Navigace

Týdenní přehled - 7. týden

Ceny ropy byly opětovně hlavním faktorem pro obchodování v uplynulém týdnu. Opakované snahy některých zemí těžících ropu (Rusko a vybrané země OPECu) o zmražení těžby na lednových úrovních přinesly pozitivní impulz pro její cenu. Ta se vyšplhala z úrovní 29 USD/bbl (WTI) až k 32 USD/bbl. Nicméně liknavé vyjádření Iránu v druhé polovině týdne, tedy faktické ponechání stavu takového jaký byl doposud (navyšování těžby v případě Iránu) ropu posunulo zpět pod hladinu 30 USD/bbl (WTI). Zápis z posledního zasedání Fedu nic výrazného nepřinesl a jen utvrdil již řečené. Fed vnímá rizika ze strany nízké inflace, silného dolaru, ropy a vliv vývoje ekonomik v rozvojových zemích (Čína). Celkově pozitivní vliv silnější ropy znamenal posilování na akciových trzích. Ani domácí index PX nebyl výjimkou a přidal 3,0 % t/t na 871 bodů.

Ze začátku týdne domácí tisk spekuloval nad možným prodejem O2 CR do rukou čínských investorů u příležitosti plánované březnové návštěvy čínského prezidenta v ČR. PPF je finančním investorem, a tudíž se daná událost nedá zcela vyloučit. I PPF dle svého vyjádření považuje O2 CR za nestrategickou investici. Titul zakončil týden na 244,3 Kč (+1,8 % t/t).

 

UNIPETROLU

Generální ředitel Unipetrolu uvedl, že rekonstrukce zničené etylénové jednotky probíhá podle plánu a na 100 % by měla fungovat na konci 3Q16. Dále uvedl, že příznivé ceny ropy by měly trvat další měsíce, což by mělo vést k opětovnému zlepšení čísel společnosti. Uvítali jsme potvrzení, že oprava etylénové jednotky probíhá podle plánu. Akcie zakončila páteční obchodování na 165 Kč (+6,8 % t/t).

 

STOCK SPIRITS 

Tisku uvedl, že investor Pavol Krúpa údajně nakupuje na trhu akcie společnosti Stock Spirits. Cílem je získat významný podíl a podílet se na rozhodnutích společnosti. Krúpa chce zároveň nechat vyšetřit některé kroky managementu a správnost účetnictví. Již dříve oznámil nákup akcií také ředitel společnosti Eurocash Luis Amaral. Titul zakončil páteční seanci na 51,9 Kč (+18,5 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla Kofola (-1,1 %; 460 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Spíše technické obchodování se pro uplynulý týden posunulo na spodní okraj rozpětí pozorovaného již v minulých týdnech. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byl Stock Spirits (+18,5 %; 51,9 Kč). V domácím tisku se objevila informace o tom, že investor Pavol Krůpa údajně hodlá navýšit svůj podíl ve společnosti. Údajně se zajímá i o dluh společnosti.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden bude relativně chudý na významnější události. Investoři se zaměří na víkendový výstup ze summitu EU. Ten neřeší uprchlickou otázku, jak bylo mimo jiné plánováno, ale řeší především postoj Anglie, která přijetím svých požadavků podmiňuje své setrvání v unii. Nadále se bude sledovat vývoj na ropě. Vysoká volatilita na zmíněné komoditě nadále vládne dění na finančních trzích a jinak tomu nebude ani v příštím týdnu. 

V nadcházejícím týdnu se na domácí půdě vrátíme k výsledkové sezóně. V pondělí zveřejní svá čísla CME. Zde za 4Q15 očekáváme 55% růst EBITDA na 58,3 mil. USD. Rovněž čistý zisk by měl vzrůst na 6,2 mil. USD po minulé ztrátě 75 mil. USD. Samotná čísla, pokud budou dle odhadů, by neměla být výraznějším tržním impulzem. Investoři se zaměří na otázky refinancování dluhopisů a potenciálního uplatnění warrantů.

NWR zveřejní svá čísla ve středu. Odhadujeme, že provozní zisk EBITDA za 4Q15 poklesne o 17,5 % r/r na 5,5 mil. EUR. Sledovaný ukazatel hotovosti by měl vzrůst díky některým jednorázovým krokům na 90 mil. EUR z předchozích 57 mil. EUR. I přes vizuálně relativně slušná čísla se nadále jedná o společnost na úpatí bankrotu.

V pátek zveřejní svá čísla za 4Q15 Erste Group. Zde odhadujeme 273% r/r růst čistého zisku na 157 mil. EUR díky absenci jednorázových vlivů z konce roku 2014. Investory by mohl zajímat návrh dividendy, kde projektujeme 40-50 euro centů na akcii.  

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v USA zaměříme na úterní index spotřebitelské důvěry (oček. 97,5 po 98,1 bodu), čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. +2,5 po -5,0 % m/m) a páteční druhý odhad HDP za 4Q15 (oček. +0,5 po +0,7 % q/q). V Německu se zaměříme na úterní indexy IFO, které by všechny měly vykázat mírný pokles.