Navigace

Týdenní přehled - 53. týden

Poslední obchodní týden roku na BCPP týden bývá charakteristický velmi malou aktivitou investorů. Ani tentokrát tomu nebylo jinak a likvidita byla hodně podprůměrná. A stejně jako likvidita chyběly na trhu kurzotvorné zprávy. Celkově se obchodování neslo v pozitivním duchu, hlavní index PX posílil o +1,1 % (956,3 b.). Nejlepší výkon v uplynulém obchodním týdnu předvedl ČEZ. Navzdory klesající ceně elektřiny přidal +5,8 % (444,3 Kč). Aspoň mírně tím korigoval propad přechozích týdnů, kdy byl permanentně pod tlakem. Erste Group (+0,3 %, 776 Kč) zakončila týden na rozdíl od Komerční banky (-0,4 %, 4950 Kč) lehce v plusu. Na posledním místě se v svátečním týdnu umístil Unipetrol (-0,6 %, 160 Kč), který beze zpráv mírně oslabil.

V zámoří byly stejně jako jinde slabé objemy a obchodování se neslo ve svátečním módu. Indexy ovlivňovaly komodity. Ropa (WTI) klesla dolů blíže k hranici 36 USD/barel. Hlavní index S&P 500 nepatrně za týden posílil. A i celkově, od začátku roku je mírně v plusu.

Pražský index zakončil rok silnější o procento. A překonal polského konkurenta, který podstatně ztratil (-19,7 %). 

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Poslední týdny roku 2015 ukázaly vysokou citlivost evropských a amerických akciových trhů na ceny ropy. Ty přitom nepřestaly prudce kolísat v pásmu 30-40 USD/barel. Očekáváme tak, že v prvním týdnu nového roku se budou nadále sledovat zásoby ropy a vyjádření hlavních producentů o plánované těžbě. Také bude ve středu zveřejněn zápis z prosincového zasedání Fedu, kdy zvýšil úrokové sazby poprvé po téměř 10 letech. Investoři budou sledovat, do jaké míry byli členové Fedu nakloněni dalšímu zvyšování sazeb v novém roce. K tomu pomůže i číslo týdne, a sice přírůstek pracovních míst za prosinec, který bude zveřejněn v pátek. Na začátku roku by mohli správci portfolií otevírat nové pozice, což by znamenalo pozitivní impulz pro ceny aktiv, nicméně vzhledem k volatilitě cen komodit máme na příští týden spíše neutrální výhled.

 

Z makroekonomických zpráv začne týden indexem nákupních manažerů v průmyslu v Číně, kde se čeká pokračující slabost (oficiální PMI 49,8 b., Caixin 49 b.). V USA bude v pondělí obdobou ISM průmyslu, kde se očekává znovu výsledek pod 50 body (oček. 49 b.). Ve středu pak budou následovat ISM ve službách (oček. 56 po 55,9 b.) a průmyslové objednávky (oček. -0,2 po +1,5 % m/m). Ve stejný den večer bude sledován zmíněný zápis ze zasedání Fedu. Ve čtvrtek budou reportovány pravidelné počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti a v pátek pak důležitá data z trhu práce. Očekává se přírůstek prac. míst o 200 tis. v prosinci po 211 tis. v listopadu. Pátek přinese rovněž data o zahr. obchodu Číny. V Německu budou zveřejny v pondělí maloobchodní tržby (oček. +3,7 % r/r v listopadu), ve čtvrtek podnikové objednávky (oček. +1,1 % r/r) a v pátek průmyslová výroba (oček. +0,5 % r/r).

 

Přejeme krásný a úspěšný rok 2016!