Navigace

Týdenní přehled - 10. týden

Dle očekávání se v uplynulém týdnu vše upínalo k rozhodování ECB. Evropská centrální banka dále snížila úrokové sazby a současně navýšila svůj program vykupování aktiv o 20 mld. EUR měsíčně (na 80 mld. EUR/měs.). Tyto kroky naplnily očekávání trhu. Prvotní reakce byla posílení rizikových aktiv a oslabení eura. Posléze na tiskové konferenci Draghi uvedl, že za současné situace není potřeba dalšího snižování sazeb, což si trh vyhodnotil jako konec snižování sazeb a euro prudce otočilo a začalo posilovat a riziková aktiva klesat. Velmi volatilní čtvrtek se v pátek uklidnil po bližším a pečlivějším rozboru Draghiho slov. I přes zvýšenou volatilitu měl krok ECB na akciové trhy kladné vyznění. K tomu se přidal i domácí trh a index PX posílil o 2,0 % t/t na 908 bodů.

 

Z domácích zpráv jsme sledovali především pokračování výsledkové sezóny. Ve čtvrtek zveřejnila svá čísla Fortuna. Samotná čísla za 4Q15 byla lepší než očekávání a překonala i odhad vlastního managementu. Nicméně nejvíce se čekalo na informace k dividendové politice. Fortuna oznámila, že vyplácet dividendu pro příští dva roky nebude a o dividendové politice se rozhodne až v roce 2017. Tato informace investory nepotěšila. Titul zakončil týden na 86,6 Kč (-13 % t/t).

 

STOCK SPIRITS

Rovněž ve čtvrtek zveřejnil svá čísla Stock Spirits. Ten za minulý rok ohlásil pokles tržeb o 10 % r/r na 262,6 mil. EUR. Provozní zisk propadl o 22 % na 41,7 mil. EUR a čistý zisk o 46 % na 19,4 mil. EUR. Na úrovni očištěné EBITDA byl výsledek na horním okraji rozpětí výhledu managementu 50 – 54 mil. EUR, což již společnost indikovala na konci ledna. Management dále navrhuje vyplatit finální dividendu 0,0455 EUR na akcii, dividenda za celý rok tak dosáhla 0,058 EUR (3% hrubý dividendový výnos). Jako výsledek strategické revize polského trhu Stock oznámil jen velmi obecné závěry bez konkrétních kroků. Titul zakončil páteční seanci na 51,2 Kč (-8,7 % t/t).

 

NWR 

NWR oznámilo, že akcionář CERCL Mining Holdings B.V. a spřízněné subjekty dokončili převod svých akcií do rukou NWR za nulovou cenu. Akcie převodem na společnost ztrácejí hlasovací práva. Akcie zakončila páteční obchodování na 0,1 Kč (-33,3 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Vedle technicky ovlivněného NWR byla nejvíce klesající akcií uplynulého týdne Fortuna (-13 %; 86,6 Kč). Společnost sice zveřejnila lepší než očekávané výsledky za 4Q15, ale současně zveřejnila horší než očekávaný výhled. Hlavní negativní informací pro investory bylo nevyplacení dividend pro následující dva roky. Současně se o dividendové politice bude dále rozhodovat až v roce 2017. Přitom obnovení dividendové politiky bylo stěžejní informací pro investory do akcií společnosti.

Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla Erste Group (+6,2 %; 688 Kč). Titul se obešel bez specifické informace, ale celému evropskému finančnímu sektoru pomohlo k růstu rozhodnutí ECB o dalším monetárním stimulu.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Po ECB budou příští týden investoři sledovat především zasedání Fedu (středa). U Fedu se neočekává přímo akce, ale důležitou informací bude nový ekonomický výhled a komentář Yellenové k budoucnosti monetární politiky. Trh čeká neutrální vyznění a zopakování dřívější rétoriky. Celkově by se tedy mělo jednat o mírně pozitivní vývoj s podporou měnového uvolnění od ECB z uplynulého týdne.

Na domácím trhu bude pokračovat výsledková sezóna. V úterý zveřejní svá čísla ČEZ. Očekáváme splnění celoročních cílů a tedy neutrální vyznění. EBITDA by měla poklesnout o 8,3 % r/r na 16,4 mld. Kč za 4Q15. Dividenda by neměla být zmíněna. Naše očekávání je i tak stále 40 Kč/akcii (10,4% hrubý div. výnos).

Kofola zveřejní svá celoroční čísla ve středu po zavření trhu. Očekáváme 6% růst na čistém zisku na 353 mil. Kč za rok 2015 (vůči pro-forma hodnotám). V návaznosti na čistý zisk a 30% výplatní poměr bychom pak očekávali návrh hrubé dividendy ve výši 4,75 Kč/akcii (oček. 1% hrubý div. výnos). Neočekáváme výraznější tržní reakci.

V pátek pak představí svá data Pegas Nonwovens. Očekáváme, že společnost dosáhne provozního zisku EBITDA ve výši 14,1 mil. EUR (+7,6 % r/r) a čistého zisku 7,4 mil. EUR (-2,5 % r/r). Současně očekáváme návrh hrubé dividendy ve výši 1,2 EUR (4,5% hrubý div. výnos). Při splnění našich projekcí neočekáváme výraznější tržní pohyb.

K pátečnímu obchodnímu závěru dojde k přehodnocení indexů CECE. Z toho by mohl těžit Unipetrol, který bude nově do těchto indexů zařazen. Dále by mělo dojít k navýšení celé ČR a nejvíce by měly těžit CEZ a Erste Group.

Z makroekonomického výhledu pro příští týden se v Číně již o víkendu zaměříme na sobotní údaje o průmyslové produkci (oček. +5,6 po +6,1 % r/r). V USA se zaměříme na úterní maloobchodní tržby (oček. -0,1 po +0,2 % m/m), středeční průmyslovou produkci (oček. -0,2 po +0,9 m/m) a páteční index spotřebitelského sentimentu Michigan (oček. 92,2 po 91,7 bodech).