Navigace

Trhy se po brexitu uklidňují

V červnu to vypadalo dramaticky. Velká Británie si v referendu překvapivě zvolila odchod z Evropské unie. V červenci se ovšem vše vrátilo do původních kolejí a srpen se již bude odehrávat v poklidnějším tempu. Analytici se dokonce domnívají, že se trh bude pohybovat blízko svých rekordů.

Červen končil překvapivým výsledkem britského referenda o setrvání země v EU. Trh byl negativně překvapen a na výkonnosti akciových indexů to bylo znát. Nicméně v červenci se situace přes očekávání uklidnila a téměř vše se vrátilo do původních kolejí. „Samozřejmě uklidnění prospěla i politická situace v samotné Velké Británii, kde se vše s novou premiérkou rychle a v poklidu vyřešilo. Aktuální informace jsou takové, že Británie žádost o vystoupení z EU do konce roku nepodá,“ říká hlavní ekonom J&T Banky Petr Sklenář. 

Evropská centrální banka (ECB) na svém zasedání 21. července dle očekávání výraznější tržní impula nepřinesla. Draghi potvrdil, že ECB podnikne v případě nutnosti další kroky pro zklidnění situace.

Fed na zasedání, které proběhlo 27. července, spíše zklamal vysoká očekávání trhu. Přišel sice s poměrně jestřábím komentářem, ale trh byl naladěn na důraznější rétoriku. Investoři očekávali nastínění možnosti změny úrokových sazeb pro nejbližší zasedání, to se však nepotvrdilo. Zklamání bylo vidět především na dolaru, který během dvou dnů vůči euru oslabil o 2 %.

 

Výsledková sezona je tu

Výsledková sezona v USA má ke konci července za sebou již dvě třetiny a celkový pohled se tak pravděpodobně již moc nezmění. „Můžeme říci, že druhý kvartál letošního roku poměrně významně překvapil očekávání trhu (58 % pozitivních překvapení na tržbách a 81 % na čistém zisku),“ popisuje Petr Sklenář. Druhým úhlem pohledu jsou stále klesající tržby (‒1 % r/r) a čistý zisk (prozatím ‒3,8 % r/r). 

 

Banky zátěžovým testem prošly

Neméně významným faktorem především pro evropský bankovní sektor bylo zveřejnění zátěžových testů evropských bank Evropskou bankovní asociací EBA na konci července. Trh se obával o znovupřipomenutí stavu některých bankovních institucí. Konkrétně se jednalo o italské banky a některé německé (Deutsche Bank). „Celkově vyšly testy relativně příznivě, samozřejmě záleželo na zvolených parametrech. Máme lehce negativní názor na zveřejněné testy a domníváme se, že bohužel budou mít nízkou kredibilitu,“ upozorňuje Petr Sklenář.

Nechtěli bychom opomenout ani dění v Turecku, kde proběhl pokus o státní převrat. Ten se však nezdařil, a tak stávající garnitura včetně prezidenta zůstává u moci. Trh ocenil pokus o převrat s jistým nadhledem. Počáteční pokles o 9 % byl do konce měsíce vymazán. Celkově zakončila tamní burza červenec s 1,8% ztrátou. Větší přeliv do ostatních trhů nebyl patrný.

Celkově lze říci, že především vystřízlivění po britském referendu o vystoupení země z EU mělo kladný dopad na vývoj akciových indexů. Konkrétně za jednotlivé vybrané regiony: německý DAX přidal 6,8 %, domácí index PX pak 7,9 %, japonský index Nikkei byl v závěsu s 6,4 %. V Japonsku přidala pomocnou roku znovu i tamní centrální banka, která opětovně navýšila program QE. Americké indexy zaznamenaly růst o 2,8‒6,6 %. Šanghajský index zaznamenal meziměsíční růst o 1,7 % jako odezvu na lepší než očekávaná makroekonomická data (lepší HDP).

 

Dluhopisy i se záporným výnosem

Výnosy státních dluhopisů v USA klesaly mírně na konci výnosové křivky o 5‒10 procentních bodů a v případě 10letého (1,4 %) i 30letého (2,2 %) dluhopisu výnosy klesly na nová historická minima. Trh nedává vysoké šance tomu, že Fed během následujícího roku bude zvyšovat sazby. Kreditní prémie u dluhopisů dokonce klesly na roční minima.

