Navigace

Týdenní přehled - 18. týden

Výsledková sezóna dle našeho na trhy přinášela spíše negativní náladu vzhledem k tomu, že výhledy společností nebyly nijak optimistické. Navíc meziroční 9% propad zisků (v rámci indexu S&P 500) nadále poukazuje na skutečnost, že hospodaření společností se nadále zhoršuje. Sledovaná ropa se nejdříve podívala zpět k 43,5 USD/bbl (WTI) kvůli informacím o rostoucí produkci OPECu, ale rozsáhlý požár v Kanadě navrátil cenu opět na 46 USD/bbl i přes nadále rostoucí zásoby. Páteční obchodování se pak pohybovalo kolem 44 USD/bbl. Celkově si indexy vybíraly na začátku nového měsíce oddychový čas a výsledková sezóna poukázala na stav hospodaření některých firem s vykřičníkem. K celkově negativní náladě se přidal i domácí index PX, který odepsal 5,3 % t/t na 868 bodů.

Z domácích informací jsme se nejdříve zaměřili na výsledkovou sezónu. Kofola v pondělí zveřejnila čísla pod našimi odhady. Provozní zisk EBITDA 154 při oček. 185 mil. Kč. Důvodem byly již slabší než očekávané tržby. Titul zakončil týden na 415 Kč (beze změny t/t).

 

KOMERČNÍ BANKA

Ve středu zveřejnila dobrá čísla Komerční Banka. Čistý zisk s 2,9 (-16 % r/r) překonal odhady 2,7 mld. Kč. Důvodem byl již lepší provoz, který byl ještě vylepšený nižšími opravnými položkami. Meziroční pokles je dán změnou účtování příspěvku do fondu pojištění vkladů a do fondu na záchranu bank, který se aktuálně účtuje celý do prvního čtvrtletí. Dříve byl rozprostřen do celého roku. Titul zakončil týden na 4576 Kč (-5,8 % t/t).

 

ERSTE GROUP 

Rovněž ve středu zveřejnila výsledky Erste Group. Ta investory mírně zklamala na provozní úrovni, kde byly zklamáním především výnosy z obchodování s cennými papíry. Nicméně výrazně nižší opravné položky naopak způsobily překvapení na čistém zisku s 275 (+22 % r/r) vs. oček. 223 mil. EUR. Akcie zakončila páteční seanci na 630 Kč (-6,9 % t/t).

 

FORTUNA

Ve čtvrtek zveřejnila svá čísla Fortuna. Ta investory nepotěšila, když provozní zisk EBITDA dosáhl 4,6 (-37 % r/r) vs. oček. 4,8 mil. EUR. Pokles se kvůli zrušení manipulačního poplatku na Slovensku a nepříznivým sportovním výsledkům očekával, ale i vedle tohoto je patrné, že úroveň ostatních nákladů nijak výrazněji nereflektuje současný stav. Fortuna zakončila obchodní týden na 86,2 Kč (-1,9 % t/t).

 

MONETA  

Událostí týdne byl páteční vstup banky Moneta na pražskou burzu. Upisovací cena byla stanovena na spodním okraji cenového rozpětí, tedy 68 Kč. Během první obchodní seance se zobchodovalo 28 mil. kusů, tedy zhruba 5,5 % společnosti. Moneta zakončila svůj první den na úrovni 68,05 Kč.

 

OKD  

OKD (100 % vlastněná NWR) na sebe podalo insolvenční návrh spojený s návrhem o povolení reorganizace. Společnost nemá podle generálního ředitele Ekmarka dostatek financí na krytí dluhů. Podobný krok byl trhem již dlouhou dobu předpokládán. Společnost se bude snažit o reorganizaci, tzn. ozdravění podniku, aby mohl dál fungovat. To nicméně bude v současných tržních podmínkách složité. S titulem bylo do odvolání pozastaveno obchodování na všech trzích.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla O2 CR (-10,4 % na 215 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Odhadujeme, že se jedná o technický pohyb spojený se vstupem nového titulu na BCPP. Investoři rovněž vyhodnocují možnosti, že by Moneta mohla potenciálně nahradit O2 CR v MSCI indexech. V uplynulém týdnu nezakončila žádná akcie v kladném teritoriu. Jen akcie společnosti Kofola zakončily týden beze změny na 415 Kč. Investoři nevyhodnotili negativně zveřejněné výsledky, které byly pro naši projekci zklamáním. Nicméně je dobré připomenout, že se titul pohybuje kolem svých minim od vstupu na BCPP.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

V příštím týdnu budou investoři sledovat doznívající výsledkovou sezónu a ceny ropy. Očekáváme, že obrázek relativně slabé výsledkové sezóny se jen více potvrdí. Ceny ropy jsou velice volatilní a nedá se s větší pravděpodobností určit její další směr. Celkově jsme nadále opatrní a očekáváme pokračující prodejní tlak na akciových indexech. Navíc se investoři nebudou moci opřít o žádná výraznější makroekonomická data nebo měnověpolitické události.

 Z domácích informací budeme sledovat výsledkovou sezónu. V úterý zveřejní svá čísla ČEZ. Očekáváme 6,2% propad na EBITDA na 18 mld. Kč. Důvodem je růst nákladů, který více jak vyrovnal pozitivní výsledek z obchodování s elektřinou. Očekáváme potvrzení celoročního cíle. Celkově nečekáme, že by výsledky měly být významných tržním faktorem.

 Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme již na víkendová data z obchodní bilance. Exporty by měly vykázat nulový růst po +11,5 % r/r a importy by měly dále snížit propad na 4,0 % z -7,6 % r/r. V USA se pro příští týden zaměříme na páteční maloobchodní tržby (oček. +0,8 po -0,4 % m/m) a spotřebitelský sentiment univerzity Michigan (oček. 89,9 po 89 bodech). V Německu se zaměříme na pondělní podnikové objednávky (oček. +0,6 po -1,2 % m/m), úterní průmyslovou produkci (oček. -0,2 po -0,5 % m/m) a páteční HDP za 1Q16 (oček. +1,5 po +1,3 % r/r).