Navigace

Týdenní přehled - 15. týden

Ropa (WTI) se usadila ze začátku týdne nad 40 dolarovou hladinou a držela se zde po celý zbytek týdne. Investoři vyčkávají na nedělní jednání Ruska, OPECu a dalších producentů ropy o zmražení produkce. Irán se k jednáním velmi pravděpodobně dle svého vyjádření nepřipojí. Nicméně úroveň ceny ropy nad 40 USD/bbl byla pro trh příznivým signálem. Začátek výsledkové sezóny nebyl nijak špatný v případě velkých bankovních domů. Sice došlo k výraznějším poklesům v určitých segmentech (především investiční bankovnictví), ale stále bylo očekávání negativnější. Celkově tak panovala na trzích relativně pozitivní nálada a většina akciových indexů si připsala kladný výsledek za uplynulý týden. Domácí index PX zakončil týden na 907 bodech, což představovalo růst o 0,8 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali především zveřejnění zajímavých informací k novým IPO na BCPP. V pondělí oznámila záměr vstoupit na pražský parket GE Money Bank. Prodej je součástí strategického plánu mateřské společnosti (General Electric Company), v rámci kterého prodává celou svou finanční divizi. Mateřská společnost si v první fázi ponechá ve společnosti významný podíl, který má v plánu postupně snižovat. Podrobnější informace k nabídce budou zveřejněny v prospektu, který bude vydán po schválení ze strany regulátora. Uvedení na burzu bylo zmiňováno již delší dobu jako jedna z možností prodeje, nicméně jsme jako pravděpodobnější variantu očekávali přímý prodej.

 

EPH 

V úterý oznámilo EPH, že plánuje primární úpis akcií (IPO) společnosti EP Infrastructure v Praze a Londýně. EPH si plánuje zachovat majoritu v EP Infrastructure. IPO by mělo být dokončeno ve 2Q16.

 

STOCK SPIRITS

Stock Spirits ve čtvrtek zveřejnil některá předběžná čísla za první čtvrtletí tohoto roku. Celkové tržby vzrostly o 29 % r/r na 55,3 mil. EUR, provozní zisk pak dosáhl 6,3 mil. EUR (v 1Q15 ztráta 4,2 mil. EUR). Pozitivní je obnovení růstu v Polsku, kde by i EBITDA měla být v 1Q kladná. Zveřejněná čísla jsou výrazně pozitivní. Nicméně brzké zveřejnění předběžných čísel (v minulém roce až v polovině května) a razantní obrat doposud nepříznivých trendů zřejmě souvisí s požadavkem významného akcionáře na výměnu managementu a do zveřejnění podrobnějších auditovaných čísel bychom byli opatrní s tím, jestli se jedná o krátkodobý výkyv či skutečně o obrat ve vývoji hospodaření. Titul zakončil páteční seanci na 53,1 Kč (8,4 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Kromě Komerční banky (-5,9 % na 4890 Kč), která se obchodovala bez nároku na hrubou dividendu 310 Kč, byl nejvíce klesající akcií uplynulého týdne Philip Morris ČR (-3,3 % na 13058 Kč). Na titulu se neobjevila žádná kurzotvorná informace. Investoři vybírají zisky z nedávného růstu titulu, který se bude ještě do poloviny příštího týdne obchodovat s nárokem na dividendu (920 Kč či 7% hrubý div. výnos). Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Stock Spirits (+8,4 %; 53,1 Kč). Společnost překvapivě zveřejnila předběžné výsledky, které byly výrazně pozitivní včetně otočení trendu v Polsku v 1Q16. Investoři přijali zveřejněná data kladně. Navíc trh kladně oceňuje aktivitu některých významných minoritních akcionářů, kteří jsou nespokojeni s dosavadním řízením společnosti.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

V příštím týdnu se investoři zaměří na výsledkovou sezónu, na čtvrteční zasedání ECB a ještě víkendové jednání o ropě v Dauhá. Pokud to vezmeme odzadu, tak konec ještě tohoto víkendu bude důležitý pro ropu. Jednání v Dauhá, kde za jednací stůl zasedne Rusko, OPEC a další producenti ropy by mělo přinést pozitivní informaci o zmrazení produkce přinejmenším na stávající úrovni. Je velmi pravděpodobné, že účastnit se nebude Irán, který již dříve zmrazení produkce po zrušení embarga odmítl. Celkově se domníváme, že zmrazení produkce je trhem očekáváno a nemělo by přinést nic zlomově nového. Naopak rizika, že by k dohodě dojít nemuselo, jsou stále přítomna.

ECB by měla přijít s podrobnějším popisem minule zveřejněného měnového uvolnění. Investory zajímá především soupis aktiv, které budou zařazeny do TLTRO programu. Současně se však jiný impulz od ECB neočekává.

Výsledková sezóna bude pokračovat například pondělní Morgan Stanley, Netflix, PepsiCo, úterní Goldman Sachs, Intel, Yahoo, středeční Mattel, SAP, Qualcomm, čtvrteční Under Armour, Microsoft, Visa a pátečí Daimler, GE či American Airlines.

Celkově jsme na příští týden mírně nepříznivě naladěni vzhledem k předpokládanému naplnění jednání v Dauhá, které by mohlo přinést krátkodobé vystřízlivění na cenách ropy a kvůli očekávání na výsledkovou sezónu, která jsou velmi nízká.

Domácí trh bude pokračovat v dividendové nadílce. Ve středu (20.4.) se bude naposledy obchodovat s nárokem na hrubou dividendu Philip Morris ČR, která je navržena na 920 Kč (7% hrubý div. výnos).

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v USA zaměříme na pravidelná data z trhu nemovitosti (zahájené stavby a stavební povolení v úterý a prodeje stávajících domů ve středu) a pravidelná týdenní data z trhu práce (čtvrtek). V Německu se pak bude sledovat úterní index ZEW, kde se očekává stagnace u současné situace a zlepšení v očekávání. V rámci Evropy pak již zmiňované čtvrteční zasedání ECB.