Navigace

TARYN SIMON: CO KDYBY?

Špičková světová fotografka amerického původu Taryn Simon přijíždí do Prahy. V Galerii Rudolfinum od konce dubna představí průřez šesti projekty, které často působí podobně napínavě jako čtení extrémně dobré detektivky.

Jedenačtyřicetiletá Taryn Simon není české veřejnosti úplně neznámá. Zprávy o jejích fotoprojektech bývají v českých médiích sice stručné, ale přitahují pozornost. Umělkyně pracující s fotografií, textem, sochami, filmem, videem i performací má za sebou výstavy ve významných galeriích po celém světě.  Projekty Taryn Simon bývají velkolepé, stojící na hraně mezi špičkovým uměním a sociologicko – politickou studií. Přesně taková je i její pražská výstava. U některých fotografií se pousmějete nebo pochopíte nadsázku a humor, z jiných vám přeběhne mráz po zádech. Pražská výstava je průřezem její práce za posledních sedm let.

 

Co bude k vidění?

Příznačně pro dobu, kdy sami sebe čím dál častěji definujeme skrze předměty, se na fotografiích Taryn Simon objevují spíš objekty než lidé nebo situace. Taryn Simon stojí na pomezí mezi žurnalistikou a uměním. Její práce často zahrnují léta rešerší, intenzivního cestování a komplikovaný sběr materiálu nebo vyřizování různých povolení. To je příklad třeba výjimečného projektu Kontraband. V rámci něj Simon v roce 2009 strávila několik dní na letišti JFK v New Yorku a dokumentovala zboží, které se lidé pokusili provézt do USA a které muselo jako zakázané nebo dokonce nezákonné být zabaveno.  „Je v tom ochromující monotónnost: tašky Louis Vuitton, boty Nike, falešné zlato, falešná Viagra a legální steroidy. Fotografie dohromady tvoří obrázek útěku a konzumu, a zároveň odhalují nový svět černého trhu,“ prohlásila tenkrát. Z projektu nakonec vzešlo přes tisíc fotografií, některé z nich se objeví i v Praze.

 

Kdy na výstavu?

Kontraband je ale jen malá ochutnávka z velkého záběru slavné Američanky. V Rudolfinu budou k vidění i její práce z projektu „Birds of the West Indies“, v němž prostřednictvím obdivuhodných fotek znovu připomene souvislost mezi slavným agentem Jamesem Bondem a ornitologem stejného jména, které kdysi přišlo agentovu tvůrci Janu Flemingovi natolik úderné, že ho použil pro svoji postavu. Taryn Simon ve svém projektu mapuje obojí: filmovou sérii i slavného ornitologa. A pražská výstava připomene i projekt „A Polite Fiction“ vzniklý v nedávné době při stavbě Nadace Louise Vuittona od Franka Gehryho, dnes jedné z nejslavnějších budov v Paříži. Umělkyně se během pěti let stavby vyptávala dělníků, jaké vzkazy zanechali v budově. Není jich zrovna málo, od kreseb hermafroditů po doporučení investorovi budovy a jednomu z nejbohatších lidí světa Bernandu Arnaultovi, aby místo muzeí stavěl radši školy. Výstava Taryn Simon bude k vidění od 27. dubna do 10. července 2016.