Navigace

Týdenní přehled - 13. týden

Poslední týden v březnu byl opětovně pro většinu trhů zkrácený z důvodu pondělního státního svátku. Nicméně americké trhy byly i v pondělí otevřeny. Týden se obešel bez významnějších tržních informací, a tak se investoři upínali k pátečním americkým makrodatům (měsíční zaměstnanost). Ta dopadla mírně pozitivně na všech úrovních, tedy jak v počtu nových pracovních pozic, tak v participaci i růstu mezd. Na trh měl pravděpodobně i vliv konec čtvrtletí, kdy dochází k realokaci pozic v rámci portfolií. Domácí index PX zakončil týden na 893 bodech a posílil o 0,5 % t/t.

Z domácích zpráv jsme sledovali úterní zveřejnění výsledků Philip Morris ČR. Celkově jsme hodnotili výsledky neutrálně vzhledem k trendům, nicméně výše dividendy byla pro nás mírným zklamáním. Čistý nekonsolidovaný zisk s 2,5 mld. Kč mírně zaostal za naším očekáváním 2,6 mld. Kč. To odpovídalo i návrhu hrubé dividendy 920 Kč vs. naše projekce 952 Kč/akcii. I tak se však jedná stále o solidní dividendu (hrubý div. výnos 7,1 %) a společnost má nadále k dobru prostředky ze zrušeného rezervního fondu (85 Kč/akcii), které může využít pro budoucí výplatu dividendy. Titul zakončil týden na 13030 Kč (-1,3 % t/t).

 

ČEZ

ČEZ dostal povolení k provozu 1. bloku jaderné elektrárny Dukovany, které končilo 31. Března 2016. Nové povolení na dobu neurčitou vydal Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB). ČEZ zakončil páteční seanci na 414,7 Kč (+1,6 % t/t).

 

ČNB 

Čtvrteční zasedání bankovní rady České národní banky bylo bez překvapení. Úrokové sazby zůstaly na faktické nule (0,05%), současně ČNB potvrdila, že bude držet koruna na úrovni 27 CZK/EUR do roku 2017. Vzhledem k tomu, že se nenaplňuje její inflační výhled, tak bankovní rada opět odsunula případný konec kurzového režimu, tentokrát až do poloviny 2017. ČNB opět zopakovala, že bankovní rada „diskutovala případné využití záporných úrokových sazeb“. K žádnému jasnému závěru ale nedošla, o záporných sazbách se vůbec nehlasovalo, tak celé téma stále zůstává spíše v rovině slovních intervencí.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl Stock Spirits (-5,6 % na 51,6 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Pokles přisuzujeme technické korekci předešlého růstu. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl ČEZ (+1,6 %; 414,7 Kč). Společnost získala povolení k provozu 1. Bloku jaderné elektrárny Dukovany, čímž se odstranilo jedno z potenciálních rizik. I když pravděpodobnost zastavení Dukovan jsme považovali za velice nízkou. Titul rovněž profitoval ze stabilizace vývoje na trhu s elektřinou.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

V příštím týdnu se investoři zaměří na středeční zápis z posledního zasedání amerického Fedu. Zápis by neměl přinést nové informace, které by měly výraznější charakter než nedávné vystoupení šéfky Fedu Yellenové v New Yorku, které vyznělo výrazně holubičím tónem. Výraznější informace by v příštím týdnu zaznít neměly a tak se budou investoři upínat k nadcházející výsledkové sezóně za 1Q16 (od 11.4.). Celkově očekáváme snížené objemy s nevýrazným trendem.

Ve čtvrtek zveřejní podrobné výsledky za minulý rok VIG. Vzhledem k tomu, že společnost v polovině března již zveřejnila předběžná čísla (čistý zisk 172 mil. EUR, předepsané pojistné 9 mld. EUR) i návrh dividendy (0,6 EUR), tak by zveřejnění kompletních výsledků nemělo mít výraznější význam. Investoři se zaměří spíše na jakékoliv informace týkající se budoucího hospodaření a dividendové politiky.

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v USA zaměříme na pondělní podnikové objednávky (oček. -1,7 po +1,6 % m/m) a objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -2,8 po -2,8 % m/m), úterní ISM služeb (oček. 54,1 po 53,4 bodech) a středeční zveřejnění zápisu z posledního zasedání FOMC. V Německu se zaměříme na úterní podnikové objednávky (oček. +0,3 po -0,1 % m/m) a středeční průmyslovou produkci (oček. -1,8 po +3,3 % m/m).