Navigace

Týdenní přehled - 5. týden

Ropa dle očekávání opětovně předvedla velmi volatilní obchodování v průběhu minulého týdne a páteční data o americké zaměstnanosti byla smíšená. Výsledková sezóna výrazně ovlivňuje ceny akcií vybraných společností v obou směrech. Například páteční zveřejnění výsledků Linked-in znamenalo propad akcií o více jak 40 %. Ropa v průběhu týdne propadla krátce zpět pod 30 USD/bbl (WTI) kvůli pokračujícímu nepříznivému fundamentu. Následně obnovené spekulace o možné diskusi nad snížením produkce i v zemích mimo OPEC podpořily cenu zpět k 33 USD/bbl. Domácí trh následoval zahraniční indexy do záporných hodnot a především kvůli O2 CR (243,2 Kč; -4,9 % t/t) a ČEZu (395 Kč; -4,6 % t/t) zakončil týden na 905 bodech či -1,8 % t/t.

Investor TCS Capital Management, druhý největší akcionář v CME, koupil na přelomu ledna a února 194 tis. akcií firmy za ceny 2,4 – 2,58 USD. Podíl TCS v CME nyní činí 12,3 %. Titul zakončil týden na 59,9 Kč (+1,5 % t/t).

 

PEGAS NONWOVENS

Pegas Nonwovens oznámil zahájení výstavby nové skladovací haly ve Znojmě. Dodavatelem stavebních prací je PSG-International, se kterou Pegas již spolupracoval na výstavbě egyptského závodu. Hala by měla mít rozlohu 11 000 m2 a dokončena by měla být v srpnu tohoto roku. Nová hala by měla přispět k jednodušší logistice a úsporám za pronájem externích skladů. Detaily týkající se ceny a financování nebyly zveřejněny. Pegas již v minulosti vykoupil na halu pozemky a možnost výstavby zmiňoval. Titul zakončil páteční seanci na 717,1 Kč (+2,5 % t/t).

 

KOFOLA 

Kofola Československo včera oznámila nákup tří značek nápojů v Chorvatsku Voćko, Nara a Inka. Kofola je koupila od výrobce nápojů Badel 1862. Pod skupinou Kofola bude mít výrobu těchto značek na starost slovinská společnost Radenska. Hodnota transakce nebyla zveřejněna. Celkově nákupy zapadají do ohlášené strategie Kofoly. Akcie zakončila týden na 482 Kč (+3,0 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne bylo O2 CR (-4,9 %; 243,2 Kč). Během týdne O2 CR oznámilo jen zvýšení počtu vlastních zaměstnanců (700 lidí) call centra, protože přestane pro tyto zaměstnance využívat externí agentury. Rovněž dojde k navýšení počtu zaměstnanců v segmentu IT. Dané informace společnost již dříve avizovala a mírné navýšení nákladů především v IT segmentu považujeme za vhodné. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Fortuna (+15,5 %; 97 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Nicméně pátek byl charakterizován zvýšeným zájmem, který šel ruku v ruce s prudkým růstem ceny akcie. Jen za pátek akcie přidala 10,4 %.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden bude relativně chudý na významnější události. Investoři se opětovně zaměří na vývoj cen ropy a na průběžná makroekonomická data. Očekáváme nadále volatilní obchodování s potenciálním prodejním tlakem.

Z domácích informací se zaměříme na výsledkovou sezónu. Komerční banka zveřejní svá čísla ve čtvrtek (11.2.). Očekáváme čistý zisk za 4Q15 ve výši 3,3 mld. Kč včetně rozpuštění dříve vytvořené opravné položky (409 mil. Kč). Investory bude především zajímat výše navržené dividendy. Naše očekávání je v rozpětí 310-330 Kč/akcii (6,0-6,3% hrubý dividendový výnos).

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v USA zaměříme na páteční maloobchodní tržby (oček. +0,1 po -0,1 % m/m) a spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 92,5 po 92 bodech). V Německu se zaměříme na úterní průmyslovou produkci (+0,5 po -0,3 % m/m) a páteční HDP za 4Q15 (oček. +0,3 po +0,3 % q/q).