Navigace

Týdenní přehled - 12. týden

Zkrácený obchodní týden kvůli Velkému pátku byl dle očekávání bez výraznějších informací. Trhy reagovaly na pohyb na cenách ropy a na komentáře některých členů amerického Fedu (Bullard). Ropa pokračovala ve spanilé jízdě do pondělí podpořena zprávami o potenciální dohodě s Irákem nad zmražením těžby, ke které by mělo dojít na plánované schůzce mezi Ruskem, OPECem a dalšími zeměmi (17.4.). Avšak kvůli vysokým týdenním zásobám a nepřipojením se Libye k plánům na zmražení těžby ropa do konce týdne začala ztrácet nabrané zisky. Domácí trh se nepřipojil k neutrálnímu vývoji amerických protějšků, když se relativně negativně projevila rebalance indexu CECE v předminulém týdnu. Domácí index PX zakončil týden na 889 bodech a oslabil o 2,8 % t/t.

Z domácích zpráv jsme sledovali O2 CR, která zveřejnila pozvánku na rádnou valnou hromadu na 29.4. Valná hromada bude mimo jiné rozhodovat o výplatě hrubé dividendy 16 Kč/akcii (6,4% hrubý dividendový výnos). Očekáváme její schválení. Rozhodným dnem pro nárok na dividendu bude 19.4., což znamená, že posledním dnem obchodování s nárokem na dividendu bude 15.4. Titul zakončil týden na 250,9 Kč (-1,2 % t/t).

Během týdne tisk spekuloval o akvizičním apetitu čínských firem. Další informace by mohly být údajně zveřejněny během velikonoční návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v Praze. Podle denního tisku mají čínské společnosti zájem i o vstup do Unipetrolu. Titul zakončil páteční seanci na 178 Kč (+2,3 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byla Erste Group (-6,6 % na 650,8 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Ale právě Erste Group profitovala z rebalancování indexů CECE, kde získala velkou váhu a tím zvýšila zájem investorů k předminulému pátku (datum rebalancingu). Nicméně tento zájem je spíše jednorázový a relativně se odrazil na výkonosti z proběhnuvšího týdne. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (+2,3 %; 178 Kč). Unipetrol v průběhu týdne získal povolení od ÚOHS na nákup 68 čerpacích stanic od OMV. Současně se v tisku objevily spekulace, že by společnost mohla být v zájmu čínských investorů. Tyto spekulace vznikají na popud návštěvy čínského prezidenta v ČR.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští obchodní týden bude opětovně pro většinu trhů zkrácený z důvodu pondělního státního svátku. Nicméně USA bude například otevřeno. Ani pro příští týden neočekáváme výraznější kurzotvorné informace, kromě makroekonomických dat. Ta vyvrcholí především páteční měsíční zaměstnaností v USA. Trh bude dle našeho názoru nadále sledovat vývoj na ropě. Celkově očekáváme spíše klidnější obchodování s neutrálním vyzněním.

Na domácím trhu končí výsledková sezóna. V úterý zveřejní své výsledky Philip Morris ČR. Projektujeme solidní čísla s odhadovaným čistým nekonsolidovaným ziskem 2,6 mld. Kč (+15,4 % r/r). Což by se mělo transferovat do hrubé dividendy 952 Kč/akcii (7,3% hrubý div. výnos). Pokud se naše projekce naplní, tak neočekáváme výraznější reakci trhu, protože odhadujeme, že trh již solidní výsledky zaceňuje.

V průběhu týdne bude v ČR státní návštěva z Číny. U této příležitosti se spekuluje nad možnými akvizičními cíli. Tuto událost budeme sledovat s potenciálním přelivem i do veřejně obchodovaných společností.

Z makroekonomického výhledu pro příští týden se v USA se zaměříme na úterní spotřebitelskou důvěru (oček. 94 po 92,2 bodech) a páteční měsíční data z trhu práce (oček. +202 po 242 tis. nových pracovních místech m/m). V pátek bude ještě zveřejněno ISM průmyslu (oček. 50,4 po 49,5 bodu).