Navigace

Týdenní přehled - 20. týden

Překvapivý zápis z posledního zasedání Fedu byl jednou z hlavních kurzotvorných informací uplynulého týdne. Centrální bankéři USA vyjádřili svůj nesouhlas s tím, jak trh vnímá jejich (ne)připravenost potenciálně zvýšit sazby a to případně již na nadcházejícím červnovém zasedání. Zápisem a i komentáři některých členů Fedu se pravděpodobnost červnového zvýšení amerických sazeb opětovně vrátila do hry. Konkrétně došlo k navýšení pravděpodobnosti červnového zvýšení z pondělních 4 % na pátečních 30 %. Především americké indexy pak zareagovaly negativně (k pátku propad o 1,6 % t/t na Dow Jones). Domácí trh však byl nakonec výprodejům ušetřen a domácí index PX přidal 0,2 % na 875 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali již úterní zveřejnění vybraných provozních dat Philip Morris ČR za 1Q16. Celkové konsolidované tržby meziročně vzrostly o 9,3 % na 2,5 mld. Kč. Pro nás největším pozitivním překvapením byl relativně silný růst objemu v ČR (+7,3 % r/r). Tržby za ČR vzrostly o 7,5 %. Slovensko rostlo objemově o 7,7 % a celkově o 8,8 % r/r. Důvodem byl očekávaný růst tržního podílu. Výrobní služby dle PMČR rovněž zaznamenaly nespecifikovaný růst. Titul zakončil týden na 13087 Kč (+3,3 % t/t).

 

UNIPETROL 

Unipetrol zveřejnil, že kvůli mimořádné situaci v kralupské rafinérii je od 17. května v Kralupech zastaveno zpracování ropy. Neplánovaná odstávka by měla trvat týdny. Vzhledem k tomu bude omezena výroba také v litvínovské rafinérii a omezena bude výroba polypropylenu. Přesný dopad na hospodaření není zatím znám. Nicméně to negativním způsobem ovlivní hospodaření Unipetrolu. Titul zakončil páteční seanci na 174,5 Kč (-1,4 % t/t).

 

MONETA MONEY BANK

Akcie Moneta Money Bank byly s účinností od začátku pátečního obchodování zařazeny do několika indexů FTSE Russell. Mimo jiné Generální ředitel Monety Spurný pro HN uvedl, že v rámci strategie uvažují o rozšíření svých digitálních a webových služeb pro klienty i prostřednictvím akvizic. Jako možné cíle uvedl například společnosti Akcenta CZ, CCS či Klik pojištění. Současně nevyloučil budoucí rozšíření banky i mimo ČR. Zmíněny byly země jako Rakousko či Polsko. Titul zakončil aktivní týden na 74,5 Kč (-0,3 % t/t).

 

ČNB 

Neméně sledovanou informací bylo i zveřejnění nových jmen do bankovní rady ČNB. Konkrétně Miloš Zeman jmenoval novými členy bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendu a Tomáše Nidetzkého. Vojtěch Benda patřil mezi spekulované kandidáty, v současnosti pracuje v ČNB jako poradce Jiřího Rusnoka a v minulosti pracoval jako hlavní ekonom ING. Tomáš Nidetzký je naopak nečekaná volba, dosud pracoval jako ředitel obchodu v pojišťovně NN (dříve ING). V bankovní radě nově jmenovaní nahradí guvernéra Miroslava Singera a Kamila Janáčka, kterým končí mandát na konci června.

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla Stock Spirits (-2,4 % na 56 Kč). Na titulu se neobjevily žádné kurzotvorné informace. Jedná se zřejmě o technický pohyb. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Philip Morris ČR (+3,3 % na 13087 Kč). Společnost zveřejnila provozní data za 1Q16, která naší projekci pozitivně překvapila především zajímavým růstem objemu v ČR. Celkově byl však potvrzen nastolený pozitivní trend v růstu tržeb ve všech segmentech.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

V příštím týdnu nejsou na programu žádná významnější zasedání či události, které by konkrétně přitahovaly investorskou veřejnost. Zasedání ministrů financí EU ze začátku týdne může přitáhnout pozornost spíše kvůli Řecku, které by mělo dosáhnout dohody s věřiteli na dalším plnění pomoci. Nicméně tentokrát neočekáváme větší vyhrocení situace kvůli blížícímu se referendu o setrvání Velké Británie v EU. Celkově jsme na trhy neutrální s tím, že trh bude sledovat pohyby na ropě a případně vyhodnocovat komentáře především amerických centrálních bankéřů jako tomu bylo v uplynulém týdnu.  

Z domácích informací bude doznívat výsledková sezóna. V úterý představí výsledky za 1Q16 pojišťovna VIG. Zde očekáváme pokles čistého zisku o 24 % na 75 mil. EUR. Výraznější zásluhu na tom bude mít pokles výnosů z investic kvůli současnému úrokovému prostředí. Investoři se zaměří na jakékoliv informace k potenciálním mimořádným nákladům, jako tomu bylo v předešlém kvartálu.

Ve čtvrtek pak uzavře domácí výsledkovou sezónu Pegas Nonwovens. Provozní zisk EBITDA odhadujeme na 12 mil. EUR (-5,1 % r/r). Meziroční pokles je způsoben snížením prodejních cen. Výraznější pak bude propad čistého zisku o -91 % r/r na 1,3 mil. EUR. Důvodem je především negativní dopad směnných kurzů, který je však velmi volatilní v průběhu roku.

Z makroekonomického výhledu se v USA pro příští týden zaměříme na čtvrteční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. +0,3 po +0,8 % m/m) a páteční první revizi HDP za 1Q16 (oček. +0,5 po +0,5 % q/q). V Německu se zaměříme na úterní indexy ZEW a středeční indexy IFO, kde se ve všech sekcích u obou indexů očekává mírné zlepšení.