Navigace

Týdenní přehled - 38. týden

Předposlední týden v září se soustředil na úterní Bank of Japan (BoJ) a především na středeční zasedání amerického Fedu. Japonská centrální banka přišla s novinkou v měnové politice a to s cílováním výnosové křivky bez jasně daných objemů. To znamená, že BoJ bude uměle udržovat ceny státních dluhopisů. Bohužel bližší specifika trhu stále chybí. Tým kolem Yellenové sazby dle většinového očekávání nezvýšil. Navíc došlo k uvolnění dlouhodobého pohledu na výši úrokových sazeb. Dle našeho, holubičí vyznění měnového zasedání, mělo pozitivní vliv na riziková aktiva. Americké akciové trhy se podívaly na nová maxima, ceny dluhopisů vzrostly a dolar oslabil. Pozitivní nálada se přenesla i do Prahy, kde domácí index PX zakončil týden na 874 bodech, což představovalo 1,5% mezitýdenní růst.

Z domácích informací jsme se zaměřili na Stock Spirits, kde Aviva Group, pátý největší akcionář, snížil svůj podíl ze 7,2 % na 6,1 %. Bližší informace nebyly k dispozici. Titul zakončil týden na 51,8 Kč (-4,4 % t/t).

 

KOFOLA  

Kofola v týdnu oznámila, že koupila chorvatského producenta minerálních vod Studenac. Podmínky obchodu nebyly zveřejněny. Studenac bude připojen pod aktiva z adriatického regionu pod značkou Radenska. Další akvizice naplňuje strategii společnosti. Teprve příští kvartály však prokáží, zda se Kofole podaří úspěšná reorganizace a začlenění nových aktiv. Kofola uzavřela páteční seanci na 400 Kč (-2,4 % t/t).

 

MONETA MONEY BANK

Moneta Money Bank pořádala setkání s analytiky, kde potvrdila všechny dosavadní výhledy. Nejvíce nás zajímalo potvrzení dividendové politiky. Tedy výplata 70-100% čistého zisku. Současně management potvrdil, že banka hodlá do dvou let optimalizovat výši volného kapitálu. To by mohlo uvolnit další prostředky pro výplatu mimořádné dividendy. Moneta zakončila obchodní týden na 80 Kč (beze změny t/t).

 

SKOKAN A PROPADÁK TÝDNE

Nejvíce klesající akcií týdne byl Stock Spirits (-4,4 % na 51,8 Kč). Na titulu vyšla informace, že pátý největší akcionář mírně snížil svůj podíl. Investoři negativně vnímají snižování podílu, protože se obávají, že zmíněný investor může ve svých prodejích pokračovat. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl VIG (+5,1 % na 486,7 Kč). Na VIG nebyla zveřejněna žádná kurzotvorná informace. Akcie se obchodovala v rámci vývoje evropského finančního sektoru.

 

VÝHLED NA PŘÍŠTÍ TÝDEN

Závěr září bude z českého pohledu rozdělen středečním svátkem, kdy bude domácí burza zavřena. Celkově budou investoři sledovat pravidelná makroekonomická data a vyhodnocovat uplynulé zasedání Fedu. Očekáváme pokračování mírně pozitivního trendu.

Z makroekonomického výhledu se v USA zaměříme na úterní spotřebitelskou důvěru (oček. 98,8 po 101,1 bodech), středeční objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (oček. -1,4 po +4,4 % m/m), čtvrteční třetí revizi HDP za 2Q (oček. +1,3 po +1,1 % q/q) a páteční index nákupních manažerů Chicago (oček. 52 po 51,5 bodech). V Číně se zaměříme až na páteční Caixin PMI průmyslu (oček. 50,1 po 50 bodech). V Německu budeme sledovat pondělní indexy IFO, kde se očekává velmi lehký růst.