Navigace

Týdenní přehled - 6. týden

Výsledková sezóna opětovně přinášela v některých případech velmi zajímavá data, což se adekvátně projevilo na patřičných akciích. Zajímavostí je, že trh nepromíjí žádné zaváhání a ihned patřičnou akcii trestá výrazným cenovým propadem. Ropa v uplynulém týdnu opětovně předvedla 13ti letá minima s WTI na 26,1 USD/bbl. Mimochodem to bylo zopakování minima, které jsme na trhu viděli před čtrnácti dny. V hledáčku investorů byly opětovně finanční domy, čemuž se nevyhnul ani domácí trh. Ten prostřednictvím indexu PX odepsal 6,5 % t/t na 846 bodů.

Unipetrol oznámil z počátku týdne své modelové marže. Rafinační marže (+19,0 % q/q a +11,1 % r/r), rozdíl B-U (+20,8 % q/q a +61,1 % r/r) a spojená petrochemická modelová marže (+4,2 % q/q a +37,9 % r/r) v lednu vzrostly, a to jak na kvartální bázi, tak meziročně. Vysoké modelové marže dávají příslib silných výsledků. Připomeňme, že petrochemická výroba jede po havárii ve velmi omezeném módu a omezen je i provoz litvínovské rafinérie. Titul zakončil týden na 154,5 Kč (-1,6 % t/t).

 

PEGAS 

Pegas oznámil, že k 8. únoru ukončil odkup vlastních akcií, který začal 13. 8. 2015. Celkem společnost nakoupila 5 % vydaných akcií, což představuje 461 470 ks. Management má mandát rozhodnout o zpětném odkupu do výše 10 %, takže se můžeme dočkat dalšího odkupu ve stejném objemu, jako měl právě skončený potenciálně u příležitosti celoročních výsledků. Titul zakončil páteční seanci na 707 Kč (-1,4 % t/t).

 

KOMERČNÍ BANKA

Komerční banka ve čtvrtek zveřejnila své výsledky za 4Q15. Ty mírně zklamaly trh na čistém zisku s 2,87 (-13 % r/r) vs. oček. 3,18 mld. Kč. Důvodem byl jednorázový odpis z důvodu přehodnocení budov (418 mil. Kč). Navržená dividenda ve výši 310 Kč/akcii odpovídá očekáváním. Komerční banka za týden ztratila 10 % na 4770 Kč. 

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla Komerční banka (-10,0 %; 4770 Kč). Banka zveřejnila výsledky za 4Q15, které zaostaly za očekáváním na čistém zisku. Důvod byla jednorázová položka odpisu budov, které budou na prodej. Návrh dividendy je v souladu s očekáváním 310 Kč/akcii. Investoři KB neodpustili horší než očekávané výsledky a nepomohl ani celkově negativní sentiment na finanční tituly. Naopak bohužel jen neklesajícími akciemi týdne byly TMR, NWR a PLG. Všechny zmíněné tituly se pohybují spíše technicky a každý má proto své specifikum.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští obchodní týden bude v USA zkrácený z důvodu pondělního státního svátku. Jinak nás opětovně čeká relativně chudý týden na významnější události. Investoři se zaměří na středeční zápis z posledního zasedání Fedu a na ropu. Zápis by měl více nastínit vnímání současné situace centrálními bankéři. Ropa opětovně atakuje třináctiletá minima a na trhu jsou znovu spekulace ohledně možného snížení těžby ze strany OPECu. Ropa prudce reaguje na jakékoliv zprávy a ovlivňuje tím celý trh. I nadále očekáváme zvýšenou volatilitu s potenciálním prodejním tlakem, především pokud bude nadále klesat cena ropy. 

V příštím týdnu si v ČR odpočineme od výsledkové sezóny.

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v Číně zaměříme na již pondělní data ze zahraničního obchodu. Exporty (oček. -1,8 po minulých -1,4 %) i Importy (oček. -3,6 po -7,6 %) by měly opětovně poklesnout, ale intenzita poklesu by se měla již snížit. V USA se zaměříme na středeční průmyslovou produkci (oček. +0,4 po -0,4 % m/m) a zápis z posledního zasedání Fedu a páteční spotřebitelskou inflaci (CPI), která by měla být opětovný pokles o 0,1 % m/m. V Německu se zaměříme na úterní zveřejnění indexů ZEW, kde se očekává další oslabení.