Navigace

Do Jasné se v březnu vrátí nejlepší lyžařky světa

Na slovenském Chopku se po 32 letech opět bude konat Světový pohár žen v alpských disciplínách v obřím slalomu a speciálním slalomu. Hostitelské lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry patří do portfolia společnosti Tatry Mountain Resorts (TMR).

Lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry navštívili už vloni v červnu inspektoři z Mezinárodní lyžařské federace FIS v čele s hlavním ředitelem Světového poháru žen Atle Skaardalomem, ředitelem pro technické disciplíny Markusem Mayrem a operativním manažerem Andreasem Kronnerem a prověřovali připravenost střediska na Chopku na uspořádání tohoto významného sportovního podniku.

 

V přísné kontrole obstáli

FIS provádí pravidelné kontroly ve všech střediscích, kde se bude v příští sezoně jezdit Světový pohár (SP). Jasná se připravovala podle plánu, což ocenili i zástupci FIS. „Jasná je velice zajímavý lyžařský resort s velkým potenciálem. Z geografického pohledu chceme rozšířit působiště Světového poháru ze západu na východ. Sjezdovky, na kterých se v Jasné bude závodit, hodnotíme velmi dobře, je tu snaha uspořádat závody co nejlépe. S tím, jak probíhají přípravy, jsme velmi spokojeni. Bylo sice třeba dořešit pár drobných úprav, v tom jsme se ale spolehli na kvalitu organizačního výboru, kterému jsme v případě potřeby nabídli pomocnou ruku. Co se týče sjezdovek, tak je těžké je porovnávat s jinými. Každá trať má svá specifika a v Jasné jsme našli vše potřebné,“ komentoval přípravy na SP Atle Skaardal.

„Inspekce FIS má bohaté zkušenosti ze Světového poháru, a proto byl pro nás důležitý každý podnět a vodítko. Pravidla byla nastavena už předloni a bylo definováno, co všechno se musí zajistit. Pak už to bylo spíš o fine tuningu, tedy o tom, co bychom ještě mohli udělat a vyladit. Jasná je nové moderní středisko a nám záleží na tom, aby to byla velká lyžařská událost. Zároveň se budeme snažit prezentovat i ženskost v alpském lyžování. Uvědomujeme si, že do střediska přijde velké množství lidí, a věříme, že si do Jasné najdou cestu lidé z celého Slovenska. Slíbit můžeme, že během víkendu o ně bude dobře postaráno,“ popisuje Bohuš Hlavatý, předseda organizačního výboru SP Jasná 2016.

Jak už naznačili organizátoři SP, na východ od Alp by měla vzniknout místa, kde se bude pohár pravidelně organizovat, neboť z této části Evropy pochází hodně lyžařů a ti chtějí mít pocit, že dění se odehrává v jejich domovském středisku. „Chceme, aby Světový pohár v Jasné nebyl první a zároveň poslední, vše ale závisí na tom, jak se tento závod podaří a kolik lidí na něj přijde. Současně to bude signál pro FIS, že diváci ze Slovenska mají o tyto závody zájem,“ dodává Bohuš Hlavatý.

 

Pravda se ukáže už v březnu

Organizační výbor Jasná 2016 začal svou práci vloni na jaře. V rámci přípravy na SP proběhla na Chopku generálka v podobě Mistrovství světa juniorů v alpských disciplínách 2014 (MSJ) nebo evropských pohárů. Tyto akce ukázaly, že i Slováci dokážou zorganizovat velké světové akce. Ve čtvrtek 11. června pak organizační výbor Světového poháru v Jasné představil inspekční delegaci z FISU trati obřího slalomu (GS) a slalomu (SL), na kterých se bude jezdit Světový pohár žen, dále je seznámil se stavem příprav akce, s podmínkami práce novinářů, s infrastrukturou, technickým zabezpečením celé akce i doprovodnými akcemi a eventy i s netradičním veřejným losováním závodníků.

Světový pohár žen se na Chopku uskuteční 5. a 6. března. V Jasné se konaly závody Světového poháru už celkem třikrát. V letech 1979 a 1982 soutěžili v rámci Velké ceny Demänovských jeskyní o body do celosezonního seriálu muži, v roce 1984 ženy. Na Slovensku se závody Světového poháru konaly naposledy v roce 1986 v rámci Velké ceny Slovenska ve Vysokých Tatrách na Hrebienku. Poslední generálka světové úrovně byla na Chopku v únoru 2014, kdy se v Jasné konalo Mistrovství světa juniorů v alpských disciplínách.