Navigace

Evropa po zasedání centrální banky vystřízlivěla, Fed nechápu

Pokud by si člověk říkal, že přeci jen nějaká logika na akciových trzích existuje, po posledních dnech bych zkonstatoval, že tomu zase spíše není… Po velmi silné ECB před 14 dny trhy v Evropě dost vychladly, povybíraly se zisky, ale celkově nálada nějak extra pozitivní není, resp. nevypadá to.

Především bankovní sektor je opět pod prodejním tlakem, cenové úrovně BNP Paribas či italské UniCredit jsou pod úrovněmi tiskové konference ECB dne 10. března. Možná částečně trh opět koreluje s vývojem cen ropy, kde po dosažení úrovně 40 dolarů na WTI se opět mluví o tom, že další prostor pro růst není a výhledy jsou opět směřovány spíše dolů k cenám 30 USD i méně.

Poměrně silným překvapením pro mě bylo, že projev šéfky FEDu byl tak opatrný ve směru dalšího zvyšování sazeb. Po pravdě se dostáváme do situace, kdy by FED měl řešit, kdy, když ne teď, zvednutí sazeb. Velmi opatrný projev tak poslal americké akcie z minusu do plusu, naopak do kytek se logicky vydal americký dolar. Akciové trhy ve Spojených státech se přehouply do plusu od začátku letošního roku a ostře tak kontrastují se situací v Evropě, která nadále letos odepisuje okolo –7 %, a to při běžícím QE.

Vraťme se ale do Evropy. Euforie z tiskové konference vyprchala, euro nijak zásadně neoslabuje, po nedávném zasedání FEDu se mu ani moc chtít oslabovat asi nebude, a tak jsme na takovém rozcestí… Na jedné straně poměrně silné QE, které tlačí výnosy jistějších investic k nule, nebo i ještě níže, na druhé straně rizikovější instrumenty také nerostou. Navíc máme po výsledkové sezoně, a tak se paradoxně zdá, že trend a náladu opět udávají americké trhy, přetočení do plusu po projevu šéfky FEDu znamená i plusové otevření evropských akcií, nějak tam tu přímou souvislost nevidím, ale budiž.

 

Jednotlivé tituly krok za krokem

Nadále se mi zdá, že některé evropské firmy jsou poměrně levné, mnou neustále omílaný Daimler je právě tím příkladem, solidní dividenda, jedna z nejsilnějších marží v sektoru, prodeje a tím tržby rostou, ale kurz se plácá na 65–67 eurech. Držím tuto akcii dál, přijde mi ocenění trhem nižší, než je reálná hodnota company, ale možná jen nedoceňuji celkovou obavu některých investorů z tohoto sektoru kvůli aféře Volkswagenu. Přijde mi, že tam operují prodejci, kteří se toho chtějí zbavit i na této ceně.

Z bankovního sektoru jsem si ponechal zmíněnou BNP, Raiffeisenku, Komerčku na dividendu a něco jsem přikoupil po poklesu Erste, spíše ale tradingově. Dále držím Allianz, která mě přes nízké sazby a neustále opakované špatné prostředí pro pojišťovny přijde levná, cenovým propadákem je pak VIG po další úpravě výhledu směrem dolů, no nějak se toho trochu bojím, když vidím, kam až to spadlo. Na druhou stranu je to možná příležitost koupit si titul, který právě teď nikdo nechce a všichni na něj plivou. Takže VIG sleduji, možná zkusím nastoupit, když najdu odvahu.

Relativně těžko se vybírají tituly na evropském trhu proti bezbřehému výběru v USA, nicméně po prudkém poklesu Hugo Boss jsem si začal budovat na cca 55 eurech menší pozici i zde. Farmaceutický sektor jsem posílil o Shire, kde trochu sázím i na to, že k Brexitu nedojde.

Zatím největší spokojenost přináší HeidelbergCement, kde po dobrých číslech a návrhu skupování vlastních akcií jsme nad 75 eury, cca čtvrtinu pozice jsem uprodal, zbytek držím dále.

Na domácím trhu překvapuje ČEZ, který se vrací ke svým hodnotám okolo 415 korun. Pokud by růst pokračoval, zlobit se nebudu, ale v sektoru to na moc optimismu nevypadá, a tak můžeme být rádi, že kurz začíná čtyřkou. Před cca měsícem, co bychom za to dali, to se trejdovalo i o 50 korun níže.

Komerční banka má blíže k dividendě, myslím, že alespoň k 5 400 korun bychom měli vyšplhat. Rozčarování přináší Kofola, kde je trh naprosto plytký bez jakékoliv možnosti tam udělat nějaký větší objem, především prodat, a tak se cena posouvá níže pod 440 korun. Nedokážu si představit, co to nyní zásadně může změnit. Přestože jsem byl při uvedení na burzu poměrně optimistický, tak situace na trhu mě dost znejistěla a mám obavu o další pokles ceny.

Americké trhy naopak doslova září. Negativní nálada je ta tam, Facebook si šahá opět blíže ke svým maximálním hodnotám, dařilo se i Applu, také Alibaba, kterou mám v portfoliu, si sáhla na 78 dolarů. Za mořem je tedy vývoj cen poměrně uspokojivý a nedávný projev šéfky Fedu bych řekl, dodal trhu další podporu, což je pro mě opravdu až překvapivé. Díky tomu byly bity finanční tituly, kde jsem pořídil Bank of America, sázeje na růst úrokových sazeb. No uvidíme, zatím držím dále.

Oslabení dolaru pomohlo opět i komoditním titulům, kde se v poslední době vybíraly zisky po předchozí prudké rallye, a tak je nadále potřeba sledovat nejen vývoj amerického dolaru, ale i cenu ropy. To vše bude nejen tento sektor ovlivňovat.

Zdá se, že nadále platí, že je potřeba zkoušet „trejdovat“ krátkodobé výkyvy podle aktuálního sentimentu trhu letos, což je ale opravdu to nejtěžší, a dlouhodobým investorům toto prostředí nenahrává. Volatilita letošního roku pokračuje a zřejmě se to pro nejbližší období nezmění, jednou dolů, jednou nahoru…  Mám relativně uprodáno po růstu v posledním měsíci, a tak spíše dále vyčkávám, co každý další den přinese, nic jednoznačného to není, nebo to nevidím.