Navigace

Jak se mění průměrný miliardář?

Nejedna privátní banka se dotazuje svých klientů, co je trápí a jaké mají plány, aby mohla sestavit žebříčky toho, kam investují. Následně vznikají představy o tom, jak pomyslný průměrný milionář vypadá. V českém a slovenském případě je to padesátník s vysoškolským diplomem, který ke svému majetku přišel postupně podnikáním. Jaká je barva vlasů či kolik jich ještě na hlavě má, se dá jen spekulovat. V tomto se závěry místních pruzkůmu moc nemění ani se neodlišují od těch víc na západ. Naopak co se začíná velmi rychle měnit je, jak průměrný multimilionář vypadá v globálního průměru.

Ještě v roce 2000 měly z hlediska celosvětového majetku dominantní pozici dva regiony, severní Amerika a Evropa, které představovaly tři čtvrtiny globálního bohatství. Ovšem za posledních 15 let se průměrnému miliardáři v celosvětovém měřítku změnil s nadsázkou pigmet kůže a tvar očí.

Již posledních 4-5 let domácnosti v jihovýchodní Asii vlastní v souhrnu větší majetek než domácnosti v Evropě. Během dvou let asi předstihnou i severní Ameriku a stanou se nejmovitějším regionem světa. Téměř dvě dekády prudkého ekonomického rozvoje se netýkal jen Číny, ale všech zemí v regionu. Tato oblast nepřitahovala jenom ekonomické toky, jako je spotřeba základních komodit, ale stále více i spotřebního zboží, včetně toho nejluxusnějšího. Zatím stála trvalá akumulace majetku, tj. bohatnutí v celém spektru domácností.

Asian millionaires 'top wealth rankings'

V současnosti jihovýchodní Asie ovládá pětinu světového finančního majetku, podobný podíl má severní Amerika, na Evropu připadá asi šestina. Podíl Latinské Ameriky je poloviční než u Evropy, jen velmi malý je u Afriky, ale v obou případech jejich globální váha postupně roste.

To, co platí pro majetek, se samozřejmě odráží i ve statistikách počtu velmi bohatých lidí. Spojené státy zůstávají zemí, kde žije největší počet dolarových multimilonářů, jejichž majetek přesahuje 50 miliónů dolaru. Dle statistik švýraské Credit Suisse polovina ze všech takových lidí na světě žije v USA. Ovšem na druhém místě je již Čína. Dokonce v celé Číně, tj. včetně Hongkongu a Tchaj-wanu, žíje více velmi bohatých lidí než v Německu, Británii a Švýcarsku dohromady.

Jak se postupně v čase přesouvá pomyslné těžiště globální ekonomiky, tak to má dopad i na to, jak vypadá pomyslný průměrný miliardář.