Navigace

Tipy na výstavy srpen

Srpen 2016

Praha

 

Vanity Fair. Diplomanti AVU 2016

Místo: Národní galerie v Praze, Veletržní palác

Termín: 24/6/2016 — 7/8/2016

 

Výstava Vanity Fair. Diplomanti AVU 2016 představuje tvorbu letošních absolventů Akademie výtvarných umění v Praze. Jde o zajímavou přehlídku i z toho důvodu, že se studenti této školy pravidelně objevují v nominacích na tradiční Cenu Jindřicha Chalupeckého.

AVU je nejstarší uměleckou školou v českých zemích, založenou již v roce 1799. Jejím zakladatelem byla Společnost vlasteneckých přátel umění, tedy instituce stojící také u zrodu Národní galerie v Praze v roce 1796. Výrazná pozice, jakou má Akademie kontinuálně od svého založení, rezonuje s postavením Národní galerie na české výtvarné scéně. Vzájemná spolupráce je tak logickým vyústěním společné historie i skutečnosti, že ve stálých sbírkách Národní galerie nalézáme množství děl absolventů AVU.

 

 

Josef Sudek: V šeru chrámu

Místo: Ateliér Josefa Sudka

Termín: 29/6/2016 — 30/8/2016

 

Výstava v Ateliéru Josefa Sudka představuje díla, která vznikla v období dokončovacích prací na chrámu sv. Víta v Praze. Jde o mimořádnou kolekci prací, kterou na sebe Sudek poprvé výrazněji upozornil.

 

 

Karlovy Vary

 

Jiří Balcar - Filmové plakáty malbou a koláží

Místo: Galerie umění Karlovy Vary

Termín: 2/7/2016 — 28/8/2016

 

Jiří Balcar (1929 – 1968), malíř, grafik a typograf, vytvořil kromě svého bohatého grafického díla také velký soubor filmových plakátů. Výstava byla součástí proběhlého MFF Karlovy Vary a je k vidění až do konce srpna.

Výstava pořádaná v rámci Mezinárodního filmového festivalu přiblíží právě filmové plakáty a především jejich originální předlohy, tvořené kombinací klasických malířských a kreslířských technik s koláží a montáží

 

 

Litoměřice

 

HOFFMEISTEROVA IRONICKÁ KRONIKA DOBY

Místo: Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích

Termín: 17/6/2016 — 11/9/2016

 

Adolf Hoffmeister je významnou osobností české kulturní scény minulého století. Mezi jeho nejznámější práce patří ilustrace a koláže. Výstava představuje průřez jeho celou rozsáhlou tvorbou.


Nejranější tvorba je charakterizovaná ohlasy kubismu. Následuje krátké malířské období, kdy se, tak jako mnozí další z generace Devětsilu, zhlédl v tvorbě Celníka Rousseaua, v umění tzv. nedělních malířů a zařadil se mezi „netendenční věrozvěsty nového života, chudoby a čistoty srdce“.