Navigace

Tipy na výstavy leden

Praha

Jiří David: Apoteóza z očí do očí

Národní galerie v Praze

 

Termín: 9/12/2015 — 17/1/2016
Místo: Veletržní palác


Jiří David nás reprezentoval na Benátském Bienále v loňském roce. Jak jeho práce vypadala, máte možnost vidět ve Veletržním paláci. David parafrázoval dílo Alfonse Muchy a tak je i jeho dílo umístěno přímo mezi ta mistrova.

Prezentace fragmentu instalace z pavilonu České a Slovenské republiky na 56. mezinárodním bienále výtvarného umění v Benátkách.
Dílo Jiřího Davida Apoteóza je k vidění v expozici Alfons Mucha: Slovanská epopej.

 

 

Tomáš Svoboda: Like a Movie tranzitdisplay

Termín: 17/12/2015 — 14/2/2016
Místo: tranzitdisplay, Praha 2

 

Svoboda se posledních několik let zabývá médiem filmu v jeho nejrůznějších podobách. Jeho výstavu tvoří starší díla i zcela nový snímek, který je jakousi úvahou nad nejčastějšími otázkami nad podobami současného filmu.

Film je v různých podobách přítomen ve významném počtu děl Tomáše Svobody. Filmový jazyk i reálie přitom Svoboda nejčastěji používá tak, abychom si jich na první pohled všimli: Kulisa neskrývá, že je kulisou. Děj filmu je zprostředkován jiným než filmovým médiem. Pohyb ve filmu je konfrontován s pohybem v prostoru diváka. Principy filmové montáže jsou redukovány na co nejnázornější příklady.

 

 

Roudnice nad Labem 

S Miroslavem Šaškem kolem světa Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Místo: Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem
Termín: 3/12/2015 — 17/1/2016

 

Šašek byl ještě před dvěma lety zapomenutým českým ilustrátorem, paradoxně známějším v zahraničí než u nás. To se postupně mění, vyšla většina jeho slavných knih a nyní probíhá i výstava jeho prací. Stojí za vaši pozornost.

Miroslav Šašek (1916-1980) se po studiích architektury a kreslení věnoval ilustrování knih pro děti i krásné literatury pro dospělé. Kreslil karikatury a vtipy do Svobodného slova, Českého slova a Večerníku, připravoval grafickou úpravu několika týdeníků. V roce 1947 odešel studovat do Paříže. Po událostech, k nimž v Československu došlo v únoru 1948, se rozhodl v Paříži zůstat.

 

 

Litoměřice 

JOSEF LADA

Místo: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích
Termín: 4/12/2015 — 10/4/2016

 

Lada a vánoce. To je skoro synonymum. Takže si zajeďte do Litoměřic a znovu se pokochejte slavnými obrázky a ilustracemi.To se nedá odmítnout.

Ladovo rozsáhlé dílo tvoří téměř 15 000 kreseb a asi 400 obrazů. Na výstavě budou prezentovány Ladovy typické obrazy, ve kterých se odráží vzpomínky na jeho dětství v Hrusicích, kde se narodil a prožil své dětství. Díla, která zobrazují dětské hry, zvyky a představy a sny o idylickém venkovském životě. Dále pak jeho nejznámější ilustrace k dětským knížkám, ilustrace do humoristických časopisů i ke knize Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka.