Navigace

Ropa proti proudu

Jednání v Dauhá mělo přinést dohodu ohledně zmrazení produkce ropy, ovšem Saudská Arábie z ní vycouvala. Skladovací plochy se tak nadále plní, přesto ale cena ropy poskočila na půlroční maxima. Důvod však nestál ve fundamentu, ale v oslabování dolaru. Kromě ropy sledují analytici také výsledkovou sezonu, která zatím mnoho optimismu nepřináší.

V dubnu investoři úzce sledovali vývoj na cenách ropy, které již třetí měsíc v řadě pokračovaly v růstu. Jen v dubnu se WTI posunula z 36 na 46 USD za barel, a to i přes neúspěšné jednání v Dauhá. „Jen připomeneme, že jednání v Dauhá mělo přinést dohodu Ruska, OPECu a dalších zemí těžících ropu na zmrazení produkce. Nicméně především kvůli Saudské Arábii toto střetnutí skončilo krachem, protože SA nečekaně ze všech předběžně schválených dohod ustoupilo. Reakce cen ropy byla zprvu negativní, ale jednalo se jen o krátkodobý výkyv. Fundament je dle našeho názoru na ropu stále nepříznivý kvůli rostoucí nabídce, slabšímu ekonomickému růstu a plnícím se skladovacím plochám, ale to aktuálně cenám černého zlata nikterak nevadí,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář.

Duben byl rovněž o centrálních bankách. ECB zveřejnila podrobnosti k nedávno oznámenému navýšení měnové expanze. Informace byla očekávána, ale i tak zveřejněné parametry trhy pozitivně naladily. Fed dle předpokladu zaujal postoj shodný s předešlým zasedáním. Trh nadále očekává, že zvýšení sazeb v USA je odsunuto někam do druhé poloviny roku.

Výsledková sezona v USA je celkově spíše zklamáním. Vícekrát snížené odhady byly sice nakonec překonány (76 % v případě čistého zisku), ale to nemění nic na tom, že meziročně poklesl čistý zisk na akcii v rámci S&P 500 o 8,9 %. Současně dochází k dalším četným varováním před výkonem společností v dalších kvartálech. Evropa je prozatím ve třech čtvrtinách výsledkové sezony, ale ta nevyznívá vůbec dobře. Překvapení na čistém zisku je sice 60%, ale meziroční propad je 3 %.

„Celkově můžeme duben hodnotit smíšeně, a to kvůli ropě, která byla pozitivním faktorem, naopak negativum vyvolávala výsledková sezona, která srážela například technologie,“ uvádí Petr Sklenář. Z jednotlivých indexů konkrétně americké indexy zaznamenaly růst 0,3‒0,5 % kromě technologického Nasdaqu, který zaznamenal 1,9% ztrátu. Německý DAX si připsal 0,7 %, japonský Nikkei ‒0,6 % a šanghajský index ‒2,2 %. Domácí trh si prostřednictvím indexu PX připsal meziměsíčně solidních 1,8 %.

 

Dluhopisy stagnují

Výnosy státních dluhopisů v USA zůstaly bez větší změny. Trh dluhopisů již zacenil, že Fed nebude spěchat se zvyšováním sazeb. Kreditní prémie i díky vývoji komodit pokračovaly ve snižování a dostaly se na minima od loňského léta. Výnosy státních dluhopisů se v Evropě zvýšily o 10‒25 procentních bodů (bb) a poprvé korigovaly propad z předchozích dvou měsíců. Panevropské trendy se projevily i v regionu, v ČR a Maďarsku výnosy vzrostly o 10‒20 bb, bez ohledu na snížení sazeb maďarskou centrální bankou. V Polsku se výnosová křivka posunula dokonce o 20‒40 bodů. České státní dluhopisy se splatností do 3 let se obchodují se záporným výnosem.

 

Komodity konečně ožívají

Po dlouhé sérii ztrát komoditní trhy poslední dva měsíce procházejí pozitivním vývojem, v dubnu široké komoditní indexy přidaly 9–10 %, což byl nejlepší měsíční výsledek od konce roku 2010. Nejvýraznější růst zaznamenaly energie (+15 %), ale s pozitivním výsledkem skončily všechny základní sektory.

Za růstem u ropy nestály fundamenty, vyhlížená schůzka Ruska a sdružení OPEC o zmrazení těžby skončila fiaskem, zásoby ropy narostly na nová maxima, přesto cena ropy poskočila na půlroční maxima – Brent (22 %; 48 USD), WTI (20 %; 46 USD). Hlavním důvodem růstu cen, nejen u ropy, ale všech komodit, bylo razantní oslabování dolaru, což se pak odrazilo na dolarových cenách komodit.

Druhým faktorem byla lepší data z čínské ekonomiky. Technické kovy a zemědělské plodiny v dubnu vzrostly v průměru o 7 %, například ceny hliníku (+11 %) se vrátily na úrovně z loňského léta (1670 USD/t). Drahé kovy v průměru přidaly 6 %, zlato (5 %) se po 15 měsících vrátilo na dosah hranice 1 300 dolarů, velmi razantní obrat zaznamenalo stříbro (+16 %; 17,9 USD/oz.).

