Navigace

Máme se bát roku 2016? Ne, jen být trpěliví

Akciové trhy dokážou člověka potěšit, ale také umí být tvrdé a bolestivé. Jak tomu bude letos, to samozřejmě nevím, ale podle posledních zkušeností z roku 2015 nás nečeká opět nic jednoduchého. Velké výkyvy cen nám dávají možnost nastoupit v pravý čas, ale také se pěkně spálit. A právě o načasování investic to bude i v roce letošním.

Začátek roku nám přinesl velmi nemilé zahájení pro akciové trhy. Panický výprodej hned první den obchodování v Číně s poklesem –7 % se přelil do Evropy a pak i do Spojených států a máme zde pokles, jaký já osobně na začátku roku snad nepamatuji. Ale opět bych řekl, že je to více o sentimentu než o nějakém zásadním fundamentu. O Číně si můžeme myslet, co chceme, nicméně realitu z Prahy stejně těžko zjistíme. To si spíše udělá člověk názor o regionu, ve kterém se pohybuje. Nejideálnější by samozřejmě bylo, kdybychom našli vhodnou investici přímo v Česku, protože by nám odpadlo riziko měnového kurzu – a že s přibývajícím časem se koruna proti euru i dolaru zhoupnout může, záleží na tom, jak nás ČNB bude držet u „úst“… Po pravdě ale žádnou super pecku tady v Česku nevidím. Ano, Komerční banka je zajímavá dividendově, ČEZ také, ale že by obě společnosti vymrskly zásadně lepší hospodaření, to nečekám. Může překvapit Unipetrol, kde se marže zásadně zvyšují, nicméně je tu nadále odstávka části provozu po požáru v létě loňského roku. A s Kofolou to bude běh na delší trať, navíc likvidita je zoufale nízká…

 

Německý index je na nákup
A tak se musíme rozhlédnout chtě nechtě za hranice. Pokud investičně omrkneme Německo, tak po poklesu na začátku roku je při všech souvislostech, které vidím, německý index na nákup.

Čísla společností, co sleduji (Allianz, Daimler, HeidelbergCement, Sixt Leasing), za 2015 a jejich predikce na 2016 by měla být velmi dobrá a tak po fundamentální stránce zde žádný problém nevidím. Pravda, neviděl jsem ho ani u Volkswagenu, a jak nás pěkně podvedli. Ale od toho se oprostím. Zdá se mi, že výprodej je na německém trhu přehnaný, pokud se tedy „nepricuje“ do trhu příchod dalších milionů uprchlíků do Německa, to by už ani tak rozjetá mašina, jako je Německo, asi neutáhla. Dalším negativním faktorem, který investoři zřejmě zvažují, je dopad čínské poptávky po německém zboží, ale zde si myslím, že poptávka v Číně po finálních výrobcích ala auta, ale i třeba některé high-tech komponenty a zařízení vyráběné v Německu, zůstane, oslabovat spíše bude čínská chuť na základní prostředky k výrobě.

 

Porozhlížím se po jihu
Pokud zůstaneme v eurozóně a mrkneme se více na jih, uvidíme, že po volbách ve Španělsku nastal pokles akciového trhu a i některé společnosti na tomto trhu by mohly být zajímavé – španělská ekonomika přeci jen také oživuje – zde jsem dlouhodobě sledoval banku BBVA a lehce nad 6 eury mně přijde zajímavá. V Itálii mám naopak v hledáčku internetového prodejce luxusního zboží Yoox Net-a-Porter Group (YNAP), který je leaderem na trhu online prodejů luxusního zboží – a i zde se poptávka bude přesouvat na internet. Při troše odvahy stojí za úvahu mrknout se na restrukturalizované řecké banky, tam mám vysledovanou Alpha Bank, spíše tedy dle komentářů analytiků ze světových investičních bank mně přišla nejlepší po načtení analýz, ale samozřejmě se zde bavíme o daleko více rizikové pozici.

 

Twitter může kopírovat Facebook
Na americkém trhu zmíním jednu společnost – Twitter. Twitter je sociální síť, nadále silně ve stínu Facebooku, co se týká počtu uživatelů, ale za mě osobně s velmi dobrým produktem. V podstatě jde o takové online zpravodajství, kde si nastavíte, co vás zajímá. Po vstupu na burzu Twitter nikdy nezklamal na finančních číslech, většinou odhady trhu překonal, ale nedaří se mu výrazně zvýšit právě počet uživatelů – a to je to, co je zde klíčové. Pokud se mu to povede, akcie odpálí výrazně výše a může zažít podobnou jízdu, resp. vývoj kurzu, jako Facebook. Ten také nejdříve na trhu výrazně propadl, aby pak po zlepšených číslech předvedl megarallye nahoru. Ale je tady ten důležitý předpoklad růstu uživatelů. Lze však počkat na výsledky za poslední kvartál 2015 a pak se teprve rozhodnout, protože takto je to opravdu nadále rizikové, případně zaspekulovat přes long opční instrumenty, kde máte svoji maximální ztrátu předem jasnou, a naopak pokud to vyjde, zisk může růst neomezeně (teoreticky samozřejmě). Přeji vám nakonec úspěšné rozhodování a správné načasování, ať již zůstanete při našich skupinových produktech, nebo zabrousíte do trhu rizikovějších instrumentů typu akcie nebo komodity.