Výnosová křivka Německa zůstala poblíž rekordních minim a splatnosti do 15 let jsou se záporným výnosem. Ve zbytku eurozóny pokračoval pokles výnosů o 10‒20 procentních bodů po celé délce křivky, státní dluhopisy Itálie a Španělska se splatností do 4 let se obchodují se záporným výnosem. Kreditní prémie v Evropě se v červenci dostaly na 11měsíční minima. Výnosy státních dluhopisů v ČR a Maďarsku mírně klesly o 10‒25 procentních bodů, polská výnosová křivka zůstala beze změny.

 

Komodity dále klesají

První polovina prázdnin byla pro komodity negativní a po pěti měsících růstu přišel výrazný pokles. Široké komoditní indexy klesly meziměsíčně o 7‒11 %, což je nejhlubší pokles za poslední rok. Propad táhla hlavně ropa (‒16 %), která se poprvé od začátku dubna dostala na dosah 40 dolarů. Předchozí očekávání o obratu trendu se dostala do kontrastu s realitou, když v USA opět rostou zásoby a také počet těžebních zařízení.

Stav zásob a pokračující solidní sklizeň tlačí dolu ceny zemědělských plodin (‒8 %). Cena pšenice (‒5 %) se dokonce dostala na 10letá minima. Technické kovy zůstaly v průměru beze změny, naopak drahé kovy přidaly přes 2 %. I přes výkyvy během července zlato uzavřelo nad 1 340 dolarů, což byl růst o 2 %. Cena stříbra dokonce poskočila o 8 % a po 2 letech se přehoupla přes hranici 20 dolarů za unci.

„Dynamiku komoditám bude pravděpodobně přinášet cena ropy, drahé kovy budou také reagovat na další vývoj sazeb Fedu a sentiment na akciových trzích,“ dodává Sklenář.

 

Měny na stabilní úrovni

A jak reagují na aktuální dění na trzích klíčové měny? Po výkyvech na konci června bylo obchodování v červenci klidnější. Dolar k euru se stabilizoval v úzkém pásmu 1,10‒1,11 USD/EUR a změnu nepřineslo zasedání ECB ani Fedu. Koruna k euru byla opět většinu měsíce přikovaná k úrovni 27,02 CZK/EUR. Maďarský forint a polský zlotý mírně posílily a odmazaly ztráty, které přineslo divoké obchodování po britském referendu na konci června. Výrazné uklidnění zaznamenala i britská libra, která sice neodmazala ztráty, obchodování se jen stabilizovalo na nižších úrovních (1,32 USD/GBP; 0,84 GBP/EUR).

 

Srpnové výhledy

Co budou analytici J&T Banky vyhlížet v srpnu? „Určitě to bude dokončení výsledkové sezony, nezvykle zasedání Bank of England a pravidelná makroekonomická data,“ vyjmenovává Petr Sklenář a dodává: „Jak jsme již naznačovali výše, tak dokončení výsledkové sezony již zřejmě nebude mít výraznější vliv na její poměrně kladné hodnocení. Zajímat nás to bude především v kontextu domácích akcií, které mají ještě to nejdůležitější před sebou.“

Trh bude sledovat zasedání Bank of England. Důvodem jsou spekulace, že by centrální banka mohla provést měnové uvolnění pro uklidnění situace po referendu o vystoupení země z EU. „Dle našeho názoru jsou tato očekávání přehnaná a nevnímáme aktuální situaci jako důvod pro výraznější akci ze strany Bank of England,“ konstatuje Sklenář. 

Jelikož se bude jednat o relativně klidný měsíc na události, tak se zájem investorů stočí směrem k pravidelným makroekonomickým ukazatelům. Z amerických bude zřejmě nejsledovanější měsíční zpráva o stavu trhu práce.

Celkově se analytici domnívají, že druhá polovina prázdnin by se mohla odehrát v poklidnějším tempu. Výraznější tržní informace se neočekávají a výše popsané události aspirují spíše na možnou krátkodobou reakci trhu než na změnu trendu. Podle jejich názoru se trh bude pohybovat blízko svých rekordů i pro srpen.