Navigace

Týdenní přehled - 9. týden

Zmírnění vysoké volatility na ropě a solidní makroekonomická data pomohly ke kladnému vyznění celého týdne. Ropa v případě WTI se blíží k 35 dolarové metě čímž, se cena vrátila na úrovně ze začátku roku. Makroekonomická data v USA měla spíše pozitivní charakter s vyvrcholením v páteční měsíční zaměstnanosti. USA vygenerovalo 242 tis. nových pracovních míst za únor, čímž překonalo odhady (195 tis.). Domácí trh nezaostal za pozitivní náladou na světových trzích a index PX přidal 2,8 % na 890 bodů.

LAPASAN

Společnost Lapasan, která vlastní přibližně 98% podíl v Pivovarech Lobkowicz, zveřejnila další nabídku odkupu akcií pro minoritní akcionáře. Stanovená cena 208 Kč za akcii je stejná jako při předchozí nabídce. Akcionáři mohou využít této nabídky do 30. května tohoto roku. Lapasan v oznámení rovněž uvedl, že plánuje vytěsnění minoritních akcionářů a stažení akcií z obchodování na burze. Titul zakončil páteční obchodování na 208 Kč (-2,8 % t/t).

 

OKD  

OKD (100 % vlastněná NWR) zavře na konci roku 2016 důl Paskov. Celkem propustí 1300 pracovníků. Zavření dolu Paskov na konci r. 2016 bylo dlouhodobě avizováno a pro trh to není překvapení. Technická likvidace dolu by měla stát 550 mil. Kč a sociální program pro zaměstnance dalších cca 640 mil. Kč. Otázkou zůstává, jak a jestli se na propouštění horníků bude podílet vláda (sociální program). NWR operuje v prostředí velmi nízkých cen uhlí, ve kterém bude, i v nejbližším období spalovat hotovost. V několika následujících měsících by NWR mělo oznámit událost související s druhou restrukturalizací během dvou let. Titul zakončil týden na 0,15 Kč (+114 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne bylo PLG (-2,8 %; 208 Kč). Společnost Lapasan, 98% vlastník v Pivovarech Lobkowicz, uveřejnil další nabídku k odkupu za 208 Kč/akcii. Cena na trhu se tak přiblížila této nabídce. Tím zkorigovala předchozí technický růst nad tuto hodnotu. Lapasan rovněž uvedl, že hodlá PLG vykoupit a stáhnout z trhu. Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla NWR (+114 %; 0,15 Kč). Společnost uvedla, že zavře důl Paskov do konce roku 2016 a provede k tomu adekvátní personální změny. Dané kroky jsou bohužel nutností ve stávající situaci společnosti, která se pohybuje na pomezí bankrotu. Technicky pak zavírání krátkých pozic znamená relativně vysoký růst při velmi nízké likviditě.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden budou investoři sledovat především zasedání ECB (čtvrtek). Široce se očekává další monetární uvolnění. Nicméně se domníváme, že ECB musí trhu představit zvýšení programu QE, aby naplnila odhady. V případě představení „jen“ prohloubení záporných sazeb odhadujeme, že by trh reagoval negativně. Kromě ECB budou investoři sledovat výroční zasedání čínského parlamentu, které by mělo mimo jiné představit nový pětiletý plán. Celkově jsme na příští týden mírně pozitivní s tím, že zasedání ECB může prudce otočit očekávaný vývoj.

Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. Ve čtvrtek zveřejní výsledky Fortuna a Stock Spirits. V případě Fortuny očekáváme provozní zisk EBITDA za 4Q15 ve výši 8,4 mil. EUR (+31 % r/r), což by mělo odpovídat nedávno upravenému výhledu. Maximální pozornost se bude věnovat dividendové politice, která by dle našeho názoru měla být obnovena. Náš odhad pro hrubou dividendu je 0,1-0,2 EUR/akcii.

 Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v Číně zaměříme na úterní údaje o zahraničním obchodě. Očekává se další pokles exportu (-15,0 % po -11,2 % r/r) i importu (-10,2 po -18,8 % r/r). Přes týden se budou rovněž sledovat možné výstupy z čínského výročního zasedání tamního parlamentu, které mohou přinést například plány pro další pětileté období. V USA se zaměříme na pravidelná týdenní data z trhu práce a jinak významnější data zveřejněna nebudou. V Evropě budeme sledovat čtvrteční zasedání ECB.