Navigace

Rok 2016 bude i nadále pod vlivem centrálních bank

Dostojí Draghi své rétorice a zvýší QE, či nikoliv? A stihne Fed zvednout sazby ještě na svém prosincovém zasedání? Konec roku a začátek toho nového budou pro analytiky plné očekávání.

Absence zasedání centrálních bank USA a EU a končící výsledková sezona znamenaly relativně klidný listopad alespoň z pohledu amerických akciových indexů. Ty předvedly meziměsíční růst až o 1,1 %. Evropa prostřednictvím indexu DAX posílila o 4,9 % v očekávání akce ze strany ECB. Japonský Nikkei posílil o 3,5 % a Čína si udržela druhý kladný měsíc v řadě s šanghajským indexem +1,9 %. Domácí index PX zakončil listopad –0,9 %.


Končící výsledková sezona nepředvedla již nic překvapivého. Celkově tedy z pohledu indexu S&P 500 americké akcie za 3. kvartál 2015 překvapily pozitivně na úrovni zisku ze 75 %, ale na úrovni tržeb jen ze 44 %. Současně však společnosti v rámci indexu S&P 500 zaznamenaly 3,9% pokles na tržbách a 4,3% meziroční pokles na čistém zisku. Většinu poklesu zaznamenal samozřejmě sektor ropa a zemní plyn vzhledem k propadu cen ropy.

 

Končící výsledková sezona nepředvedla již nic překvapivého.

 

Listopad byl většinou ve znamení vystoupení některých členů Fedu či ECB v rámci pravidelných přednášek na konferencích. Investoři sledovali jakékoliv zmínky ohledně měnového výhledu, konkrétně na navýšení měnové expanze v rámci ECB a dále na zvýšení sazeb v rámci Fedu.

ECB zasedala 3. 12. a oznámené avizované uvolnění bylo z pohledu trhu slabé. Tedy ECB snížila depozitní úrokovou sazbu více do záporného teritoria (–0,3 % z –0,2 %) a základní úrokovou sazbu ponechala beze změny na 0,05 %. Prodloužila program QE do března 2017 či déle, pokud bude potřeba, ale nedošlo k navýšení měsíčních nákupů (aktuálně 60 mld. EUR/ měsíčně). ECB rovněž uvedla, že začne s reinvestováním. Celkové vyznění bylo negativní především pro evropský trh (DAX –3,2 % d/d).

V prosinci se investoři zaměří ještě na zasedání amerického Fedu (16. 12.), které by mělo přinést zvýšení základní úrokové sazby. „Dále očekáváme, že Fed nebude snižovat velikost své rozvahy, tedy bude dále reinvestovat kupony i splatná aktiva. Současně předpokládáme, že Fed poskytne relativně holubičí komentář ve smyslu velice pozvolného návratu k ,normálnímuʹ stavu úrokových sazeb v návaznosti na stav ekonomiky,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Celkově jsou analytici J&T Banky na konec roku v rámci akciových investic neutrální. S tím, že predikují jistou deziluzi v rámci evropského trhu, která bude pramenit z posledního relativně mírného kroku ECB. Naopak očekávají, že akciový trh velmi ladně překoná zasedání Fedu. Konec roku by rovněž měl přinést sníženou likviditu spojenou s vánočními svátky.

 

Reakce dluhopisů byla jen mírná

Fed během listopadu zopakoval svoje jestřábí komentáře, že je připraven v prosinci zvyšovat sazby. Trh ve stále větší míře zaceňoval tento krok jako pravděpodobný (šance 75 %), ale stále připouštěl určitou mírou nejistoty. Reakce dluhopisů na rétoriku Fedu byla mírná, lehce se zvýšil kratší konec výnosové křivky. Výnos 2letého dluhopisu se dostal na 5leté maximum (0,95 %). Naopak delší konec výnosové křivky zůstal beze změny. Kreditní prémie se zvýšily pouze u rizikových dluhopisů (high yield), u kvalitních korporátních dluhopisů zůstaly beze změny. ECB naopak naznačovala další uvolnění měnové politiky (snížení sazeb do záporu, zvýšení QE). Výnosy německých dluhopisů u kratších a středních durací klesly o 10–15 bazických bodů, na delším konci minimálně. Naopak na periferii (Itálie, Španělsko) klesly výnosy po celé délce křivky a u delších splatností dokonce o 20–30 b. b. Ve střední Evropě výnosy mírně klesly o 5–10 b. b., česká výnosová křivka do 7 let je záporná.

 

O dalším vývoji dluhopisových trhů napoví zasedání centrálních bank v prosinci.

 

„O dalším vývoji dluhopisových trhů napoví zasedání centrálních bank v prosinci. Zvyšování sazeb Fedu v USA bude pravděpodobně velmi pozvolné, tedy nečekáme výrazné zvyšování výnosů, spíše jenom na kratším konci. Uvolnění měnové politiky ECB je již výrazně zaceněno, pokud nedojde během roku 2016 k dalšímu uvolnění, očekáváme spíše stagnaci či mírný nárůst výnosů,“ konstatuje Pavel Sklenář.

