Navigace

Týdenní přehled - 14. týden

Dle očekávání středeční zápis z posledního zasedání amerického FOMC nepřinesl výraznější překvapení a jeho vyznění je potvrzením dřívějších spíše holubičích nálad. Ropa se sice na začátku týdne podívala k úrovni 35,5 USD/bbl (WTI) po zprávách, že Saudská Arábie se nepřidá k zmražení produkce, pokud tak neudělají všichni oslovení producenti, ale ke konci týdne se obnovila poptávka a cena WTI se vrátila bezpečně zpět nad 38,5 USD/bbl. Jedním z důvodů obnovení zájmu během týdne v případě ropy byla informace o překvapivém poklesu zásob v USA. Celkově však akciové indexy končí týden v záporných hodnotách. Důvodem může být nepříznivý výhled na nadcházející výsledkovou sezónu. Domácí index PX zakončil týden na 899 bodech a posílil o 0,7 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali zveřejnění podrobných výsledků VIG. Samotná čísla odpovídala předběžným datům zveřejněným již v půlce března. Předepsané pojistné kleslo o 1,4 % r/r na 9 mld. EUR a zisk před zdaněním, výrazně ovlivněn odpisem nehmotných aktiv, dosáhl 172 mil. EUR. Také návrh dividendy (0,6 EUR) a výhled pro tento rok, který počítá minimálně se zdvojnásobením zisku před zdaněním oproti minulému roku, odpovídají již dříve zveřejněným informacím. Výsledky nepřinesly žádnou výraznější novou informaci, nicméně alespoň trochu zmírnily obavy z dalších nepříjemných překvapení. Reakce investorů tak byla pozitivní a VIG zakončilo páteční obchodní den na 542,7 Kč (+7,5 % t/t).    

 

ČEZ  

V týdnu agentura Moody's Investors Service snížila rating ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z A3. Výhled je stabilní. Důvodem snížení hodnocení je nízká cena elektřiny a její výhled. Z toho vyplývá očekávání agentury, že se v následujících dvou letech zhorší poměr zadlužení. Jen připomínáme, že nový rating je stále pohodlně v investičním pásmu. Titul zakončil týden na 401,9 Kč (-3,1 % t/t).

 

OKD  

Ministr financí Babiš a ministr průmyslu Mládek seznamovali vládu s možnými řešeními situace ohledně OKD (vlastněná NWR). Jedním z nich je odkup dluhů a akcií NWR, nebo společná firma. Přitom akcie nemají podle Babiše žádnou hodnotu a dluhy minimální. Očekáváme, že se bude dál jednat mezi všemi zúčastněnými stranami. Zdá se, že jednání začínají být intenzivnější. Pravděpodobně to odráží rychle se zhoršující situaci. NWR zakončilo páteční seanci na 0,16 Kč (+6,7 % t/t).

 

PAULININO 

Podle denního tisku požaduje společnost Paulinino Ltd po Unipetrolu, výplatu hrubé dividendy ve výši 12 Kč na akcii (hrubý výnos 6,8 %). Podle zástupce společnosti by ani dvojnásobná dividenda neohrozila stabilitu Unipetrolu. O dividendě rozhodnou akcionáři na valné hromadě (VH). A nejpozději měsíc předem musí vedení v pozvánce na VH zveřejnit návrh na výplatu dividendy. Datum konání letošní VH není stanoveno (loni 2. června). Titul zakončil obchodní týden na 183 Kč (+3,1 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií uplynulého týdne byl opětovně Stock Spirits (-5,0 % na 49 Kč). Na titulu se objevila informace, kde minoritní akcionář (9,7% podíl) společnost WGPI (Luis Amaral) požaduje odchod současného generálního ředitele a přehodnocení akviziční strategie. Vzhledem k výrazným problémům, se kterými se společnost na polském trhu není schopna již delší dobu vypořádat, by mohl být tlak ze strany minoritního, ale významného akcionáře pozitivní. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Pegas (+8,6 %; 809 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Zvýšený zájem investorů mohla například přilákat stabilita dividendové politiky a samotného obchodního modelu společnosti.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

V příštím týdnu se investoři zaměří na začátek výsledkové sezóny v USA. Hned v pondělí po trhu zveřejní svá čísla tradiční Alcoa (těžař hliníku). Od středy pak začnou zveřejňovat výsledky bankovní domy jako JP Morgan (středa), Bank of America a Wells Fargo (čtvrtek) a Citigroup (pátek). Investoři jsou nervózní před výsledkovou sezónou, protože očekávání se stále snižují. Aktuálně se čeká již čtvrtý pokles zisku na akcii v řadě. První kvartál roku by měl vykázat 9% pokles čistého zisku meziročně. Pro příští týden očekáváme přetrvávající zdrženlivost a následnou reakci na zveřejněné výsledky. 

Příští týden bude pro domácí trh týdnem rozhodných dnů pro dividendy. Komerční banka se bude ve středu (13.4.) naposledy obchodovat s hrubou dividendou 310 Kč/akcii (6% hrubý div. výnos). O2 ČR se bude naposledy obchodovat s hrubou dividendou 16 Kč/akcii (6,4% hrubý div. výnos) v pátek (15.4.).

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v Číně zaměříme na středeční obchodní bilanci. Exporty by měly růst o 10 % r/r po -25,4 % r/r v únoru a importy by měly zpomalit pokles na -10,1 po -13,8 % r/r. V pátek by pak průmyslová produkce měla lehce vzrůst na +5,5 po +5,4 % r/r a konečně HDP za 1Q16 by mělo vykázal meziroční růst o 6,7 % po minulém +6,9 % r/r. V USA se zaměříme na středeční maloobchodní tržby (+0,1 po -0,1 % m/m) a páteční průmyslovou produkci (oček. -0,1 po -0,5 % r/r).