„Razance propadu dolaru je překvapující, následně i pohyb cen komodit, což zvyšuje riziko alespoň částečné korekce. Pro dynamiku určující faktor může opět být ropa,“ vysvětluje Petr Sklenář.

 

Výhled pro NWR není pozitivní

Agentura Moody’s snížila NWR rating na nejnižší možnou hodnotu C a výhled je dále negativní. Podle agentury nebude NWR schopno v nejbližší budoucnosti dostát svým závazkům.

Nízké ceny uhlí přetrvávají a výhled není pozitivní. Samo NWR přiznává, že tato situace může trvat i několik let. Kvůli velmi nepříznivým tržním podmínkám spaluje NWR hotovost a právě hotovostní pozice je pro NWR zásadní. Pokud by klesla hotovost pod 40 mil. EUR, vyvolalo by to splacení super seniorní kreditní linky (35 mil. EUR) a s největší pravděpodobností i ostatních závazků. A pravděpodobnost, že se tak stane je vysoká.

Podle šéfa NWR dojde OKD hotovost v polovině května. Sama OKD podala 3. 5. návrh na insolvenci. Od 5. 5. dokonce Burza cenných papírů Praha pozastavila obchodování s emisí akcií NWR na základě žádosti emitenta. Obchodování bude pozastaveno až do odvolání.
V průběhu pozastavení obchodování na regulovaném trhu budou mít vlastníci akcií stále možnost převádět akcie NWR mimo regulovaný trh organizovaný pražskou burzou. 

Od 5. 5. dokonce Burza cenných papírů Praha pozastavila obchodování s emisí akcií NWR na základě žádosti emitenta.

„Na velmi složitou situaci v NWR upozorňujeme několik měsíců. Ceny koksovatelného uhlí jsou na velmi nízkých úrovních a výhled na další roky není nejlepší. Po proběhlé restrukturalizaci v 2014 bude nutné dojít k nějaké další dohodě s věřiteli a akcionáři NWR. Investici do NWR nedoporučujeme,“ říká Petr Sklenář.

 

Výše dividendy zatím neznámá

Představenstvo ČEZu navrhuje dividendu ze zisku roku 2015 ve výši 40 Kč na akcii, což znamená hrubý dividendový výnos 8,8 %. O dividendě rozhodnou akcionáři na valné hromadě, která se bude konat 3. června. Rozhodný den zveřejněn nebyl, ale podle praxe posledních let by se i těsně po konání valné hromady měly dát koupit akcie s právem na dividendu.

Agentura Moody's Investors Service snížila rating ČEZ o jeden stupeň na Baa1 z A3. Výhled je stabilní. Důvodem snížení hodnocení je nízká cena elektřiny a očekávaní agentury, že se v následujících dvou letech zhorší zadlužení ČEZu. Snížení ratingu je sice negativní zpráva, ale připomínáme, že nový rating je stále pohodlně v investičním pásmu.

Pozitivním impulsem by mohl být růst cen emisních povolenek, který by mohla odstartovat reforma systému obchodování. Tento proces je ale zdlouhavý (2019) a nelze odhadnout, jak se do té doby bude situace vyvíjet.

 

Pivovary Lobkowicz se stahují

Akcie PLG se definitivně usadily okolo úrovně 208 Kč, kde se pohybují s minimální volatilitou. Po vypršení současné nabídky odkupu pro minoritní akcionáře za cenu 208 Kč na akcii, která je platná do 30. 5., přistoupí majoritní akcionář k vytěsnění a stažení akcií z burzy.

 

Nové IPO na BCPP

Novinkou na domácím trhu se stala společnost GE Money Bank (Moneta). Rozpětí v rámci IPO je 68‒85 Kč za akcii, což lze považovat jako atraktivní. Sbírání objednávek v rámci IPO bude ukončeno 5. 5. a obchodování bude zahájeno 6. 5.

 

Květnové výhledy

V květnu budou muset investoři vyřešit klasickou otázku, zda opustit pozice (tzv. Sell in May and go away) a počkat si na lepší ceny, či naopak v pozicích zůstat. Pokračovat bude výsledková sezona především v Evropě, ale výraznější zlepšení ze současných dat neočekáváme. Květen bude bez výraznějších měnověpolitických rozhodnutí. Investoři budou dále sledovat klasické makroekonomické ukazatele, kde stěžejní bude zřejmě americká zaměstnanost.

„Celkově jsme pro květen velmi opatrní. Výsledková sezona nedopadla moc dobře, indexy jsou poblíž svých maxim a ekonomická situace je spíše vlažná. Dle našeho názoru jsou akciové indexy podporovány ropou, která může vykazovat vysokou volatilitu, a oddalováním zvyšování sazeb v USA. Tento status zřejmě přetrvá i v květnu, ale nevnímáme z druhé strany moc faktorů pro větší růstů,“ dodává Petr Sklenář.