 

Komodity si sáhly na minima

Listopad byl opět ve znamení prodejního tlaku na celý komoditní sektor, kdy společným jmenovatelem bylo posilování dolaru a obavy ze zvyšování sazeb Fedu. Široké indexy klesly o 7–9 % a podobné ztráty zaznamenaly i jednotlivé sektory. Ropa se během listopadu dostala opět na dosah dlouhodobých minim, americká WTI krátce klesla i pod 40 USD. Na konci měsíce došlo k mírné korekci, ale stále měsíční ztráty přesáhly 10 % – Brent (–10 %; 44 USD), WTI (–11 %; 42 USD). Rostoucí spekulace, že Fed bude v prosinci zvyšovat sazby, dál srážely ceny drahých kovů (–7 %). Cena zlata se na konci listopadu dostala poprvé po 6 letech na dosah 1050 USD/oz. a vůči konci října byla níže o necelých 7 %. Pod velkým tlakem byly také technické kovy (–7 %). Ceny řady kovů, jako například měď (–10 %), se dostaly na nová minima od jara 2009, ale například u niklu (–12 %) se ceny již dostaly na 12letá minima. Zemědělské plodiny (–4 %) v průměru sice ztrácely nejméně, ale opět všechny hlavní plodiny skončily ve ztrátě.

„Minimálně začátek příštího roku nemá pro komodity dobrý výhled – pokračující převis nabídky nad poptávkou, vysoký stav zásob u řady komodit a zpomalující globální růst představují mix negativních faktorů. Tento výhled může ještě zhoršit další posílení dolaru a růst úrokových sazeb v USA. Z hlediska výhledu trvalejší stabilizace komodit tak leží spíše až v druhé polovině roku 2016,“ hodnotí situaci Pavel Sklenář.

 

Jak se daří novým akciím

Z akcií se tentokrát blíže podíváme na dva burzovní benjamínky – na Kofolu a Pivovary Lobkowicz. Společnost Kofola zahájila svoje IPO v průběhu listopadu. Upisovací období bylo od 20. 11. do 1. 12. s cenovým rozpětím 500–650 Kč/akcii. Hlavní prodávající byl druhý největší investor Enterprise Investors. Celkově byl plán upsat 1,1–2,2 milionů kusů akcií včetně 275 tisíc kusů akcií, kterými Kofola navyšovala kapitál. „Náš pohled bylo využít nabídky s limitem do 550 Kč na akcii,“ říká Pavel Sklenář. Kofola nakonec upsala 1,5 milionů kusů akcií za cenu 510 Kč. S titulem se začalo obchodovat 2. 12. na BCPP. Analytici J&T Banky aktuálně připravují pro Kofolu fundamentální hodnocení.

Akcie PLG byly celý měsíc ve vyčkávacím módu, když investoři nadále čekali na zveřejnění povinné nabídky odkupu, ke kterému došlo až začátke prosince. Společnost Lapasan, která získala na začátku září 79,4% podíl ve společnosti Pivovary Lobkowicz, zveřejnila povinnou nabídku odkupu pro minoritní akcionáře s odkupní cenou 208 Kč za akcii. Akcionáři mohou nabídku využít až do 15. ledna 2016, k vypořádání by pak mělo dojít 1. února.

Podle Pavla Sklenáře bude pro příští rok zásadní, jaká bude další strategie nového majoritního akcionáře po skončení povinné nabídky. Ve hře je stále jak stažení akcií z burzy prostřednictvím vytěsnění, tak ponechání titulu na pražské burze.

 

Výhledy na rok 2016

Z pohledu roku 2016 lze nadále očekávat stěžejní vliv centrálních bank. ECB bude úzce sledována, zda Draghi dostojí své rétorice a potenciálně zvýší QE, či nikoliv. „Za současné situace jsme velmi opatrní a náš pohled na potenciálně pozitivní výhled na výkon evropských akcií v roce 2016 je značně narušen. Nicméně situace bude stále vysoce závislá na makroekonomických datech,“ přiznává Sklenář.

V rámci USA analytici odhadují, že Fed na svém ještě prosincovém zasedání mírně zvedne sazby o 25 b. b. a dále naznačí velmi pozvolné utahování měnové politiky. Toto utahování bude především ve změně úrokové sazby, nikoliv snižování velikosti bilance. Trh dle našeho názoru s takovýmto postupem již operuje. „Z tohoto důvodu usuzujeme, že by se americké indexy nemusely výrazně odchýlit od svých startovacích hodnot, tedy mohl by nadále pokračovat aktuálně nastavený nulový trend po celý příští rok,“ dodává Sklenář.