Navigace

Týdenní přehled - 11. týden

Klidné obchodování změnilo středeční zasedání Fedu. Americká centrální banka podle očekávání sazby ponechala beze změny, ale navíc naznačila, že ve zbytku roku sazby rychle zvyšovat nebude. Výsledkem bylo oslabení dolaru a naopak posílení amerických akcií, komodit a ropa se vrátila nad hranici 40 dolarů. Naopak silnější euro (=slabší dolar) nebylo dobrou zprávou pro evropské akcie, které pak ve čtvrtek razantně propadly. V pátek globálním trhům pomohly dobré zprávy z Číny, především posílení čínského juanu.

Akciové indexy v západní Evropě přidaly za celý týden v průměru kolem 1 % t/t. V USA akciové trhy rostly přes 2 % t/t, index S&P500 se dostal přes hranici 2050 bodů, což jsou nejvyšší úrovně od začátku roku a pouhých 70 bodů od historických maxim z loňského léta. Domácí index PX zakončil týden na 915 bodech, což znamenalo růst o 0,8 % t/t.

 

ČEZ 

V Praze byl týden poměrně bohatý na významné korporátní zprávy. V úterý zveřejnil svá čísla za minulý rok ČEZ. Samotná čísla za 4Q překonala očekávání na všech úrovních. EBITDA byla 16,8 mld. Kč (oček. 15,9 mld. Kč) a č. zisk 9,2 mld. Kč a (oček. 8,5 mld. Kč). Očištěný čistý zisk za celý rok 2015 byl 27,7 mld. Kč, což při stávajícím výplatním poměru 60-80 % naznačuje dividendu v rozmezí 31-41 Kč na akcii. Co však zklamalo, byl výhled pro tento rok, kde společnost očekává EBITDA 60 mld. Kč a zisk 18 mld. Kč, přičemž trh očekával 63, respektive 22 mld. Kč. Akcie se i přes zmíněný výhled nakonec vydaly vzhůru a za celý týden skončil ČEZ s bilancí +8,4 % na 418 Kč.

 

PEGAS

Ve čtvrtek oznámil výsledky také Pegas. Čísla překonala odhady trhu na všech úrovních a management navrhuje hrubou dividendu ve výši 1,25 EUR na akcii (hrubý výnos 4,7 %). EBITDA za celý rok 2015 dosáhla 44,3 mil. EUR (-6,1 % r/r) a splnila cíl společnosti na 44 mil. EUR. Tento rok očekává vedení Pegasu EBITDA v rozmezí 43-49 mil. EUR. Cíl pro rok 2016 je v souladu s tržním odhadem 45,9 mil. EUR i naším očekáváním 44 mil. EUR. Investoři přešli výsledky bez výraznější reakce (+0,8 % t/t na 751 Kč).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce rostoucím titulem bylo NWR (+60 % na 0,16 Kč), u něhož vzhledem k nízké ceně akcií představuje každý pohyb velkou relativní změnu. Jedinou významnou zprávou bylo snížení ratingu společnosti od agentury S&P na CCC- (předchozí CCC) s negativním výhledem.

Naopak největší propad zaznamenala pojišťovna VIG (-17,7 % na 508 Kč) po zveřejnění varování před výsledky za minulý rok. Zisk před zdaněním by měl být okolo 172 mil. EUR, což znamená mírnou ztrátu ve 4Q. Důvodem jsou další odpisy hodnoty nehmotného majetku pramenící z vývoje v Rumunsku a Polsku. V tomto roce by se zisk před zdaněním měl minimálně zdvojnásobit a mohl by být až 400 mil. EUR. Management ze zisku minulého roku navrhne dividendu ve výši 0,6 EUR na akcii (2,6% hrubý dividendový výnos). Všechny zveřejněné informace jsou pro trh výrazným zklamáním.

Předběžné tržby za rok 2015 zveřejnilo také PLG. Celkové výnosy meziročně poklesly o 1,2 % na 1 188 mil. Kč. Důvodem poklesu je především propad exportu (-19,8 %), kde se kromě nižších dodávek do Ruska (-50 %) projevilo ukončení některých nízkomaržových prodejů do Polska a problémy se změnou distributora na Slovensku. Tržby z prodeje piva v ČR meziročně vzrostly o 4,6 %. Vzhledem k probíhající povinné nabídce odkupu pro minoritní akcionáře za cenu 208 Kč na akcii, která je platná do 30. května, nemají nyní jakékoliv zprávy žádný dopad na cenu akcií.

A aby výsledků nebylo málo, tak svá čísla reportovala také Kofola. Tržby (+2 % na 7,2 mld. Kč) byly bez překvapení, nicméně EBITDA (+6 % na 1,1 mld. Kč) i čistý zisk (374 mil. Kč.) zaostaly za odhady. 

Obchodování v Praze bylo v uplynulém týdnu ovlivněno také rebalancováním středoevropských CECE Indexů. Z hlediska ČR byly důležité dvě změny. Nově jsou zařazeny akcie Unipetrolu, které budou mít relativně malou váhu (0,4 %) a dále dochází k výraznému zvýšení váhy Erste Group (na 12,4 % ze 4,4 %). V souhrnu tyto dvě změny povedou k výraznému zvýšení celkové váhy České republiky v indexu na 26,5 % z 19,4 %.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden bude chudší na události, jelikož nebudou zasedat významné centrální banky a ani nečekáme jiné zásadní události. Americké akciové trhy za posledních pět týdnů odmazaly ztráty ze začátku roku, k čemuž dopomohlo i velmi holubičí vyjádření Fedu uprostřed tohoto týdne. Trhům také pomohl znatelný růst ceny ropy, která se dostala nad 40 USD/barel. Domníváme se, že trhy by mohly mírně korigovat růstový trend z posledních týdnů, a máme tak na příští týden spíše neutrální výhled. Nadcházející obchodní týden bude také kratší o Velký pátek, kdy budou zavřeny všechny burzy v Evropě i v USA. Na Velikonoční pondělí dalšího týdne pak bude dále zavřena Evropa, nicméně v USA už se obchodovat bude.

Z makroekonomických dat začne týden v pondělí prodeji stávajících domů v USA (oček. -2,7 % m/m po +0,4 % za leden), které budou následovány ve středu prodeji nových domů (oček. +3,2 % m/m po -9,2 %). Důležitějším číslem týdne však budou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA za únor (čtvrtek), kde se čeká pokles o 2,8 % m/m kvůli pokračující slabé poptávce podniků po nových zařízeních. Tradiční čtvrteční počáteční žádosti o podporu v nezaměstnanosti se čekají na 268 tis. (posl. 265 tis.). V Německu bude v úterý zveřejněn index podnikatelské nálady IFO (oček. 106 b. po 105,7) i index ZEW sentimentu finančních trhů (oček. 53 b. po 52,3).