Navigace

Divoký sny v Rudolfinu

Zima je ideální období k návštěvě galerie. Nevíte, kam a na jakou výstavu zajít? Pak vás zveme do Rudolfina, které koncem ledna otevírá přehlídku Jiřího Černického.

Pokud sledujete umělecké aktivity banky, jméno Jiřího Černického vám bude připadat povědomé. Díla tohoto laureáta Ceny Jindřicha Chalupeckého z roku 1998 jsou totiž součástí sbírky Magnus Art, kterou jsme vám blíže představili v podzimních novinách. Jiří Černický je výraznou postavou české výtvarné scény od počátku 90. let. Mezi díla, která se výrazně zapsala do povědomí odborné i laické veřejnosti, patří hlavně jeho sériově vyráběná schizofrenie, což je sochařská transformace slavného Výkřiku norského malíře Edvarda Muncha. Loni se o autorovi zase hodně mluvilo v souvislosti s výstavou v brněnské Adam Gallery, pro kterou připravil díla s využitím nezvyklých postupů a materiálů. Některé práce bylo možné si osahat, na jiné dokonce vyšplhat. Teď jeho nejnovější výstavu otevírá Galerie Rudolfinum. Exhibici s názvem Divoký sny si v galerii můžete prohlédnout od 27. ledna. A co vás čeká?

Exhibice pro Rudolfinum
Jiří Černický připravil pro Galerii Rudolfinum specifický projekt, vycházející z cyklu padesáti kreseb a čítající stejný počet objektů a instalací. Z nich víc než polovina vznikla přímo pro výstavu. Projekt zahrnuje všechna média: kresby, malby, skulptury, video, instalace i mobily prezentující Černického klasické téma – jaké jsou možnosti zlepšit stávající svět a člověka samotného? Umělec vás prostřednictvím svých děl nechá nahlédnout do hlavy a pracovny přírodovědce, pozorovatele i šíleného vědce, který se nebojí zkoumat třeba živé lidské tělo. Jeho utopické projekty navazují na různé architektonické i parapsychologické vize objevující se prakticky od začátku 20. století. „Ať jsou sny Jiřího Černického jakkoliv příjemné, temné nebo divoké, můžeme jen spekulovat, co vlastně znamenají,“ říká k výstavě kurátor David Korecký z Galerie Rudolfinum. Ačkoliv občas jsou jeho díla velmi temná, nechybí jim velká dávka humoru a sebereflexe. A odborníci oceňují i to, že ať už zvolí Jiří Černický jakoukoliv formu, spojovacím motivem bývá vždy dokonalá řemeslná preciznost provedení jeho artefaktů. Přesvědčit se o tom můžete na vlastní oči až do 10. dubna. Křest katalogu se záběry z instalace spolu s performací umělce uvidíte v Galerii Rudolfinum 25. února.