Navigace

Britské referendum otřáslo s trhy

Největší událost poslední doby, kterou celá Evropa s napětím sledovala, bylo bezesporu britské referendum o setrvání v Evropské Unii. Pro mnoho investorů překvapivý výsledek přinesl okamžitou negativní odezvu z trhu, který bude i nadále ovlivňovat. Zasedání centrálních bank pak nepřinesla nic nového.

Trhy otřáslo především britské referendum, které bylo evidentně nedoceněno. Především finanční sektor byl nejvíce postižen prodejními pokyny. Je nutné si uvědomit, že reálně výsledek referenda prozatím nic neznamená. Velká Británie musí nejprve požádat o vystoupení z EU, dokud tak neučiní, je stále jejím platným členem. Posléze budou probíhat jednání o podmínkách budoucího fungování země ve vztahu k EU a zřejmě až po dvou letech se Británie fakticky odpojí. S proběhlým referendem čelí navíc Británie vnitropolitické krizi a po odstoupení premiéra Camerona hledá nové vedení země. Trhy tedy čeká období určité nejistoty.

„Začátek prázdnin bude nadále poznamenán výsledkem britského referenda. Očekáváme, že investoři budou více obezřetní a jejich rozhodování bude opatrnější. Nejistota ohledně budoucího vývoje ve Velké Británii je jednoznačně aktuálně prioritním faktorem, který bude ovlivňovat investiční rozhodování“, shrnuje situaci na trzích Petr Sklenář, hlavní ekonom J&T Banky.

 

Akcie klesaly, výrazně reagovalo Erste

Celkově měl červen především pro evropské akciové indexy negativní vyznění. Konkrétně za jednotlivé indexy: Německý DAX odepsal 6,5 %, domácí index PX odepsal 8,9 %, japonský index Nikkei byl v závěsu negativních výsledků s -9,6 %. Americké indexy zaznamenaly pokles 0,4 - 3,5 %. Šanghajský index zaznamenal růst o 0,5 % m/m.

Poměrně výrazně reagovaly na Brexit akcie Erste Group, které odepsaly za celý měsíc 18 %. Po úvodních panických výprodejích se cena akcie rychle stabilizovala a část ztrát umazala. Čtvrtý největší akcionář v Erste, Uniqua Foundation, prodal ve zrychleném úpisu institucionálním investorům celý svůj podíl 4,1 % (17,4 mil.) akcií. Akcie byly prodány za 22,50 EUR, s přibližně 5% diskontem vůči závěrečné ceně z předchozího dne (23,71 EUR). Maďarská vláda, reprezentovaná státem vlastněnou společností Corvinus, a Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) podepsaly s Erste Group dohodu, v rámci které získají každý 15% podíl v Erste Hungary. Podle dohody Erste Group nejdříve navýší kapitál Erste Hungary a následně prodá celý 30% podíl za 77,78 mld. HUF. Podle společnosti bude tato cena odpovídat ocenění podle ukazatele P/BV na úrovni 1,1. Předběžná dohoda byla mezi zmíněnými subjekty podepsána již v únoru minulého roku. Mírně negativní zprávou byla nutnost navýšení kapitálu ze strany Erste Group. Cena je pak také nižší v porovnání s násobky, za které se obchodují akcie největší maďarské banky OTP (P/BV 1,35).

 

Komodity pozvolně rostly

Většinu června si komoditní trhy připisovaly pozvolné růsty. Relativně větší volatilitu přinesl konec měsíce kvůli britskému referendu. I přes výkyvy v posledním týdnu široké indexy za celý červen posílily o 2-5 % m/m. Výrazný růst zaznamenaly drahé kovy (+10 % m/m), které naopak těžily z nárůstu nervozity a poklesu očekávání, že Fed bude brzy zvyšovat sazby. Cena zlata (+9 % m/m) se tak po 2letech vyhoupla nad hranici 1320 USD/oz. Stříbro (+14 % m/m) se vyhouplo nad 18,3 USD. Také se dařilo technickým kovům (+5 % m/m). Naopak bez větší změny zůstaly zemědělské plodiny a také energie. Cena ropy se od poloviny května drží poblíž úrovně 50 USD a výraznější změnu trendu nepřinesla ani volatilita během června.

Případné oslabení dolaru může podpořit růst cen komodit. Drahé kovy budou také reagovat na další vývoj sazeb Fedu a sentiment na akciových trzích.

 

Prázdninové výhledy

Nadcházející zasedání ECB (21.7.)zřejmě poskytne dodatečné ujištění trhu, že ECB může pružně reagovat v případě negativního dopadu Brexitu, nicméně konkrétní akci neočekáváme. To stejné bude patrně komunikovat i Fed (27.7.), tedy ani od něho neočekáváme žádné konkrétní akce, spíše setrvání v mlživé komunikaci ohledně možné změny úrokových sazeb.

Nesmíme opomenout výsledkovou sezónu za 2Q16. Ta by měla být sice opětovně slabá, co se meziročního výkonu týče, ale odhadujeme, že trh bude ještě pesimističtější. Pokud tomu tak bude, pak by samotné výsledky vůči očekávání nemusely být až tak negativní zprávou.

„Celkově se domníváme, že začátek prázdnin může být živější, než je tomu běžné. Obezřetnost portfoliomanažerů může poskytovat zajímavé příležitosti na konkrétních titulech. Například defenzivní sektory by mohly být zajímavé. Tedy očekáváme, že začátek měsíce se může stále vyznačovat nervozitou a tudíž možnými prodejními příkazy, ale druhá polovina měsíce by mohla být podpořena komentáři centrálních bankéřů o případné podpoře trhu, pokud tomu bude potřeba,“ uzavírá Milan Vaníček, hlavní analytik J&T Banky.