Navigace

Týdenní přehled - 28. týden

Druhý červencový týden byl hlavně o začátku výsledkové sezóny v USA za 2Q16. Ta s prvními společnostmi přinesla uspokojivé informace. Především JP Morgan s vylepšením na straně investičního bankovnictví přispěl k lepší náladě mezi finančními tituly. Dění ve Velké Británii se postupně stabilizuje s tím, jak došlo ke jmenování nové premiérky, která postupně formuje svou novou vládu. Propady akciových trhů po překvapivém britském referendu o vystoupení země z EU jsou již téměř minulostí. I domácí trh prostřednictvím indexu PX postupně dohání předešlé ztráty. Za minulý týden index PX přidal 6,5 % na 864 bodů.

Z domácích informací nás zaujalo. Erste Group ve čtvrtek oznámila pozitivní varování před výsledky. Uvedla mimo jiné, že dojde k vylepšení současného odhadu návratnosti vlastního kapitálu ke konci roku nad 12 % vůči dříve uváděným 10-11 %. Ve výhledu jsou obsaženy jak pozitivní (prodej podílu ve VISA), tak potenciálně i negativní (proces snižování bankovní daně v Rakousku) mimořádné vlivy. Titul zakončil páteční seanci na 625,8 Kč (+18,8 % t/t).

 

VIG  

Agentura S&P potvrdila hodnocení pojišťovny VIG na stupni “A+” se stabilním výhledem. Díky silné pozici na vybraných trzích a finanční flexibilitě je pojišťovna podle S&P odolná proti případným nečekaným negativním událostem. VIG zakončilo týden na 474 Kč (+5,2 % t/t).

 

ČEZ 

ČEZ zahájil mezinárodní arbitráž proti Bulharsku. Důvodem je neochránění investice. ČEZ si bude nárokovat částku ve výši stovek miliónů EUR (např. 100 mil. EUR odpovídá cca 2,7 mld. Kč nebo 5 Kč na akcii). Jakékoli odškodnění by bylo pozitivní informací. Možné zahájení arbitráže avizoval ČEZ již v listopadu minulého roku. ČEZ zakončil týden na úrovni 448,3 Kč (+5,4 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla Moneta (-1,6 % na 72,5 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. Investoři reagují na překvapivě pozitivní informace na Erste Group a zřejmě provádí výměnu Monety právě za akcie Erste Group. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Erste Group (+18,8 % na 625,8 Kč). Erste Group zveřejnila pozitivní varování před svými výsledky. Současně zvýšila svůj výhled do konce roku.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Příští týden se investoři zaměří na výsledkovou sezónu v USA a zasedání ECB. Čtvrteční zasedání ECB by nemělo přinést významnější informace. Neočekává se změna sazeb ani jiné informace k současnému programu QE. Zřejmě dojde k ujištění, že případný dopad Brexitu bude úzce monitorován, a že ECB má dostatek prostředků pro akci. Z výsledkové sezóny budou příští týden na řadě především bankovní domy (Bank of America, Goldman Sachs či Morgan Stanley) a technologie (Yahoo, Netflix, Microsoft, eBay, Intel či GE). Celkově zůstáváme mírně pozitivně naladěni.

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na data z trhu nemovitostí a na pravidelná týdenní data z trhu práce. Jinak bude týden relativně chudý na významnější informace. V Německu budou v úterý zveřejněny index ZEW, které by měly vykázat zhoršení jak současné situace, tak očekávání. Ve čtvrtek zasedá ECB.