Navigace

Týdenní přehled - 16. týden

Ropa i po neúspěchu jednání v Dauhá následovaném mírnou pondělní korekcí pokračuje v růstovém trendu směrem k 45 USD/bbl (WTI). ECB dle očekávání zveřejnila některé podrobnosti ke svému navýšení měnového uvolnění. Zveřejněné podmínky byly pro trh pozitivní informací směrem k evropským aktivům. Výsledková sezóna zatím překonává snížené odhady, ale meziročně se jedná o slabší výsledky. Celkově díky ropě, ECB a očekávání na holubičí Fed pokračovaly trhy v růstovém trendu. Domácí index PX zakončil týden na 920 bodech, což představovalo růst o 1,4 % t/t.

Z domácích informací jsme sledovali zahájení výsledkové sezóny. Unipetrol ve čtvrtek zveřejnil výsledky pod konsensem trhu (EBITDA 559 vs. oček. trhu 615 mil. Kč). Současně se však jedná o sled čísel výrazně ovlivněn mimořádnými položkami (především loňskou havárií v Chemparku). Bez těchto vlivů by se opětovně jednalo o velmi solidní výsledky. Management prozatím informace k potenciálnímu rozdělení zisku neuvedl. Trh si tak bude muset počkat na pozvánku na valnou hromadu, která bude zveřejněna pravděpodobně někdy v květnu. Titul zakončil týden na 184 Kč (+0,1 % t/t).

 

O2  

Páteční tisk přinesl informaci o tom, že O2 CR podepsalo vzájemnou spolupráci s China Telecom. Vzájemné memorandum se týká dat, roamingu i spolupráce na úrovni zakázek pro veřejný sektor. O2 CR tak může profitovat z přílivu čínských turistů i manažerů a současně využít svého rozvoje v IT segmentu a potenciálně navázaných veřejných zakázkách. Zcela spekulativně se může rovněž jednat o budoucí větší provázání obou operátorů. Ale to vnímáme prozatím velmi vzdáleně. O2 CR zakončilo týden na 247,8 Kč (-0,9 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Kromě PMČR (-6,3 % na 12232 Kč) a O2 CR (-0,9 % na 247,8 Kč), které se obchodovaly bez nároku na dividendy, byly nejvíce klesající akcie společnosti Pivovary Lobkowicz (-1,4 % na 205 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Jednalo se spíše o technický pohyb, protože na titulu je nabídka ze strany majoritního vlastníka na výkup minorit za 208 Kč/akcii, která platí až do konce května. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl opětovně Stock Spirits (+4,3 %; 55,4 Kč). Již v předminulém týdnu společnost překvapivě zveřejnila předběžné výsledky, které byly výrazně pozitivní včetně otočení trendu v Polsku v 1Q16. Navíc trh kladně oceňuje aktivitu některých významných minoritních akcionářů, kteří jsou nespokojeni s dosavadním řízením společnosti.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Investoři budou v příštím týdnu sledovat středeční zasedání Fedu a výsledkovou sezónu. Fed by měl pokračovat ve svých holubičích komentářích. Respektive se žádná akce neočekává a zmínka o potenciálním zvyšování sazeb by se rovněž neměla objevit. Výsledková sezóna v USA by měla pokračovat jedním ze svých nejaktivnějších týdnů. Nesmíme vynechat sledování cen ropy, která i přes negativní fundament a nepříznivé zprávy pokračuje v růstu, což podporuje celý trh. Pokud se ropa udrží na současných úrovních i v příštím týdnu pak by měl Fed rovněž pomoci v pokračování kladného trendu na rizikových aktivech.

Z domácích informací budeme sledovat výsledkovou sezónu. V úterý zveřejní výsledky O2 CR, kde očekáváme růst čistého zisku o 10,7 % na 1,2 mld. Kč. Nicméně neočekáváme, že samotná čísla budou pro trh impulzem. Z krátkodobého hlediska se investoři zaměří na potenciální IPO na BCPP, které mohou přinést jistý prodejní tlak i na O2 CR.

Ve středu zveřejní výsledky CME. Čekáme pokračující růstový trend v lokálních měnách. Důležitější než samotná čísla bude očekávané zveřejnění celoročního cíle. Naše projekce na celoroční EBITDA je 140 mil. USD (+14 % r/r).

Z makroekonomického výhledu se pro příští týden v USA zaměříme na úterní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. 1,9 po -3,0 % m/m) a spotřebitelskou důvěru (oček. 95,6 po 96,2 bodech m/m), ve středu zmiňované zasedání FOMC a čtvrteční HDP za 1Q16 (oček. +0,7 po +1,4 % q/q). V Německu se zaměříme na pondělní indexy IFO, kde se očekává mírné zlepšení a páteční maloobchodní tržby (oček. +0,3 po -0,3 % m/m).