamenalo pokles o 1,6 % t/t.

Na domácí scéně končila výsledková sezóna. Pojišťovna VIG zveřejnila překvapivý odpis IT systémů za 3Q15 ve výši 195 mil. EUR, který negativně ovlivnil zveřejněná data. Čistá ztráta dosáhla 49,4 mil. EUR vs. oček. zisk 89 mil. EUR. Stále není zcela jasné, zda tento mimořádný odpis ovlivní výši dividendy za rok 2015, či nikoliv. Akcie zakončila týden na 724,9 Kč (-9,8 % t/t).

 

PKN Orlen

Matka Unipetrolu polská společnost PKN Orlen vzhledem k dobrým výsledkům Unipetrolu zvažuje výplatu dividendy za tento rok. Unipetrol také jedná o nákupu čerpacích stanic (např. OMV a Shell), aby posílil svůj tržní podíl, který je nyní na cca 15,3 %. PKN Orlen se také plánuje zaměřit na svůj hlavní byznys a prodat nejádrové aktivity. Spekuluje se o prodeji dopravní divize Unipetrolu. Titul zakončil týden na 155,1 Kč (+5,2 % t/t).

 

Pegas Nonwovens

Ve čtvrtek zveřejnil horší než očekávaná čísla Pegas Nonwovens. Vyšší než očekávané náklady znamenaly pokles EBITDA o 31,4 % na 8,2 mil. EUR vs. oček. 9,9 mil. EUR. Společnost dále uvedla, že splnění cílů i na spodní hranici rozpětí bude velkou výzvou. Titul zakončil týden na 710 Kč (-0,8 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla NWR (-33,3 %; 0,1 Kč). Společnost zveřejnila své výsledky již předminulý týden, ale investoři nadále zvažují, zda je nadále vhodné i po relativně slabších číslech titul držet, či nikoliv. Situace je velmi obtížná a riziko bankrotu společnosti je stále velmi pravděpodobné vzhledem k současné situaci na trhu s uhlím. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (+5,2 %; 155,1 Kč). Mateřská společnost PKN Orlen uvedla, že stále nevylučuje možnost dividendy z Unipetrolu vzhledem k dosavadním dobrým číslům a to i přes nedávnou havárii. Bohužel bližší informace k případné dividendě uvedeny nebyly.  

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden bude velmi bohatý na důležitá makroekonomická data včetně páteční měsíční zaměstnanosti v USA. Nicméně hlavní událostí týdne bude čtvrteční zasedání ECB, která by měla představit navýšení současného evropského QE programu (měnová expanze). Jsme na příští týden pozitivní především pro evropské akcie, kterým by mělo pomoci očekávané rozhodnutí ECB.

Z pohledu domácího trhu se zaměříme hned na pondělní obchodní závěr, kdy dojde k převážení indexů MSCI. To bude mít vliv především na Pegas Nonwovens, který index opustí a dále na O2 CR, které naopak bude do indexu opětovně zařazeno. Očekáváme prodejní tlak především v závěrečné aukci na Pegasu a naopak nákupní zájem pro O2 CR. V rámci tohoto procesu dojde pravděpodobně k mírnému snížení zastoupení pro ČEZ a Komerční banku právě na úkor O2 CR, které bude zřejmě mít větší zastoupení než Pegas.

V úterý 1.12. končí úpis IPO společnosti Kofola. Akcionář Kofoly prodává 5-10% podíl. Cenové rozpětí je 500-650 Kč za akcii. Domníváme se, že se jedná o solidní společnost, ale vzhledem k očekávanému riziku nízké likvidity jsme mírně defenzivní v předpovědi o agresivitě potenciální poptávky po akciích.

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v Číně zaměříme na úterní oficiální (oček. 49,9 po 49,8 bodu) a Caixin (oček. beze změny 48,3 bodu) PMI průmyslu. V USA se zaměříme na pondělní index nákupních manažerů z oblasti Chicago (oček. 54 po 56,2 bodech), úterní ISM průmyslu (oček. 50,5 po 50,1 bodu), středeční zveřejnění béžové knihy Fedu, čtvrteční ISM služeb (oček. 58 po 59,1 bodu), podnikové objednávky (oček. +1,2 po -1,0 %) a páteční měsíční zaměstnanost (oček. +200 tis. po +271 tis. prac. místech). V Německu se zaměříme na páteční podnikové objednávky (oček. +1,2 po -1,7 %). V rámci Evropy bude hlavní událostí týdne zasedání ECB, kde se očekává zvýšení měnového uvolnění.