Navigace

Týdenní přehled - 30. týden

Středeční zasedání Fedu přineslo lehce jestřábí komentář především kvůli mírně zlepšenému výhledu na vývoj americké ekonomiky, ale to bylo pro trhy nedostatečné. Výhled trhu na zvyšování sazeb se po zmíněném zasedání naopak snížil. Důvodem může být skutečnost, že Fed nebyl dostatečně přesvědčivý ve své rétorice a nezmínil hlasování o sazbách pro příští setkání. Výsledková sezóna v USA má za sebou s uplynulým týdnem již dvě třetiny a celkový pohled se tak pravděpodobně již moc nezmění. Můžeme říci, že 2Q16 poměrně významně překvapilo očekávání trhu a jistým nedostatkem je stále klesající čistý zisk (prozatím -2,0 % r/r). Index PX se přidal k negativnímu vývoji v regionu a odepsal 1,1 % t/t na 882 bodů.

Z domácích informací jsme sledovali pokračující výsledkovou sezónu. V úterý zveřejnilo výsledky CME, které pozitivně překvapilo. Provozní zisk EBITDA dosáhl na 53,6 (+14,6 % r/r) vs. oček. 51,1 mil. USD. Důvodem byl především lepší výsledek v Rumunsku. Současně management potvrdil výhled na rok 2016. Titul zakončil páteční seanci na 56,2 (+2,9 % t/t).

 

O2 

Ve čtvrtek zveřejnila výsledky O2 CR. Ty rovněž překonaly odhady s EBITDA na úrovni 2,55 (+4,2 % r/r %) vs. oček. 2,39 mld. Kč. Důvodem pro lepší čísla byla větší než očekávaná úspora nákladů přes všechny položky kromě osobních nákladů. Titul zakončil týden na 235,8 Kč (-1,6 % t/t)

 

KOFOLA

Kofola oznámila ukončení výroby v jednom ze tří polských závodů, výrobu má v plánu koncentrovat ve zbylých dvou. Situace pro Kofolu není na polském trhu dlouhodobě příznivá, prohrává s konkurencí boj o tržní podíl a zaznamenává klesající tržby (rok 2015 -10 % r/r). Restrukturalizační snahy jsou tak dobrou zprávou. Kofola zakončila týden na 432 Kč (-1,6 % t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byla Moneta (-3,8 % na 74,6 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. V případě evropského bankovního sektoru byli investoři obezřetní směrem k očekávané páteční zprávě o výsledcích zátěžových testů EBA. Trh se obává, že testy poukáží na problémy italského a německého bankovního sektoru. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla CME (+2,9 % na 56,2 Kč). CME v týdnu zveřejnilo lepší než očekávané výsledky. Nás překvapil především výrazně lepší výsledek v Rumunsku.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Začátkem příštího týdne bude jistě tématem zveřejnění zátěžových testů evropských bank, které bude vydáno ještě dnes (5.7.) v pozdních hodinách. Výsledek zátěžových testů může vyvolat reakci některých bank konat v případě nedostatečného kapitálu. Kromě toho budou investoři nadále sledovat výsledkovou sezónu a makroekonomická data, kde hlavním bude americká měsíční zaměstnanost (pátek). Celkově očekáváme z počátku týdne negativní reakci trhu na zátěžové testy. Ta by však mohla v průběhu týdne postupně vyprchat.

Z domácích informací se nadále zaměříme na výsledkovou sezónu. V pondělí zveřejní výsledky Kofola. Neočištěná EBITDA by měla vykázat mírný růst na 384 mil. Kč (+1,7 % r/r). Nečekáme, že by výsledky mohly přinést větší vzruch.

Ve středu zveřejní výsledky Komerční banka. Očekáváme, že čistý zisk za 2Q16 dosáhne 3,8 mld. Kč (+20 % r/r). Důvodem výrazného růstu jsou však jednorázové položky. I přes vliv jednorázových položek se domníváme, že zveřejnění solidních čísel může vzbudit investorský zájem.

V pátek pak zveřejní svá čísla Erste Group. Zde došlo již k předběžnému oznámení čistého zisku (560 mil. EUR) a navýšení celoročního výhledu před čtrnácti dny. Očekáváme, že samotné potvrzení již zveřejněných čísel bude mít na trh neutrální vliv.

Z makroekonomického výhledu se v Číně zaměříme již na pondělní data z oficiálního (oček. 50 po 50 bodech) a Caixin PMI průmyslu (oček. 48,8 po 48,6 bodech). V USA zaměříme na pondělní ISM průmyslu (oček. 53 po 53,2 bodech), středeční ISM služeb (oček. 56 po 56,5 bodech), čtvrteční podnikové objednávky (oček. -1,9 po -1,0 % m/m) a páteční data z trhu práce za červenec (oček. +180 po +287 tis. nových prac. míst). V Německu se zaměříme na páteční podnikové objednávky (oček. -0,5 po 0,0 % m/m).